+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 19

Тема: Питане за ъгъл на атака и ъгли на двигателя на електро-планер

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Питане за ъгъл на атака и ъгли на двигателя на електро-планер

    Момци,
    Отново ми е необходима помощта на специалистите.
    Правя ново тялото на електро-планера си ( Happy 2000, като на Илко ). Този модел електро-планер има няколко фабрични недостатъка, които ме изнервиха и реших да му спретна ново тяло.
    Оригиналното тяло е от полипропилен, много тежко и при челни удари ( .... за начинаещи в RC е нормално ), се смачква муцуната и двигателя от (-) ъгъл ...става с (+) ъгъл. Ъгъл на атака почти няма или е толкова малък, че не може да се измери.
    Прегледах стотици теми за "Pusher electric gliders" и колкото мнения, толкова и съвети. Като се започне от -1 до -5 градуса на двигателя, от 1 до 5 по посока на въртене на витлото, от +0 до +3 градуса на ъгъла на атака. Много труден избор.
    Та да си дойдем на питането....
    Моля спецовете да се произнесат по въпроса. Ето и малко данни за новата конструкция:
    1. Профила е близък/еднакъв с Clark-Y;
    2. Хордата е 200мм.;
    3. V-Tail стабилизатори;
    4. Тласкашо витло - http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=9014 или http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=9015 ;
    5. Моторетката е оригиналната - RS-540.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  2. #2
    Автор Аватар на skymaster
    Регистриран
    Jul 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    174

    С тоя мотор е нормално да тежи толкова...
    Аз си купувам бръшлес който е 50 грама а тоя е 174 грама!
    Илко Щирков Варна

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    С каква апаратура караш? Има ли възможност за програмиране на миксери?
    Неделчо Брънчев

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Неделчо,
    Апаратурата е Spectrum DX5E, но съм си направил миксер по темата от другия форум. В момента конструирам новото тяло на solidworks и преди да изкарам документацията искам да заложа някакви първоначални ъгли в рамата на двигателя и в изреза за крилото, защото после ще давам да резнат детайлите на лазер.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    За този модел ъгълът на поставяне на мотора е почти без значение. Най-добре го остави на 0, с възможност за промяна впоследствие (ако ти се занимава). Едва ли ще усетиш разлика, но спокойно можеш да сложиш градус-два нагоре (тласкащ мотор) и градус-два в посока, обратна на въртене на витлото.

    За да ти е по-лесно, абстрахирай се от двигателя и гледай само витлото. В този случай оста на витлото ВИНАГИ трябва да е с ъгли надолу в посока на въртенето, без значение дали е тласкащо или теглещо.
    Георги Русинов

  6. #6
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    На същото мнение съм. Преди, когато правих първите си модели, много се притеснявах от това дали съм поставил под правилен ъгъл моторчето, но се оказа, че причините поради които не ми летяха първите модели, бяха съвсем други...
    За сега в повечето случеи, поставям "мотора на око" и моделите ми летят.
    Относно ъгъла на поставяне на крилото спрямо стабилизатора, според мен, добре ще да е 0 градуса.

    P.S. Инатересно, в темата за "федерацията и таксите" взеха участие и големи планерджии, като Сотир и Вальо, но сега тук, не се обаждат...
    Неделчо Брънчев

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Е, големи, големи, па колко да са големи?!
    Последна редакция от ajcinema; 21.08.2010 на 22:45.
    Георги Русинов

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Ето първоначалната скица на новото тяло. Дал съм 3 градуса ъгъл на двигателя и 0 градуса на крилото. Утре ще направя 3D модела, ще разположа компонентите - акумулатор, контролер, приемник, машинки, за да видя как се разпределат масите и дали ще съм близо до препоръчителния център на тежестта. Солида позволява да размествам компонентите така, че да паснат така, както аз и ЦТ искаме.....
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	Wing_profile_nose01.JPG‎
Views:	1062
Size:	51.3 KB
ID:	1343  
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    11

    Дай 1,5 градуса на крилото, а ъгъла на мотора 2-3 вероятно ще е добре.
    Защо си избрал тази схема, тя е с по-голямо челно съпротивление. Пък и ако не сложиш сгъваема перка, ще е добре мотора да върти на малки обороти през цялото време, за да не прави въздушна спирачка.
    Ако можеш увеличи още малко диедъра на крилото за по-стабилен полет.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Избрал съм тази конфигурация на муцуната, защото искам да скрия в нея ( в дебелина 30-35мм) акумулатор 7,4V 4000mAh, контролер, 2бр. сервомашинки за стабилизаторите и приемника. Както и да ги разстановам на Солида....си иска или обем или площ при тази дебелина. А и челното съпротивление ще се отрази отрицателно на скоростта, което в случая е добре за обучение. Ще се опитам да намаля още теглото на тялото. Към момента Солид-а ми дава тегло с избраните материали около 290 грама ( без електрониките ). Мисля за сега да го оставя така и да го направя, тествам, пък после да направя някои корекции.
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен