+ Ново Мнение
Страница 1 от 3
1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 21

Тема: Ето я и моята покупка

  1. #1
    Потребител Аватар на kolibri
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    85

    Ето я и моята покупка

    Преди около два дни ми пристигна новата зареждачка iMax B6.Купих я чисто нова от ибей за 63 лв.Ето и линк http://hobbycity.com/hobbyking/store...rger_1-6_Cells (от Hobbyking е, защото още не съм я снимал) ако някой не знае какво представлява.
    Това ми е първата зареждачка и още не съм я разучил.Избрах я заради:
    1.Ниска цена (поне според мен де).
    2.Много функции (които не знам дали ще използвам).
    3.Добрите коментари от впечатлинията по форумите.
    4.Доста е малка (не ,казвам ,че е няма по-малки), изглежда прилично и мисля, че ще ми върши работа дълго време.
    Не знам дали е много добър избор, но се водя още начинаещ и засега в повечето случаи купувам на принципа Проба-Грешка.
    Това е засега от мен.
    Последна редакция от kolibri; 22.05.2010 на 14:39.
    Александър Иванов
    Пловдив

  2. #2
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Честито! И аз използвам същата. Имам само едни малки съмнения..... точността на "вкараните милиампери" по време на заряд.Тази мисъл ме обсеби ,щом два различни по капацитет и марка липота се зареждат с повече от колкото им е капацитета,и то,забележете - с 15%,при условие че разряда по време на старта не пада под 3,2!!!!!!! на клетка.Започнах проби с един и същи читав комплект Хидридки .Тока и делта пика са едни и същи-Ултрамата 12 вкарва 3200мА а I Max B6 - 4600 ,при условие че акумулаторите са 4500 поне по етикет,а той в повече от случаите е завишен от комерсиални съображения......
    Станислав Христов

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    предполагам си видял моята тема, аз също я взех от ebay за 30 долара (с доставката) и съм много доволен. Уникалното е че дойде само за 9 дни....
    В моделистика има разни мошеници които ги купуват от ebay и ги рподават за 80-100 лева НЕ ИМ СЕ ВРЪЗВАЙТЕ
    Да ти е честито в този форум изписахме доста за тази зареждачка също съм написал относно свързването към компютър че трябва да се внимава и т.н...
    Да ти е честита и да имаш само здрави клетки!
    Quote Originally Posted by steysi_gb View Post
    Честито! И аз използвам същата. Имам само едни малки съмнения..... точността на "вкараните милиампери" по време на заряд.Тази мисъл ме обсеби ,щом два различни по капацитет и марка липота се зареждат с повече от колкото им е капацитета,и то,забележете - с 15%,при условие че разряда по време на старта не пада под 3,2!!!!!!! на клетка.Започнах проби с един и същи читав комплект Хидридки .Тока и делта пика са едни и същи-Ултрамата 12 вкарва 3200мА а I Max B6 - 4600 ,при условие че акумулаторите са 4500 поне по етикет,а той в повече от случаите е завишен от комерсиални съображения......
    Това което си написал може и да е вярно но колко вкарваш не е важното ами колко изкарваш- ако оставиш батерията да се зарежда по -дълго време разбира се че ще "вкараш" повече милиампери, но къде ще отидат- в топлина?
    Затова ако имаш сензор за температурата го изпозлвай. Оня ден циклирах металхидридки лава, 2700 и зарядното прекрати заряда по делта пик автоматично, тъкмо когато батериите започнаха да загряват!(не бях активираш прекъсване по температура)-едва ли е случайност :]
    Това което казваш за по ранното спиране ми се случи при стари клетки-затова увеличих малко стойността на делта пика, така че заряда да се прекратява по късно. Иначе ми се случваше да спира без да са започнали да загряват дори леко, и това при съвсем малък ток.
    Затова предпочитам да я пускам да прави цикли-виждам колко "изпомпва" след като са прясно заредени. Waste time го слагам обикновено на 10тина минути да си почиват през циклите...
    (На мен лично не ми пречи това че може да мери малко "по-грешно"- казват че проблема е в толеранса на използваните резистори- би следвало ако се сменят да нямаш проблеми. На мен това не ми пречи като сметнем че има зарядни за по 100 и 200 долара та който му трябва такава (и има парите разбира се) си я купува.)
    Колкото до делта пика не бих му вярвал много защото за различните батерии е различен а с времето клетките "остаряват" и стойностите не са реални
    Затова когато imax b6 ти вкарва повече капацитет от колкото е акумулатора просто виж дали загрвяа- ако не е загрял значи не е зареден. А това че по време на заряд напрежението е паднало малко означава ли че акумулатора е на 100 процента зареден? Аз не мисля така.
    Щом ултрамата ти спира заряда при толкова рано, виж дали започват да загряват към края. Ако не можеш да пробваш да промениш стойността на делта пика, така че да се удължи заряда? Прекъсването по капацитет също не е лоша идея но по температура като че ли е най точно. Спира когато акумуалтора не може да "поеме" повече заряд...
    Последна редакция от gabriel.dimitrov; 21.05.2010 на 14:04.
    Габриел Димитров
    Варна

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by gabriel.dimitrov View Post
    Затова когато imax b6 ти вкарва повече капацитет от колкото е акумулатора просто виж дали загрвяа- ако не е загрял значи не е зареден. А това че по време на заряд напрежението е паднало малко означава ли че акумулатора е на 100 процента зареден? Аз не мисля така.
    Щом ултрамата ти спира заряда при толкова рано, виж дали започват да загряват към края. Ако не можеш да пробваш да промениш стойността на делта пика, така че да се удължи заряда? Прекъсването по капацитет също не е лоша идея но по температура като че ли е най точно. Спира когато акумуалтора не може да "поеме" повече заряд...
    Загряването НЕ бива да се тълкува като показател за "правилно" зареждане!!! Загряването е нежелателно в почти всички случаи! При зареждане с оптимален ток и оптимален ритъм не би следвало да има загряване. Друг е въпросът какви точно са тези оптимални стойности за различните акумулатори. Имам случаи, в които едно зарядно не успява да зареди даден пакет, а друго зарядно успява, докато с други пакети и двете зарядни зареждат нормално.
    Тук аз съм на мнение, че ако се прави подробен анализ за това доколко една клетка попива и отдава при различни условия и каква е способността й да се куплира с други клетки... ще се загуби повече време и средства, отколкото ако се купи нова батерия.
    Също така моето мнение е, че колкото е по-малък зарядния ток, толкова по-дълъг живот има батерията. За мен най-пагубни за батериите са "бързите" зареждания. Те амортизират акумулаторите много повече, отколкото всички други фактори, взети заедно. Батериите не са буркани! В буркан можем да налеем кило вода бавно или бързо - без значение. За акумулаторите в 95% от случаите важи оптималната "аритметика" : заряд с 1/10 от капацитета. Всичко друго е компромис.
    Георги Русинов

  5. #5
    Потребител Аватар на kolibri
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    85

    Благодаря много за полезните съвети и разсъждения.Сигурен съм, че ще ми бъдат от полза.
    Александър Иванов
    Пловдив

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    23

    Мнението на Жоро се покрива напълно с моето. Друг въпрос е дали клетките отговарят на етикета и как реагира зарядното на тях. Съвет- не приемайте за чиста монета всичко написано на етикета. Все пак става дума за търговия. Понякога невзрачни на пръв поглед клетки от неизвестна марка може да дадат по-добри показатели от така наречените "маркови". Мое мнение и не ангажиращо с нищо.
    Николай Пейчев

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by Foxy View Post
    Друг въпрос е дали клетките отговарят на етикета.
    Този въпрос има два възможни отговора, като и двата са верни!

    1. ДА, почти всички клетки ОТГОВАРЯТ на етикета, ако става дума за капацитет.

    и

    2. НЕ, НЯМА клетка, чийто капацитет отговаря на написаното на етикета (по начин, който ни устройва).

    Веднага обяснявам:
    1. Ако на етикета пише примерно 3 000 милиамперчаса, то е почти сигурно, че клетката ще ги отдаде, но не и по начина, по който ни се иска това да се случи. Този надпис означава максимално възможния капацитет, който може да бъде изцеден от пълно зареждане до абсолютната нула. Ако разглеждаме така надписа на етикета - да, почти всяка клетка ще отдаде написаното, ако например се разрежда с 3-5% от капацитета си и бъде оставена да падне до нулата.
    2. Обаче т.1 никак не ни устройва... Главният въпрос е колко % от написаното клетката ще даде при адекватно натоварване, без да се преминава критична ниска стойност на напрежението.
    А ето какво означава адекватно натоварване и минимална критична стойност: ИЛИ:
    Кога една батерия се счита за изчерпана: Когато при разряд с натоварване с 1/10, напрежението падне под номиналната стойност.
    Ако клетката отдаде 90% от написаното при разряд с 1/10, до момента точно преди напрежението да падне под номинала, то тя е ПЕРФЕКТНА!
    Ако клетката отдаде 70-80%, е добра.
    Ако отдаде под 60-65%, значи е пътник.

    Цялата работа е в това колко е корава батерията и колко бой може да понесе, преди да започнат отклоненията... Под бой разбирам зверски разрядни токове и заряд с над 0,5С.
    Георги Русинов

  8. #8
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Аз исках да поздравя Сашо за избора... Най -добрата зареждачка е НОВАТА Да ти е честита! А що се отнася до споделяне опит по тази"акумулаторна" материя нека го направим на 11-13 юни в Пазарджик на Еко шампионата -ез."Острова"....Г-н Русинов,Foxi... биричката е от мен
    Станислав Христов

  9. #9
    Потребител Аватар на kolibri
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    85

    Искам да питам как да си заредя една липо батерия, на която пише с големи цифри 0.8.За улеснение ето и линк http://hobbycity.com/hobbyking/store..._20C_Lipo_Pack .Пуснах я на Balance и задох 0.2А.След 1 час зареждане батерията е до 7.5 волта и повече не ще.А пише докато се зарежда End voltage 8.4 волта.Батерията не загрява.Та въпроса пи е всъщност дали да я чакам да писне, че се е заредила или съм збъркал с ампеража.Мисля, че щом на батерията пише 0.8 трябва да задам 0.8 .Просто не разбирам много.Моля помогнете!
    Ще съм много благодарен ако ми обясните как точно да си зареждам една NiMH батерийка, на която пише 28ААА300mAh 6.0V.Това е едно малко зелено пакетче с 5 клетки (батерийки).И как е по-добре с цикли да се зарежда или нормално.
    Благодаря предварително!!
    Александър Иванов
    Пловдив

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Ако тази NiMh "батерийка" е действително толкова малка (300 милиамперчаса) я включи на автоматичен заряд тока настрой на 0.1 ампера като гледаш да не загрее. Зареждачката ще ограничи тока като маскималния ще е 0.1 ампер а по време на заряд може дори да е 2 пъти по малък, като край на заряда по капацитет можеш да настроиш на 400-420 милиамперчаса, като най вероятно зарядното ще прекрати заряда по рано по делта пик. После можеш да я разредиш с ток 0.1 ампер (това е минималния който зарядното позволява) като ограничиш напрежението на изключване на заряда на 1 волт на клетка (което ще рече че трябва да настроиш на 5 волта защото пакета ти е 5 клетки)
    А полимерката чакай да се зареди и я наглеждай-щом не е загряла или подута нямаш проблеми но я наблюдавай по време на заряд. Аз никога не оставам полимерни акумулатори да се зареждат без да ги наглеждам.
    Последна редакция от gabriel.dimitrov; 23.05.2010 на 17:32.
    Габриел Димитров
    Варна

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Ключови думи за тази тема

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен