+ Ново Мнение
Страница 3 от 12
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 21 до 30 от общо 116

Тема: Трябва ли състезателите да плащат такса за участие

  1. #21
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Неделчо, в банкетите СЛЕД мероприятие няма нищо лошо. Лошо става, когато има бамкети ВМЕСТО мероприятие. В Пловдив това е нормална практика.

    А за темите също има обяснение. Такива като мен мълчат, мълчат, па вземат че се отприщят да драскат глупости. Построяването на модели минава на заден план, защото тия, дето построяват модели вече са съвсем малко и са на доизживяване. Модели на практика вече няма. Има играчки, които се купуват в магазина и даже е въпрос на чест кому играчката е по-скъпа и наточена. Дечицата точат лиги по лъскави моделчета и стържат с лъкчетата и шкурилките, щото няма парички за купешко. Тия, дето имат парички се облажват година-две и после забравят. Останалите е въпрос на упоритост колко време ще исдържат с шкурилките. Накрая от 100 хлапета я има 2-3, дето да запазят тръпката за цял живот, я няма. И ако тия 2-3 хлапета осъзнаят, че каквото сами си направят, това ще им остане, значи си е струвало. Тъжна българска картинка...
    Тия, дето изреваваме чат-пат (като мен) сме от втория вид. Стъргали с лъкетата години наред печен царевичак вместо балса. Щото балсата е за батковците от клуба... И няма значение, че сега имаме по сто и кусур модела. Има значение само това кой може да си позволи да плаща за гяволъците.
    Неделчо, преди 20 години всичко ставаше по два начина. Или с акъл, или с връзки. Сега става само по един начин - с мангизи. Имаш, плащаш, вървиш напред. Нямаш - мизерстваш. Днес е времето на неограничените възможности. Ако нямаш скрупули, можеш да правиш пари от всичко. От мизерията, от здравето, от храната... Това са трите златни мини за правене на пари в следващите 15 години. Правиш и продаваш канцерогенни храни - правиш пари. Гавриш се със здравето на хората - пак правиш пари. Не издаваш касови бележки - пак правиш пари. Това е положението... уви!
    Георги Русинов

  2. #22
    Потребител
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Горна Оряховица
    Мнения
    52

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Привет.
    Освен такси за участие има и пътни, а да не говорим, че последните две години се подготвях за кандидат студентски изпити (има положителен резултат).
    Всичките ми излишни пари заминават за моделите. Освен това не съм състезателен характер.
    През 2008 и 2009 на състезанието в Горна Оряховица, аз като организатор, плащах и пътни на всички състезатели и техните ръководители .... (тая година май няма да стане, уви.... )
    По-скоро е характера (несъстезателен) ....
    Валентин Савов
    СК"Моделист" гр.Горна Оряховица

  3. #23
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Имането или нямането на пари е друга тема и по-добре да не я захващаме, щото край няма да има. С малки изключения (бандитите) пари се правят много трудно. Човек трябва да пожертва цялото си време, семейството си, удоволствията си, почивката си и здравето си (много стрес), за да подхване някакъв бизнес и (ако има късмет) бизнеса да му донесе някакви приходи. Останалите виждат само парите, а не знаят какво му струва на този човек да ги спечели.

    Който няма пари има много свободно време и се гордее как през това време е сглобил някакъв модел от нулата. Който има пари, със сигурност НЯМА ВРЕМЕ !!! И затова е по-склонен да сглобява купешки модели - ами просто това става по-бързо. И едните и другите обаче са моделисти, защото в това намират удоволствие и утеха от стресовете на ежедневието.

    Колкото до състезателните такси - обикновенно те отиват за заплащане на съдиите и за медали и купи. Документи не се издават, защото и самите разходи са неофициални.

    Аз много се учудвам, че все още има хора, които си мислят че организаторите или федерациите са на печалба и че някъде някой печели от всичко това. Това е една огромна заблуда. Всички хора, които се занимават организационно с моделизма, федерациите и състезанията в България, го правят за всичко друго, но не и за пари. Обикновенно те са на загуба с пари и време. И ако въобще го правят за останалите, то е защото им доставя удоволствие.

    А на критикарите ще кажа - организирайте и вие нещо, пък да видим тогава дали няма да искате такси. Аз ще ви дам 500 лева спонсорство, но те няма да ви стигнат доникъде. Всичко останало ще е от вас. Опитайте поне веднъж, пък тогава критикувайте. И да видим какви документи ще издавате. Просто според мене в момента си нямате никаква предства за какво става въпрос.

    ПС: Ако някой състезател има желание да отиде на състезание и да се предстви добре, но го спират само таксите за участие, нека да ми се обади. Ще измислим нещо. Надявам се обаче да не се спекулира с това предложение. Помагал съм и пак ще помагам (докато мога) на много хора.
    Росимир Матеев

  4. #24
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Е и аз дасе включа- темата ми е много болна и за подобни изказвания ,като на Гошо хвръкнах от Моделистиката. Истината е ,че ако не бяхме лаяли миналата година ,то едва ли сега щеше да има ново ръководство на федерацията ( та макар и с по малко от старите хора , то си е почти същото). Ще се радваме на практика да видим пожеланията на В.С. Та за Хидрокупата - миналата година сериозно бях решил да подготвя (дори подготвих) модел за състезанието ,който щеше да участва в клас щоу. Модела бе един ФСР ( не е летателно средство)- поразпитах- можело , но като не си член на Авио федерацията-40 лв , но пък съм член на клиб от Корабо Федерацият- плувам , но не летя - е каво да правя- попитах видни корифеи. Отговора -идвай и на място ще оправим нещата. За съжаление датите на двете състезания съвпаднаха и аз отидох в Русе на ФСР. Цмятам ,че не трябва да има двоен аршин за нищо в моделизма -това да си го лепнат на заглавната страница на правилника господата ръководещи всички федерации. Прецеденти има и в Авто федерацията. Успех на всички моделисти работещи моделите си за кеф ,а не търсейки парите от моделизма преди всичко- примери за такива дал господ.

  5. #25
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Може би истината е по средата. Живеем в пазарна среда и нека да оставим пазара сам да реши. Ако даден организатор иска високи такси, няма да има посещаемост и мероприятието му ще се провали. И следващата година бая ще се замисли дали отново да иска такси. Ако обаче въпреки таксите мероприятието се посещава от много хора, тогава не можем да му се сърдим че продължава да иска такси и че дори ги увеличава.

    Същото е и с федерациите. Грешна политика (включая и финансова) може да доведе до разпадане на федерацията и напускането на нейните членове, а това със сигурност ще доведе до смяната на ръководството.

    Спомнянм си една реплика от един филм, която ми е харесала и съм я запомнил:
    "Не забравяй, че ти си царица не защото си се родила такава, а защото народа е съгласен това да е така. Но това може да се промени."
    Росимир Матеев

  6. #26
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    71

    Re

    Определено това е най-близо до истината.Лошото е че това ще отнеме години и става бавно а някои от старите кадри си мислят че без тях земята ще се обърне наопаки и това че клубове и състезатели намаляват изобщо не е свързано с тяхното ограничено мислене от комунистическо време.
    За таксите на състезания нещата са различни макар че повечето от клубовете предполагам нямат право на стопанска дейност и събирането на такса правоучастие си е направо незаконно.
    Наистина единственното условие да участваш в така наречения Държавен шампионат по автомоделни спортове е да си платиш рекета ЛИЦЕНЗ-ако щеш бъди луд и ненормален за двама-това е критерия.И да не очакваш нищо срещу него.Да не говорим изобщо за стимул срещу добро класиране.Жалко и смешно...
    Темата е необятна но наистина всеки преценява сам къде какви пари иска и може да даде.Изборът си е наш.
    Последна редакция от Владо Янков; 17.08.2010 на 07:23.

  7. #27
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ето, Владо го каза най-точно и кратко.

    Аз ИСКАМ да ДАМ, но не искам да давам на определени хора! Аз мога да дам много повече от пари. Дори пари да са - няма проблем. Обаче искам да знам точно къде отиват и точно за какво се използват. Що да не искам да дам? Искам бе! Искам и още как! Ако знам, че с моите пари ще се помогне на едно дете, защо да не ги дам? Ще дам не 20, не 40, ами 100, 200 - колкото мога!
    Обаче няма да стане номера да давам на една шепа хора, дето се изявяват като представител на държавата (пак думичката Федерация), а в същото време да са частно сдружение.

    Ето какво се получава сега - всички знаем, че е незаконно да се събират пари било на състезание, било като членски внос. Ако състезанието е частно, организаторът има законно право да събира пари и то при определени условия - да е вписал дейността, да дава касова бележка и фактура. При всички останали случаи събирането на пари е престъпление. Демек имаме една несъвсем организирана организация... Вече казах онзи ден - ще се ядосам, ще платя за 15 години патент и съвсем скоро ще се пръкне "Българска Федерация по Авиомоделизъм ООД" и никоя друга организация няма да може да ползва името. Цялата галимация ще ми струва по-малко от хилядарка. Хайде кажете ми дали да си правя труда и да си навличам проблеми или да се откажа?

    Пак го казвам - не протестирам срещу такса за участие. Протестирам срещу ДВОЙНИЯ стандарт на тези такси и най-вече срещу нЯщото, наричащо себе си Федерация. Въпросното нЯщо е една бездънна яма за проблеми, сладка службица и потъване на средства... Ако всичко й е наред на въпросната Федерация, тя има право да се издържа с помощ от държавата, без да има нужда членовете й да плащат. Ако членовете й плащат, парите трябва да отиват В ДЪРЖАВАТА... Не знам дали някой разбира какво се опитвам да кажа...
    Георги Русинов

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    11

    Интересна тема и много поучителна.
    Жалко е, че главните действащи лица, които ги разбират и могат работите само пишат и то от няколко години.
    Ми вземете, че покажете какво можете де!
    Организирайте събиране подобно на това в Казанлък, за да не ви дразни федерацията. Предполагам с големите възможности, които имате то ще стане поне като авиошоуто на Бурже. Пък и не толкова голямо да е събитието, вярвам всички моделисти ще се радват да присъстват и участват.
    Ако няма такса участие и аз ще дойда.

  9. #29
    Потребител
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Горна Оряховица
    Мнения
    52

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Ето, Владо го каза най-точно и кратко.

    Аз ИСКАМ да ДАМ, но не искам да давам на определени хора! Аз мога да дам много повече от пари. Дори пари да са - няма проблем. Обаче искам да знам точно къде отиват и точно за какво се използват. Що да не искам да дам? Искам бе! Искам и още как! Ако знам, че с моите пари ще се помогне на едно дете, защо да не ги дам? Ще дам не 20, не 40, ами 100, 200 - колкото мога!
    Обаче няма да стане номера да давам на една шепа хора, дето се изявяват като представител на държавата (пак думичката Федерация), а в същото време да са частно сдружение.

    Ето какво се получава сега - всички знаем, че е незаконно да се събират пари било на състезание, било като членски внос. Ако състезанието е частно, организаторът има законно право да събира пари и то при определени условия - да е вписал дейността, да дава касова бележка и фактура. При всички останали случаи събирането на пари е престъпление. Демек имаме една несъвсем организирана организация... Вече казах онзи ден - ще се ядосам, ще платя за 15 години патент и съвсем скоро ще се пръкне "Българска Федерация по Авиомоделизъм ООД" и никоя друга организация няма да може да ползва името. Цялата галимация ще ми струва по-малко от хилядарка. Хайде кажете ми дали да си правя труда и да си навличам проблеми или да се откажа?

    Пак го казвам - не протестирам срещу такса за участие. Протестирам срещу ДВОЙНИЯ стандарт на тези такси и най-вече срещу нЯщото, наричащо себе си Федерация. Въпросното нЯщо е една бездънна яма за проблеми, сладка службица и потъване на средства... Ако всичко й е наред на въпросната Федерация, тя има право да се издържа с помощ от държавата, без да има нужда членовете й да плащат. Ако членовете й плащат, парите трябва да отиват В ДЪРЖАВАТА... Не знам дали някой разбира какво се опитвам да кажа...
    Георги, не нога да ти разбера проблема ....
    Искаш да даваш - давай, когато станеш член на някой клуб, лично аз ще те запозная с това как са изразходвани средствата, обещавам ти .... Ама когато нямаш ни най-малко понятие какво става във федерацията, да приказваш глупости за мен е обидно ....
    Споменах, че от скоро (няма и месец) федерацията има ново ръководство ...
    Има нов устав и нов управителен съвет .... На събранието присъстваха предстваители на 16 клуба, обшо клубовете членове на БФА са 21 засега .... Общото събрание прие членския внос за клубове от следващата година да е 20 за клуб (независимо от броя на членовете) .... За състезателите ще се издава национален спортен лиценз срещу 25 лева. Няма хора, които получават заплата от федерацията....
    В управителния съвет са: Митко Гарабетов (Пловдив), Николай Николов (Търговище), Тошко Драгов (Каспичан), Петко Кичев (Бургас), Розен Тодоров (Д.Митрополия), Валентин Савов (Г.Оряховица), Сотир Лазарков (Дупница). Председател на БФА - Сотир Лазарков.

    Само за децата и юношите (състезания, нац.отбори) тази година от БФА са платени 5000 лева. Това е около половината от необходимата сума, останалата част се плаща от клубове, общини, спонсори и от състезателите .... Лично аз водя на свои разноски моите състезатели на Световните по ракето и авио, таксите бяха платени от БФА и спонсори..... транспорт, спане и храна плащам лично аз .... дано не разбере жената :)

    Колкото до "двойния стандарт" - който е платил чрез своя клуб чл.внос - плаща по-малко , това според мен е справедливо.... Защо моя клуб, които е платил тази година около 600 лева членски внос , да плаща еднаква такса с теб ??? Обясни ми и ако си прав ще се съглася с теб ....
    Пък и състезанието не е задължително и не страда от липса на участници ....
    Валентин Савов
    СК"Моделист" гр.Горна Оряховица

  10. #30
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    71

    Re

    който е платил чрез своя клуб чл.внос
    Е това е измамата-състезателите членуващи в клубовете не дължат нищо на федерациите а само членски внос в своя клуб.
    Който може да ме обори да заповяда.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Replies: 32
    Последно мнение: 22.02.2013, 19:59

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен