+ Ново Мнение
Страница 1 от 12
1 2 3 4 5 11 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 116

Тема: Трябва ли състезателите да плащат такса за участие

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Трябва ли състезателите да плащат такса за участие

    Текущата тема е създадена с постингите от дискусия, която се разви в темата за Хидрокупа Несебър. Не е редно там да се обсъждат такива общи казуси и затова преместих всички постинги в тази тема.

    Admin
    Последна редакция от gabriel.dimitrov; 22.05.2017 на 22:45.
    Габриел Димитров
    Варна

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Не е редно да се критикуват организаторите за това, че събират такси. Едно такова състезание изисква много тежка организация и много много разходи на пари, време и нерви. Всички членове на клуба-домакин губят по много човекодни в полагане на труд по организацията. Има и много финансови разходи, които членовете на клуба покриват с лични средства. Сумата може да достигне до няколкостотин лева на човек. Състезателните такси доникъде не стигат. С тях най-много да се заплати на съдиите и да се купят купи, медали и грамоти. Всичко останало поемат организаторите, за което никой не им казва БЛАГОДАРЯ. Нещо повече - винаги се намират неблагодарници, които дори критикуват, че някой им е поискал пари колкото за 1-2 кутии цигари.

    Аз съм участвувал в организацията на няколко състезания и съм много наясно кое колко струва. И съм сигурен, че в това състезание организаторите ще потънат с няколко хиляди лева.

    Истината е, че такива състезания се организират не заради парите, а заради това да се съберат много сподвижници на едно място и взаимно да си доставят удоволствие един на друг. И при това положение е редно поне малко от малко да помогнат финансово на организаторите.

    Имам следния въпрос към Ajcinema и към Gabriel Dimitrov:
    1. Ако вие трябваше да организирате състезание, което общо струва между 3 и 5 хиляди лева, щяхте ли да го направите безплатно за състезателите и да платите целия масраф от джоба си?
    2. Как ще се почувствате, ако въпреки големите жертви, които сте направили, някой вместо да каже БЛАГОДАРЯ, започне да ви критикува и да прави обидни намеци?
    Росимир Матеев

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ще отговоря на двата въпроса така, както е редно според мен.

    Росимире, казваш следното:
    Състезателните такси доникъде не стигат. С тях най-много да се заплати на съдиите и да се купят купи, медали и грамоти. Всичко останало поемат организаторите, за което никой не им казва БЛАГОДАРЯ.
    След като сумите, които се събират от участниците не стигат доникъде, а от друга страна разходите на организаторите многократно надхвърлят тези суми, къде е логиката изобщо да се събират? Ако един човек е решил да организира мероприятие и си е бръкнал в джоба по-дълбоко, то защо му е да възстановява малка част от тези разходи, след като така или иначе е "на загуба"?

    Казваш още нещо:
    Истината е, че такива състезания се организират не заради парите, а заради това да се съберат много сподвижници на едно място и взаимно да си доставят удоволствие един на друг. И при това положение е редно поне малко от малко да помогнат финансово на организаторите.
    Според мен истината е, че в държавицата ни живеят адски много БЕДНИ хора, които получават по 300 лева заплата и за тях дори стойността на 2 кутии цигари са нещо много. Някои от тези хора имат щастието (или нещастието) да са запалени моделисти. Все още има такива, които пекат царевичак, защото нямат пари за балса. И как един такъв сподвижник ще бъде спечелен да дойде на едно място с останалите, въпреки че има огромно желание, но не може да си плати? Ще стои отстрани и ще гледа. Както правят МНОГО кадърни, но бедни хора.
    Та след като един "добър" човек го е грижа за каузата и е прежалил една сума, защо иска да си възвърне част от нея?

    Ами отговарям ти на първия въпрос:
    Да, аз бих платил целия масраф на едно мероприятие, след като съм се ангажирал да го организирам. И нещо повече - из нашия вилает редовно се организират микросбирки, чиито масрафи обикновено си поделяме двама души, включително бирата и скарата. И понеже възможностите ми имат някакъв лимит, аз се простирам спрямо тях. По тази причина не съм написал П О К А Н А - защото не мога да си позволя да поканя 200 души. Каня поименно, както неведнъж се е случвало - толкова мога. Но след като ПОКАНЯ, поемам всичко. За да няма после приказки и недомлъвки.

    Отговарям ти на втория въпрос:
    Ако някой седне да ме критикува, очевидно има причина да го прави. Възможно е да не съм съгласен с тази причина, но ако я игнорирам, това означава, че следващия път ще ме критикува друг със същите мотиви. Ако не я игнорирам, а помисля защо ме критикуват, може би ще намеря отговор и решение, което макар и компромисно, би било крачка във вярната посока.
    Ще ти дам още един пример: На сбирката в Казанлък се постарах да осигуря ток на няколко мои приятели, които нямаха възможност да ползват колите си за целта. Организаторите не бяха предвидили ток за участниците (което в никакъв случай не е упрек) и затова се опитах да помогна с лични средства (бензин и генератор) на 2-3ма души. Тези 2-3ма души бяха доволни, защото можеха да зареждат под шатрите си на сянка. Но един друг човек беше недоволен, защото шумът от машинката го дразнел. Как трябваше да се почувствам аз според теб - обиден или доволен? Помагаш на 3-ма, а четвъртия мрънка... При това четвъртият беше един от организаторите. Вместо да се обидя, аз просто преместих генератора и с този компромис нещата се оправиха. За следващото мероприятие още от тогава предвидих 50 метра удължител. Така поне в този аспект недоволни няма да има.

    Аз разсъждавам по този начин и затова написах по-горния пост. Според мен е редно когато ПОКАНИШ някого, да не го задължаваш да плаща. Иначе става следното: "Заповядайте на гости с преспиване! Цена на преспиването едиколко си. Цена за гостито - още толкова. Цена на храната, цена на местата.........." Е, защо да ги каня тия гости тогава? А те защо да идват? Ще дойдат само най-богатите и двама-трима заблудени, дето искат да са "барабар Петко с мъжете". Останалите ще ме пцуват, защото за тях аршинът е друг.
    Не съм искал да правя обидни намеци, а да се огранича само с критика. Никъде няма да видиш нито обида, нито обидна квалификация, нито обиден намек в моите постове. Може да прочетеш намеци, но те не са ОБИДНИ. А критиката, според мен, е нещо хубаво, защото след като я има, значи има и повод за нея. Аз няма да критикувам, ако съм съгласен с някого. Няма и да споря. И след като "с пора се ражда истината", за мен всяка критика е градивна.
    Ако съм нарушил няко е правило - настоявам да бъда наказан според правилата! Но ако тази форма на общуване (форум) е обществена (а каква друга да е?), мисля че изказването на мнение е право на общуващите.

    Ето, пак се връщам на първия ти въпрос: случва се да ПОКАНЯ 10-15 души моделисти на летището и им казвам така: Заповядай те да покараме, ако искате да се посъстезаваме, да премерим сили. От мен идеята, скарата, напитките, тока, сянката, колчетата и кошчетата. От вас присъствие и апетит. Какво да направя, след като са ми такива възможностите? Мога да поканя толкова хора и каня толкова. Повече не мога. Ако искат, ще им направя и купи, и медали - пак без пари! Щото по една случайност това ми е работата и знам кое колко струва... И на практика като ми кажат "пари за купи, медали и грамоти", си смигам сам на себе си и ЗНАМ, че този разход е 50-тина лева. За мен дори е НУЛЕВ, понеже съм в "бранша" и знам, че лазерджията ще ми нареже медали на стойността на 5 бири, ваденкаджиите ще ми напечатат винилите за по 5 лева парчето, а лазерна DC12, на която да напечатам грамоти имам собствена... Даже на едно от последните "грандиозни" мероприятия никой не разбра, че част от "фацата" беше мое дело... Даже организаторът!
    ОБАЧЕ!
    Обаче да ми се обяснява кое колко струва и как думичката ФЕДЕРАЦИЯ по вълшебен начин променя размерите на аршина... За едни 10 лева, за други 40. Организацията с нестопанска цел... И понеже тази думичка напоследък започна все повече да ме изнервя, съм пуснал едно проучване в патентно. И за огромно мое изумление се оказа, че думичките Българска Федерация по Авиомоделизъм са незапазени! И още утре мога да платя малка сума и да си купя това име за 15 години напред. И изведнъж " организацията с нестопанска цел" може да се окаже със стопанска и комерсиална под формата на ООД...
    Не знам дали ме разбираш какво искам да кажа...
    Без лоши или лични чуства!!!!!

    P.s. Случва ми се чат-пат да участвам в едни състезания (конкурси), само че не за модели, а музикални. Международни музикални конкурси. Там отново се сблъсквам с двойния аршин, но в една много елегантна и разумна форма. В един от най-известните международни музикални конкурси в Райнах - Швейцария също си има конкурсна такса, също си има такса за спане, ядене и всичко, но... но за страните от източна Европа, Азия и Африка тези такси са НУЛЕВИ. Хората са преценили, че там народецът е беден и казват така: ако нямате възможност да платите - заповядайте на наши разноски. Така този, който може - плаща. Който не може, но иска да се изяви - не плаща. И пак се събират достатъчно приходи и участници... Ама Швейцария далеко...

    P.p.s. Знаеш ли, една случка преди десетина години ме натъжи така, както нищо друго в моделизмите. Един уважаван от мен човек, университетски преподавател, доктор на науките... Стар и уважаван моделист... Животът се беше поизгаврил с него, но моделарската краста не го пускаше. На едно състезание този човек ме помоли да му отстъпя първото място, защото наградата беше 15 лева. С нея можеше да си плати пътните обратно и да възстанови платената такса за участие, която иначе трябваше да изгладува... Бях по-млад, кипях от енергия и достатъчно неразумен. И не му отстъпих. Помислих постъпката му за просташка. От тогава до днес съжалявам. Всъщност моята постъпка да "взема" първото място се оказа просташка... Разликата беше, че тия 15 лева още същия следобед ги похарчих за цигари и кафета, а той просто нямаше пари за пътни. Другата година същият човек дойде с велосипед... От тогава се отказах да ходя по състезания. Прибрах си "шампионските" модели, заковах ги по стените "клуба" ми и като ги видя се сещам, че е нужно да сме малко по-човечни и да не мерим всичко с пари. Ето затова започвам да вдигам пара, като видя написани едно до друго ПОКАНА и ТАКСА...
    Последна редакция от ajcinema; 11.08.2010 на 09:24. Причина: Допълнение
    Георги Русинов

  4. #4
    Наблюдател Аватар на Seahawk
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Несебър
    Мнения
    13

    Народът го е казал мъдро

    Мили приятели,
    мъдростта народна гласи,че със сухи задни части няма да можеш да похапнеш риба,нали ?

    Темата тук е за водосамолетите на България и за най-добрите пилоти сред гилдията,които се осмелиха да си цопнат електрониката и машините във водата.Те показаха на всички останали скептици,че това е възможно и даже много приятно и завладяващо.Ясно е,че не на всеки му стиска да лети от вода... Разводняването на темата не подлежи на коментар.

    Темата тук не е за такси и администриране на състезания.Многото приказки са за кошчето или по-желание-за нарочна тема по проблеми на организацията.Господин Матеев е изключително точен в цитираната по-горе сума за организация с уклон към горната граница.След три Хидрокупи,мога да Ви кажа,че таксата участие не покрива и една трета от разходите за съдиите-храна,пътни и нощувки.За купи,грамоти, медали,тениски,шапки и пр.,а и за цялата инфраструктура на полигона-да не говорим.

    Таксата участие ще я има,защото тя присъства на всички сериозни състезания по света и у нас.Крайно време е да разберем,че ако си дал четирицифрена сума за модела и електрониката,сигурно ще разбереш защо е необходимо да внесеш и едни десет лева в начинанието,което участваш....................

    Затова : елате и карайте в единственото по рода си у нас водосамолетно състезание,а после ще си приказваме пак

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Негодуванието ми е насочено най-вече към различния аршин за заплащането на таксите. 10 лева всеки би платил, но 40 е много за повечето моделисти със скромни заплати. Така участниците се пресяват на практика според финансовите си възможности, а не според уменията си.
    Разликата идва от наличие или отсъствие на членството в едно нещо, наричащо себе си БФА. Членството е отново само и единствено на база ПАРИ. Плащаш - член си. Не плащаш - не си. Аз не желая да плащам заплатата на г-н Едикой си от БФА, следователно не искам да членувам. Аз мога да сторя много за нещото, наричащо се БФА под формата на материални стимули и подпомагания, защото в това ми е силата, но БФА се интересува само от финансови такива. Аз мога да изработвам напълно безплатно всички рекламни и визуални материали на всички Бг мероприятия (реклама, транспаранти, купи, медали, пиедестали, пилони, фланелки и прочие), но БФА не се интересува от това, а само от членския ми внос.
    От друга страна много искам да отида на едно хубаво мероприятие и да участвам, но изведнъж за това се плаща четворно.
    Следователно аз се отказвам от плащането и респективно участието в подобни прояви и заедно с това изказвам позицията си в едно обществено достояние, каквото е този форум. Поправте ме, ако това е забранено и веднага ще сменя постовете си с поезия.
    Но тъй като сметнах, че думата П О К А Н А се отнася и до мен, счетох за нужно да обоснова отказа си.
    Георги Русинов

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Подобна дискусия се разви и когато Явор Йотов обяви че на 3DX в Русе също ще се събират някакви такси. На мене лично такива дискусии са ми неприятни, защото много добре знам, че сиренето е с пари. Това го знаят и всички останали.

    Навсякъде по света организаторите на каквото и да било са в правото си да определят ПРАВИЛАТА НА ИГРАТА на това нещо. Който е съгласен - отива, който не е - остава. Никой от никого не взема нищо насила. Всичко е по желание.

    Имам си и една моя сентенция, на която ме е научил живота:
    Не критикувай, ако не можеш да предложиш разумна алтернатива !!!

    Който има критики към състезателните такси в някое състезание, ами да извади парите си от джоба и да покрие сумата на тези такси. Това е единствената разумна алтернатива.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Съгласен съм с това предложение.
    Ако организаторът на дадено събитие ми обясни за какво ще бъдат похарчени сумите от такса "правоучастие", аз ще ги платя срещу касова бележка и фактура. Няма никакъв проблем!
    Проблем има тогава, когато си плащам, а не ми се дава документ.

    Пример: Организатор Х заявява (както най-често се случва), че таксите от състезателите отиват за медали, купи и реклама. Ок, съгласен съм да поема тази част срещу документ. Това разумна алтернатива ли е?

    Росимире, имам въпрос лично към теб. Досега случвало ли се е да взимаш пари под каквато и да е форма, заради това, че си подпомогнал дадено събитие? Аз мисля, че не си. Ако не е така, поправи ме. Въпросът е защо само ти го правиш, а не и останалите "организатори" на събития?!
    Георги Русинов

  8. #8
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Аз подкрепям мнението на г-н Русинов. Според мен не трябва да се събират пари от състезателите, а дори трябва да им се плаща. Пари трябва да се взима от публиката. Но за тази цел наистина трябва да има реклама и да стане истинско шоу. Макар и да не съм ходил много много по състезания, стигам до извода, че ако аз не съм запален по моделите, а съм си един обикновенн човечец, то тези състезания няма да са миинтересни. За пример мога да дам миналогодишното състезание във Варна с моторни модели. Какво му е интересното да гледаш как един самолет Фърчи във въздуха и прави някакви фигури на такаква висчина, че едвам го виждаш. И след това след 20 мин. стартира друг модел, който прави същите фигури и пак го виждаш като една точка която се движи в небето.
    Може би ако се плаща на състезателите, състезанието ще бъде много по зрелищно, защото моделистите ще са готови да рискуват моделите си, с цел да спечелят призовите места, а в момента, моите впечатление са, че на всяко състезание, едни и същи хора участват, с едни и същи модели.

    Това е моето разбиране за тези неща, и чесно казано едно от нещата което ме възпира да учасвам в таква и подобни състезания са именно тези такси за участие. Погледнато реално, за тези 40лв мога да си купя около 5-10 сервота или около 2 моторочета.
    Неделчо Брънчев

  9. #9
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Проблема е от разделянето на членове и не - членове на съответна федерация...

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Горна Оряховица
    Мнения
    52

    Quote Originally Posted by muns View Post
    Проблема е от разделянето на членове и не - членове на съответна федерация...

    По-скоро е на ВЕЧЕ ПЛАТИЛИ за общото дело и желаещи да плащат "по-малко и само за себе си..."
    Валентин Савов
    СК"Моделист" гр.Горна Оряховица

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Replies: 32
    Последно мнение: 22.02.2013, 19:59

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен