+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 16

Тема: Двигатели

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Двигатели

    Първи опит:
    Буталото е за МК 17 алуминия не е чист (до колкото помня с примеси на силиций) и това донякъде намаля коеф. на линейно разширение.
    При всички случаи трябва да се стругова по малко от оригиналното за да се избегне задиране при високи температури. Колко точно пише в дебелите книги....
    Първоначално мислех че нищо няма да излезе, в книгата на иван лучев пише за чугун, но другаде пише че именно с алуминий става но трябва да е специална сплав.
    Как работи ще се разбере в последствие:
    Ето снимки на буталата- оригиналното чугунено вътрешноста му не е фрезована ами е отлято така и в последствие струговано, следващото е недовършено а накрая с буталния болт и биелата е готово бутало.
    Издълбах го с фрезерче и дремел (за около 10-15 минути)и стана много добре (не очаквах). Мога да го олекотя още...
    Бутални болтове могат да се правят от опашки на свредла и няма нужда да се търси калиброван материал....

    По принцип най лесно е да се правят моторчета със среден обем 6.5-10-12 кубически сантиметра заради размера и удобството при изработване на детайлите.
    най трудно е отливането но аз имам някои чережи на двигатели чиито картери се правят от няколко части и не изискват изливане.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	pic 001.jpg‎
Views:	1557
Size:	132.1 KB
ID:	1267   Click image for larger version

Name:	pic 004.jpg‎
Views:	1563
Size:	116.6 KB
ID:	1268   Click image for larger version

Name:	pic 009.jpg‎
Views:	1683
Size:	170.6 KB
ID:	1269   Click image for larger version

Name:	pic 010.jpg‎
Views:	1439
Size:	155.3 KB
ID:	1270   Click image for larger version

Name:	pic 002.jpg‎
Views:	1543
Size:	133.6 KB
ID:	1271  

    Click image for larger version

Name:	pic 006.jpg‎
Views:	1791
Size:	169.3 KB
ID:	1272   Click image for larger version

Name:	pic 003.jpg‎
Views:	1423
Size:	129.3 KB
ID:	1273   Click image for larger version

Name:	pic 005.jpg‎
Views:	1502
Size:	161.5 KB
ID:	1274   Click image for larger version

Name:	pic 007.jpg‎
Views:	1382
Size:	166.1 KB
ID:	1275  
    Габриел Димитров
    Варна

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Сайтове за самоделни двигатели (има и чертежи)
    http://modelenginenews.org/

    http://modelenginenews.org/projects/index.html

    http://www.homemodelenginemachinist.com/
    Габриел Димитров
    Варна

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163
    Габриел Димитров
    Варна

  4. #4
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173

    може да се правят но няма да е е лесно и защо буталото на МКто е чугун с алумин бързо ще се износи
    с твоето бутало едва ли ще запали замисли се защо щото МК не е свещов двигател
    Николай Николов

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Габриеле, може ли един въпрос- каква е целта на занятието? С учебна цел ли правиш тези доработки или мислиш наистина да го ползваш този ДВГ на модел? Ако е второто, лично аз не виждам смисъл.
    Неделчо Брънчев

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Целта на занятието е убиване на свободното време. Да "кипи труд", както беше казал един приятел.

    Габриеле, буталото на МК17 неслучайно е направено от чугун. Освен това формата му не е "дюс". Алуминиеви бутала на "черни" мотори работят само със сегмент, но в МК17 цилиндъра не е предвиден за сегмент. Друг вариант е набиването на чугунена "шапка" върху алуминиева основа, но затова се искат "кунки"...

    Казано простичко - с тези експерименти само си губиш времето, но от друга страна е добре, защото трупаш безценен опит.

    Идеята ти за бутални болтове от свредла е неудачна. Бутален болт може да се направи от лагерна ролка, но поради факта, че МК нямат зегерки на буталния болт, се разчита на гладкостта на детайла. Нямам идея как ще я постигнеш, за да не надереш цилиндъра.
    Абе лошо няма да експериментираш, но ако първо беше попитал, щеше да имаш готова информация, вместо да откриваш топлата вода.
    И сега сериозно, ако имаш желание да работиш върху МК17, мога да ти обясня как се форсира този двигател и достига завидни обороти и мощност. Има голям мегдан за работа! И то с чугуненото буталце.

    Ако искаш просто да олекотиш буталото, има си съответния чалъм. А главните проблеми на МК 17 изобщо не са в буталото и цилиндъра, а... навсякъде другаде.
    Георги Русинов

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Габриеле, може ли един въпрос- каква е целта на занятието? С учебна цел ли правиш тези доработки или мислиш наистина да го ползваш този ДВГ на модел? Ако е второто, лично аз не виждам смисъл.
    Конкретно за МКто е така Неделчо. Аз не знам дори дали отново ще направя самолет с такова малко моторче...Тези бутала са струговани преди година-две стояли в пликчето-аз се хванах да ги дооформя тези дни-даже оня ден направих и 2рото
    Въпреки това мисля да пробвам да го запаля с едно от правените бутала (разбира се първо трябва да се довърши) да видим какво ще стане-имам 4 МКта -3 МК 17, 2 от които чисто нови и едно МК 16 което ми беше първия ДВГ...
    Най вероятно ще го пробвам на износения МК 17.Също така искам да пробвам конверсия от компресионен към свещов вариант.

    Георги тъкмо твоето мнение чаках защото знам че си правил двигатели.Както по-горе написах нямам намерение да постигам "високи спортни резултати" с моторче от рода на МК. Просто ми е интересна механиката устройството на ДВГ и принципа на работа.
    За разлика от някои други моделисти които познавам, (за които двигателя е онова нещо което просто дърпа модела-независимо дали електро, метанолов или безнинов двигател, възможно най евтин лесен за поддръжка и да не цапа модела) за мен мотора на един самолет е най-важното нещо.
    Самия факт че някой е изработил самолет с ДВГ, готов да поддържа този мотор и да се грижи са него (и съответно в замяна да получи дълги часове и приятни моменти на поляната) е предостатъчна причина да не изхвърля всички ДВГ мотори и да мина на електро(не че нямам и електро мотори)

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    И сега сериозно, ако имаш желание да работиш върху МК17, мога да ти обясня как се форсира този двигател и достига завидни обороти и мощност. Има голям мегдан за работа! И то с чугуненото буталце.

    Ако искаш просто да олекотиш буталото, има си съответния чалъм. А главните проблеми на МК 17 изобщо не са в буталото и цилиндъра, а... навсякъде другаде.
    Ами ако имаш свободното време и ти се занимава да го напишеш аз съм насреща! Ако го пише в някоя книга (защото аз по книгите с които разполагам не съм го срещал) ми кажи коя е за да потърся
    Разбира се, всичко започва от доработките. КОгато се доработи един мотор и се видят резултатите може да се мисли за изработка на такъв изпозлвайки готови части от "фабричен" мотор а в последствие да се мисли за изработка от нулата....
    Ако знаеш нещо за конверсията към свещов още по добре. Аз имам половин литър готово гориво за МК, и още толкова етер но не знам до кога ще мога да намирам за да си правя тези експерименти.
    Даже преди няколко дни се свързах с една фирма относно полиалкилен гликол който смятам да изпозлвам 50-50 със рициновото масло като масло в горивото(но това са други неща и ако се наложи ще обсъдим в друга тема маслата)
    Досега съм доработвал само карбуратор на МДС 6.5 (лесна работа) като смятам че се справих сравнително добре след като на поляната чухме как работи.
    Като става дума за МДС можеш ли да ми кажеш размерите на предния лагер на МДСа защото искам да го сменя с капсулован такъв-не че оригиналния е лош-работи си много добре но не искам да ми окъка самолета отпред

    Освен това наскоро се сдобих със мотор ЦСТКАМ 2.5 кр със оригиналната резонанса тръба....но с него мисля да се занимая по нататък. Личното ми мнение е че е доста по добре изработен от повечето съветски мотори.
    Габриел Димитров
    Варна

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Преди да започнеш да "доработваш" който и да е двигател, първо трябва да си наясно защо го правиш. Ако е само за заниманието, по-добре хвърли труд по лустрото на мотора и после го сложи във витрината. Ако целта е да повишиш мощност, обороти или друго, то трябва да си наясно, че винаги нещата са на кантар. Ако вдигнеш мощността, ще съкратиш живота. Понякога това може дори да е опасно. Ако целта е да съсипеш няколко МК-17, то по-добре ги натроши с някой чук. По-малко ще се мъчат те, а и ти.
    Има и нещо друго: за да се захванеш с (да го наречем) оптимизиране на един двигател, преди това трябва да си много наясно с устройството и с особеностите му.

    След като не осъзна какво ти казах в предния пост, тогава давай - слагай алуминиевото буталце и пали моторчето. Резултатите ще са интересни.



    А ето и малко жокери:
    Проблемите на МК17 са основно в газоразпределителния механизъм. Една шайба с две дупки в задната част на моторчето. По време на работа и по-точно в ДМТ, биелата притиска тази част назад и от там се появяват огромни механични загуби - триене. А цялата тази галимация се случва заради тънкият и гънещ се колянов вал и мекият преден ръкав. Проблемът се решава по 2 начина:

    1. Изработва се нов, по-дебел колянов вал със съответните R-ове против счупване и се слагат нови лагери, а предният ръкав се "спъва" със стоманени халки срещу разлакване при лагерите. Новият вал се олекотява, балансира и запълва с лека сплав, за да се запази картерния обем.
    2. Цилиндърът се накланя с около 0,5-0,8 градуса назад. Така проблемът се решава донякъде и поне биелата не стърже назад.
    И при двата случая е необходимо хромиране на чопа на коляновия вал...

    Освен туй, въпросната шайба също се доработва, защото триенето на алуминий в алуминий е кофти идея. Шайбата се изтънява и на задната капачка се монтира стоманена или тефлонова "филийка". Оста на шайбата се удебелява, а в самата шайба се набива бронзова втулка.

    Когато се решат тези проблеми, двигателчето МК17 започва да работи доста по-добре. От тук насетне вече може да се помисли за буталото. А неговата доработка е най-простата част на занятието - няколко "маслени" каналчета, премахване на излишния материал от челото и от долната страна. Тук вече започва форсирането - с премахване на около 0,8мм от полата, двигателят в ГМТ започва да декомпресира картера. Нещо като глътка свеж въздух за всеки такт...
    След това се изработва нов, по-широк дифузор и се разпробива отвор за картерно налягане на мястото на един от горните болтове, крепящи капачката.

    Айде, сега си ти!
    Георги Русинов

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Pelayos de la Presa, España
    Мнения
    2

    Ето статия за доработване на МК - 17(Моделист-Конструктор, 06/1988):
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	img-816033330-0004.jpg‎
Views:	1368
Size:	258.7 KB
ID:	1321   Click image for larger version

Name:	img-816033330-0003.jpg‎
Views:	1395
Size:	261.7 KB
ID:	1322  
    Михаил Дейнов

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Да, точно тази статия дава много ценна информация за проблемите на МК17 и добри начини за тяхното разрешаване. Статията има 3 основни точки:
    1. Начини за справяне с конструктивните проблеми
    2. Начини за справяне с механичните загуби
    3. Метод за "форсиране", който използва първите две точки плюс малка хитринка.

    По методите, описани в тази статия, двигател МК17 достига и надминава 18 000 оборота със стандартното зелено витло. Разбира се, тези витла са опасни при обороти над 13-14 000!
    Многократно съм правил доработката описана в Моделист-Конструктор. Резултатите винаги са били удивителни. Разбира се, може да се направят още много неща - въпрос на мислене и опит. Аз лично съм експериментирал с изцяло нова задна капачка и разглобяем преден ръкав с по-къс и дебел вал. С днешните технологии... стига човек да има мерак.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен