+ Ново Мнение
Страница 2 от 3
ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 26

Тема: ECO контролери и мотори

  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    71

    А кои мотори са за предпочитане-28 или 36 милиметровите за експерт и стандарт и с какви обороти?
    Видях че се ползват и двата вида а имаше и някои с излишна и неизползваема мощност.

  2. #12
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Диаметъра на мотора не е от голямо значение.Разбира се колкото е по-малък,толкова остта му е по=близо до дъното, а от там и ъгъла,заключен между дейдвудната тръба и вектора на посока движение е по-малък в градуси. Съществен елемент обаче е диаметъра на ротора ,свързан обратно пропорционално с устойчивостта на модела....Но да оставим тази тема на специалистите.... Аз лично използвам "ТЕНШОК" 15/20 . А оборотите вавират в широки граници от 3500 до 5300 об. на волт.
    Последна редакция от steysi_gb; 25.08.2010 на 18:27.
    Станислав Христов

  3. #13
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Големият ротор => възможност за постигане на по-голям въртящ момент
    Тежък ротор => увеличаване на инерционния момент
    Димитър Пенев

  4. #14
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    71

    Роторите които се предлагат за 36-мм мотори са от 12 до 13 мм.
    Ако някой знае колко е диаметъра на 28 мм. мотори?

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    5

    Тези цифри 15/15,15/20,/15/30 означават дължината и диаметъра на ротора /без оста разбира се

  6. #16
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Темата е полезна, но ако си решил да си избираш мотор контролер за ECO Standard и ECO Mini, основната сметка е следната.

    При ECO Standard:
    Батерии:

    LiFePo4: - (3s2p)
    капацитет 2300х2бр.= 4600mA/h
    Работно напрежение 3.3Vх3бр. = 9.9V
    Енергия: 9.9V х 4600mA = 45.540W/h

    LiPo: максимум 280 g, (2s1p или 2s2p) - това позволява да се достигне батерия с капацитет не повече от 6000mA/h, поне от това което чувам. Аз лично карам с батерия 2s2p 5300mA/h. По лека е с около 18g. За примера ще се спра на 6000mA/h.
    Работно напрежение 3.7Vх2бр. = 7.4V
    Енергия: 7.4V х 6000mA = 44.400 W/h

    NiMH: 7s1p
    капацитет 5000mA/h
    Работно напрежение 1.2Vх7бр. = 8.4V
    Енергия: 8.4V х 5000mA = 42.000W/h

    Така погледнати нещата най-подходящи са LiFe батериите. Аз лично не смятам така.
    1. Реално трябва да се умножат V/A характеристики във времето за да се установи реалната енергия отдавана от различните типове батерии.
    2. Смятам за много по-важно, каква е масата на различните пакети батерии. LiFePo4 и NiMH батерии са приблизително 200 g по-тежки от LiPo батериите. Това при 1kg модел ще рече 20%. Преценете сами кой ще трябва да ги отдаде тези 20%. Да не говорим, че преди ускоряване и завой триенето с водата е колосално и тези 20% нарастват в маса за преодоляване.
    Определено при по-тежък модел ви е нужна повече енергия.

    Разглеждаме случай с 44W/h макар практически батерията, без значение от кой тип е, едва ли би отдала повече от 40W/h. Но е добре да имате 10-15% запас в мотор и спийд контролер.
    Значи трябва да изразходим 44W/h в рамките на 9 минути. При 7.4V батерия за 9 минути това са приблизително 40А.
    Следователно ни е нужен 40А спийд контролер или по-мощен и 40А (>300W) мотор.

    За ECO Mini и ECO Expert изчисленията следва да се направят по аналогичен начин.
    Мен лично размера на ротора слабо ме вълнува. Наистина е много по-добре диаметъра на мотора да бъде възможно по-малък, ако използваме прав вал. Съображенията за това ги е описал Станислав.
    Димитър Пенев

  7. #17
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Quote Originally Posted by Penev View Post
    Големият ротор => възможност за постигане на по-голям въртящ момент
    Тежък ротор => увеличаване на инерционния момент
    Голям диаметър=>голяма сила на реакция на ротора/може би идеалния вариант е ако ротора е кух/. А какво влияние оказва на един копус ,който в режим на глисаж /контакта му с водната повърхност е колкото 4 пощенски марки/- според мен -ОГРОМНО , и то в посока на часовниковата стрелка.Тази сила,сумирана със реакцията на винта не трябва да се пренебрегва. . Не съм чел "Теория на глисиращите съдове" /а трябва/. Затова залагам на дълъг ротор с малък диаметър,високи обороти и винт до 26 мм.
    Последна редакция от steysi_gb; 26.08.2010 на 20:36.
    Станислав Христов

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by Владо Янков View Post
    Нещо не мога да разбера-от 82 посещения на темата никой не иска да сподели с какво е карал или кара и с какъв мотор или контролер се е набутал и изгорял.Нали и за това е този форум да си помагаме поне с акъл щото е лесно да купиш най-скъпото и с гаранция но за нашего брата не винаги е възможно-то да са само играчките бива ама и трябва да се живее.
    Наистина темата е много актуална. Със закъснение и аз се вклучвам.
    Аз нямам никакви притеснения да споделя горчивият си опит и разочарованието си от скъпо струващата техника.
    1. Моторите
    преди около 5 години реших да се върна към моделните спортове. възстанових Ф1Е което е критично по отношение на мотор контролер. Естествено следвах препоръките и се набутах със Ленер 1530/14.
    Мотора пристигна със 13 грама по тежък!(Във този клас се пресмята и десета от грама ) Това автоматично направи сетъпа с една клетка па малко и мотора не трябваше да е същия.
    разминаването между обявени и истински параметри беще просто ужасяващо нито съпротивлението съответстваше, естествено беше много по голямо нито тока на празен ход
    След като не спах цяла нощ запитах Ленер по маила тъй като по телефона не пожела да говори на английски и получих арогантния отговор " световния шампион кара със такъв мотор"
    Естествено провокиран се хванах със разработването на мои мотори. някой от тях са успешни някои като последния не стават.
    освен със мои разработки ползвам серийни мотори от производните на General Electric ( Avox, Neu motors, Medusa research)
    От известно време ползвам китайски мотори на Tenshock .

    2. Контролери
    от контролери не разбирах и затова се придържах към препоръките на производителите на мотори
    не съм доволен от
    BK Elecktronik засичат фази по причина на софта
    Наскеr Master несъответствия в параметри, неправилно оразмерени силовата част
    Castel Creation за тях базата данни е най голяма Тези контролери са най голямата лъжа!
    Ако някой възнамерява да се блъска 1500 километра за да се състезава в чехия или германия е желателно да не си ги слага в моделите щото тези контролери се бъгват и си пропускаш състезанието.
    иначе и Joe Ford и Patric Castelo са мнго отзивчиви ама на финала нама кое да заличи разочарованието.

    нямам оплаквания към контролерите на Ленер жалко че не се правят повече
    Никакви проблеми със контролерите на Марк Зайтцев Markus за мен това са най добрите контролери

    контролерите Schulze имам няколко от тях. Това са най скъпите контролери. със ъигурност НЕ си заслужават цената. Тя е повече израз на кооперативно самочуствие от колкото съоветствие на някъкво съвършенство за което се претендира

    Като оптимум качество цена по мое скромно мнение са новите версии на Sea King които са със бързия процесор като на Markus aqva 110 и са със външен резет чип. За ползване при лодките се нуждаят допърнително лакиране. Освен това условието за дължина на кабелите трябва да се спазва безкомпромисно.


    наясно съм че изнесеното е в известна степен оплуване на някого затова не възнамерявам да публикувам нито осцилограми нито характеристики.
    Последна редакция от Иво горанов; 31.08.2010 на 11:12.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Burgas
    Мнения
    11

    Искам да попитам за контролер и мотор за МОНО 1 смятам да стегна модел за догодина,но нямам идея какво да търся от мотора (обороти,мощност),има ли нужда от много здрав контролер или и 100-120А е достатъчно ???

  10. #20
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Не бързай с покупката на контролер и мотор.. да изчакаме да се наумуват и приемат новите правила за догодина.Тошко,нали знаеш при нас как е - чакаме до първото състезание в Харманли,че да си уточним изискванията за сезона. Може догодина да караме и с 3S клетки/това са, разбира се, догадки/
    Последна редакция от steysi_gb; 16.09.2010 на 18:36.
    Станислав Христов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен