+ Ново Мнение
Страница 2 от 12
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 116

Тема: Трябва ли състезателите да плащат такса за участие

  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Горна Оряховица
    Мнения
    52

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Това е моето разбиране за тези неща, и чесно казано едно от нещата което ме възпира да учасвам в таква и подобни състезания са именно тези такси за участие. Погледнато реално, за тези 40лв мога да си купя около 5-10 сервота или около 2 моторочета.
    Неделчо, нещо не си спомням да си идвал на състезания за деца и юноши, където няма никакви такси, които те притесняват .... Там всичко е платено от организаторите и федерацията....

    За сервата и мотрочетата си прав, всеки сам си преценява силите .... Едни за кафета и цигари, други за моторчета, трети ходят на състезания и плащат такси (500-700 лева за Световно например) ....
    Валентин Савов
    СК"Моделист" гр.Горна Оряховица

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Горна Оряховица
    Мнения
    52

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Негодуванието ми е насочено най-вече към различния аршин за заплащането на таксите. 10 лева всеки би платил, но 40 е много за повечето моделисти със скромни заплати. Така участниците се пресяват на практика според финансовите си възможности, а не според уменията си.
    Разликата идва от наличие или отсъствие на членството в едно нещо, наричащо себе си БФА. Членството е отново само и единствено на база ПАРИ. Плащаш - член си. Не плащаш - не си. Аз не желая да плащам заплатата на г-н Едикой си от БФА, следователно не искам да членувам. Аз мога да сторя много за нещото, наричащо се БФА под формата на материални стимули и подпомагания, защото в това ми е силата, но БФА се интересува само от финансови такива. Аз мога да изработвам напълно безплатно всички рекламни и визуални материали на всички Бг мероприятия (реклама, транспаранти, купи, медали, пиедестали, пилони, фланелки и прочие), но БФА не се интересува от това, а само от членския ми внос.
    От друга страна много искам да отида на едно хубаво мероприятие и да участвам, но изведнъж за това се плаща четворно.
    Следователно аз се отказвам от плащането и респективно участието в подобни прояви и заедно с това изказвам позицията си в едно обществено достояние, каквото е този форум. Поправте ме, ако това е забранено и веднага ще сменя постовете си с поезия.
    Но тъй като сметнах, че думата П О К А Н А се отнася и до мен, счетох за нужно да обоснова отказа си.
    Георги, различния аршин е, че някои ВЕЧЕ СА ПЛАТИЛИ, а някои не са поискали да са членове на клуб, защо тогава трябва да има еднакъв аршин ???

    Федерацията от скоро има ново ръководство. От следващата година членския внос за клуб ще е 20 (двадесет) лева. Ще има естествено и национален спортен лиценз и международен такъв, но това е за по-сериозните състезатели .... Федерацията не получава пари от организаторите на състезания, дори не съм чувал някой да е плащал такса 40 лв. , но така е прието в Наредбата и трябва да се спазва ....
    Защото в Министерството, когато се отиде за съдействие, най-напред питат колко клуба имате, колко членове, колко Световни и Европейски шампиони и колко медали от международни състезания имате ....

    За заплатите в БФА, в новия устав е записано, че членовете на УС не получават възнаграждение за своята работа, това което си чул, вече не е така .... Само за счетоводството ще се плащат, но не заплати а хонорар ....

    За всички плащания към Федерацията са издадени съответните фактури, и занапред ще се издават също, не се притеснявай ....

    Не е вярно, че не се интересуваме, от това, че правиш рекламни материали, досега ги е правил Сотир, също безплатно .... Това, че можеш да правиш купи и медали също ме интересува, защото правим постоянно, особенно за децата, сега предстои през октомври състезание и ще се радвам да помогнеш ....

    Досега сами сме си печатали дипломите, или Сотир или аз на моя принтер ....
    Валентин Савов
    СК"Моделист" гр.Горна Оряховица

  3. #13
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Привет.
    Освен такси за участие има и пътни, а да не говорим, че последните две години се подготвях за кандидат студентски изпити (има положителен резултат).
    Ако става въпрос, аз нито пуша, нито пия, на кафе съм бил 5 пъти през живота си, а на дискотека съм бил 1 път (не ми хареса).Всичките ми излишни пари заминават за моделите. Освен това не съм състезателен характер.
    Неделчо Брънчев

  4. #14
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Какъв е положителният резултат от кандидатстудентските изпити, похвали се !
    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by Valio Savov View Post
    Георги, различния аршин е, че някои ВЕЧЕ СА ПЛАТИЛИ, а някои не са поискали да са членове на клуб, защо тогава трябва да има еднакъв аршин ???
    Вальо, не разбирам защо трябва да плащам, за да съм член на клуб. Не разбирам какво ще направи този клуб за мен. Плащането се прави, когато насреща има нещо, за което да се плати. Кажи ми какво ще получа аз, ако давам 20 лева годишно на някой клуб? Какво може да ми предложи този клуб за тези 20 лева? Отговорът за мен е НИЩО. Колкото парите, толкова и стоката. А ако дам не 20, а 200 лева, какво ще получа? Ако допуснем, че съм страшно талантлив и перспективен пилот, пак ли ще трябва да платя на клуб, за да членувам в него или има клубове, които търсят изявени състезатели? Като футболните, например...

    Quote Originally Posted by Valio Savov View Post
    Федерацията от скоро има ново ръководство.
    По състезания и мероприятия аз виждам едни и същи хора с мегафони, някои от които никога през живота си не са карали модел. Би ли ми казал кога за последно "колегата" В.Б. е държал ръчки в ръцете си, че да седне да ме оценява и защо досега се е плащала заплата за това?

    Quote Originally Posted by Valio Savov View Post
    Федерацията не получава пари от организаторите на състезания, дори не съм чувал някой да е плащал такса 40 лв. , но така е прието в Наредбата и трябва да се спазва ....
    Имам въпрос - за коя Наредба (с главна буква) говорим и... я го прочети пак това: "така е прието в Наредбата и трябва да се спазва" На мен ми звучи странно.

    Quote Originally Posted by Valio Savov View Post
    защото в Министерството, когато се отиде за съдействие, най-напред питат колко клуба имате, колко членове, колко Световни и Европейски шампиони и колко медали от международни състезания имате ....
    За какво съдействие става дума? Финансово? Морално? За какво точно е нужно да съдейства Министерството и кое точно Министерство? (пак с главна буква)

    Quote Originally Posted by Valio Savov View Post
    За заплатите в БФА, в новия устав е записано, че членовете на УС не получават възнаграждение за своята работа, това което си чул, вече не е така .... Само за счетоводството ще се плащат, но не заплати а хонорар ....
    Чакай малко... дали е хонорар или заплата не е ли възнаграждение? И защо се плаща на счетоводството, за да осчетоводява събраните приходи от такси и членски внос ли? Значи парите от членски внос отиват за хонорари на счетоводителите, които обработват документите... Или нещо не разбирам, или ... счетоводство?!?! За да има счетоводство, трябва да има приходи, разходи и търговска дейност... Нещо май не съм в час!


    Quote Originally Posted by Valio Savov View Post
    За всички плащания към Федерацията са издадени съответните фактури, и занапред ще се издават също, не се притеснявай ....
    Имах предвид друго. Може ли да се обърна към всички четящи? Моля, колеги, направете си труда да издирите фактура или касова бележка, която ви е издадена на състезание или при внасяне на членски внос. Ще възнаградя всеки, който приложи скан или снимка на такъв документ! Лично на мен НИКОГА не ми е издаван документ при внасяне било на членски внос в клуб, било на такса за състезание или демонстрация.



    Quote Originally Posted by Valio Savov View Post
    Не е вярно, че не се интересуваме, от това, че правиш рекламни материали, досега ги е правил Сотир, също безплатно .... Това, че можеш да правиш купи и медали също ме интересува, защото правим постоянно, особенно за децата, сега предстои през октомври състезание и ще се радвам да помогнеш ....

    Досега сами сме си печатали дипломите, или Сотир или аз на моя принтер ....
    Грешно си ме разбрал. Мисълта ми беше, че вместо 20 (или 10, или 40) лева такса, аз мога да помогна "в натура" с материали, които нормално струват стотици и хиляди. Но сдружението, наричащо себе си БФА досега не е публикувало, че се нуждае от грамоти и медали, например. Или от шатри да пазят сянка на децата... или от куп други неща. БФА си иска членския внос като бащиния и това е... и печата грамотите на принтер... и те се разтичат понякога...

    НЕ ме разбирай погрешно, аз не роптая за това, че не мога да си платя. Мога, разбира се. Но има хора, които не могат, а са ценни, знаещи и можещи. Роптая срещу факта, че за да отидеш на сбирка, трябва да ПЛАТИШ. А има хора, които с действията си могат да допринесат много повече, отколкото с 20-те си лева.
    Пример: мой приятел може да направи фланелки за дадено събитие. Той, обаче не членува в клуб. Кое ще е по-добре, да плати веднъж годишно някаква смешна сума и после на състезание да плати пак или да направи примерно 50 фланелки безвъзмезднои да бъде ПОКАНЕН да се състезава като почетен гост? Ами ако 5 такива човека съумеят да помогнат безвъзмездно повечето състезания и сбирки, тогава какво ще е оправданието за събиране на "такса участие"? Ето, аз имам желанието и възможностите да направя нещо. Ще се намерят още няколко такива. Тогава ще се намалят ли таксите, за да се популяризира НАИСТИНА хобито или ще се измислят нови причини за събиране на пари?
    Георги Русинов

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    23

    Здравейте приятели, с някои от Вас се познаваме лично, с други - не.
    Накратко:
    Член в FAI е Националния Аероклуб на България. БФА чрез него получава лиценз за международни участия. Всеки състезател сам заплаща личния си лиценз. Това е положението. На всякъде по земните кълбета е така. Но честно казано и сумата за лиценза не е кой знае колко. За този който не желае да се състезава извън страната не е нужно да вади лиценз. Ако организатор на турнир иска проявата му да бъде включена в календара на БФА той трябва да заплати такса и това е така. Има си ред. Таксата се превежда по сметка на федерацията и срещу това се получава документ. Искам да кажа нещо от своя опит. Организирал съм турнир няколко пъти и съм наясно с нещата. По- добре да споделя опит за друго. Пътувам понякога до Германия/и не само там/ и искам да споделя как е там. Всеки град си има клуб. Колкото по-голям е града-толкова повече клубове. Всеки клуб си има летище което са си направили с собствен труд и средства. Имат си и правилник за ползване и поддръжка по график. Който не иска да коси и валира тревата/или няма възможност поради отсъствие/ си плаща на някой от клуба който свършва работата. На приходящи като мен за ползване на летището за ден има такса от 5 Еуро. Това е положението. А за това че в някои спортове се състезават и им плащат е друг въпрос. Нашето хоби няма как да е на стадион срещу входен билет като други спортове.Да. Има някаква алтернатива. На Запад моделарските магазини наемат зала /както направи Станьо(Стелди) и моделарите от клуба подготвят програма и представят шоу. Паричките от входа-в касата на клуба. За магазините остава това че новозапалените ги научават от банерите и пазаруват от тях. Е има и друг момент. На моя приятел Гената Тумбев клуба в Кьолн е 300 човека. А не е само един клуб. При такава членска маса ресурса с който разполага клуба не е малък. Тук при нас е друго. Не искам да коментирам.

    Жоре, относно Вальо Братков, позволи ми да го познавам по-отдавна от теб и ще кажа-да, той е компетентен да оценява.А и не само той. Мисля си че възраста ти не позволява да имаш спомени за него като моделар и състезател. Защо спря да се състезава- е и аз вече виждам проблеми понякога когато модела е на 700-800 метра и ниско. Та той е една чертичка на хоризонта. Може би когато дойдеш на нашата възраст ще си спомниш думите ми.
    А относно документите при плащане на чл. внос- поне в нашия клуб съм сигурен че който е внесъл своя е получил съответния документ.


    P.S. А Жорката наистина прави нещата професионално. И нямам спомен да е поискал заплащане.
    Последна редакция от Foxy; 11.08.2010 на 20:33.
    Николай Пейчев

  7. #17

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ники, жалката истина е, че у нас се броят на пръсти хората, които успяват да НЕ счупят модел при два поредни старта. Да сравняваме Запада с с нашенския Изток е като да сравняваме ябълки с круши - несравними са. Но ако сме ПИЧОВЕ, ще разберем, че приобщаването на нови съмишленици изисква жертви, а не сметкаджийство.

    И понеже споменаваш Вальо, държа да подчертая, че аз използвах абревиатура. Не съм споменавал името му. Но ако ме питаш за мнение, аз от 20 години виждам този човек в една и съща светлина... Не знам какъв е бил преди 40 години, ама в последните 20 хич не ми е модел за подражание. Нещо повече, налагало ми се е да ПЛАЩАМ, за да може да ДОЙДЕ да оцени състезание от 3-ма души. По тази причина го смятам за... (спестявам епитета). И грам не ме интересува какъв е бил на младини. Предпочитам да ме оценяват хора на моята възраст, с моето зрение и ПОНЕ моите възможности. Усмивки от старите ленти не ща. А да им ПЛАЩАМ, за да дойдат да ме оценяват още по-малко. Няма да цитирам сбирки в Черногорово и Пазарджик, където се е налагало да се прави гореспоменатото...

    И понеже споменаваш клубове... моите уважения, но клуба на ГО се различава страшно много от "клуба" в Пв. В ГО се събират в помещение, а в Пв в кръчми. Мисля, че ме разбираш коя пародия имам предвид... Мисля, че разбираш... колко и кои хора упражняват хобито и колко и кои го упражняват след чашка алкохол из нашия край. Има даже такива, дето им трябват две чашки, за да спрат тремора преди полет.

    Отново казвам - нищо лично. И понеже леко започва да ме вбесява темата, реших да обява награда - 10 кинта на всеки, който ми покаже касова бележка, издадена за такса на състезание ДО днешна дата! За фактура - 20 кинта!

    П.п. Последният моделарски виц: Планерджия казва на хеликоптерджия: "Моля те, внимавай, че карам скъп модел!". Чух го наживо с ушите си по мегафона...

    P.p.s. Иначе сериозно - благодаря за оценката! Аз НЕ взимам пари от НИКОЙ моделист за НИЩО. Някакси стигнах до това ниво на играта. И се надявам повечко запалянковци да стигнат до тук!
    Георги Русинов

  9. #19
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Докторе, за мен този П Р А В И Л Н И К ( с интервалите) е също такава измишльотина, каквато са детските приказки. За мен неговата стойност е НУЛЕВА. Той не ме касае с нищо и за мен ( а и за половината гилдия) е едно свободно съчинение. Останалата половина ако иска може да си го подвърже с твърди корици и да го сложи в домашната си библиотека...

    Няма ли най-накрая другата половина да разберете, че едната половина не се интересува от думичката ФЕДЕРАЦИЯ? Може би сте свикнали да се виждате едни и същи по сбирките... с намерението за "популяризиране".
    Георги Русинов

  10. #20
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    И понеже споменаваш клубове... моите уважения, но клуба на ГО се различава страшно много от "клуба" в Пв. В ГО се събират в помещение, а в Пв в кръчми. Мисля, че ме разбираш коя пародия имам предвид...
    Прави ми впечатление, че всички такива състезания завършават с "банкет".

    Само едно не мога да разбера. Защо всички теми свързани с някакви такива "обсъжданаия" (караници) се развиват толкова бързо, а в темите свързани с построяването на модели, нещо няма много мераклии да пишат?
    Неделчо Брънчев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Replies: 32
    Последно мнение: 22.02.2013, 19:59

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен