+ Ново Мнение
Страница 2 от 3
ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 27

Тема: Въпрос за Ц.Т.

  1. #11
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    От собствен опит мога да кажа ,че при схемата -патка - тоя номер не върви(30-35 проц. от ръба на профила). Нещо друго е , ама какво.

  2. #12
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Може да се открие по метода проба-грешка. Не изключвам и така да го правят в заводите - производители на модели на самолети. Първо правят някакви груби сметки и след това прецизират или в аеродинамичен тунел или направо в полет. Не ми хрумва никакъв по-лесен начин. Идеално балансирания модел според мене трябва сам да планира при изключен двигател под някакъв малък наклон, който да гарантира скорост, достатъчно голяма, за да не настъпи срив, и достатъчно малка, за да не си вирва носа.

    Може да се получи представа ако се сложи жироскоп и Data Logger и после се анализира каква компенсация е правил жироскопа, за да поддържа хоризонтален полет при включен двигател и леко наклонен надолу полет при планиране.

    Темата наистина е страшно интересна и на мене също ми е любопитно как другите моделисти си решават този проблем. Аз също имам едно СТЦ, което не е добре балансирано, и се чудя как да го оправя (къде да сложа батерията). При даване на газ вирва носа нагоре, вместо целия самолет да се издига равномерно във височина. Това ме навежда на мисълта, че центъра на подемната сила е много по-напред от центъра на тежестта. Доказателство за това е и планирането. Накланям го напред за кацане с изключен двигател, той се позасилва и носа пак се вирва. Много е труден за кацане. И сега точно мисля да направя номера с жироскопа и Data Logera.

    Ако някой друг има по-добра идея, да каже.
    Последна редакция от Mateev; 27.01.2010 на 13:49.
    Росимир Матеев

  3. #13
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Аз бих нагласил ЦТ първоначално в границите на тази зона:



    Или дори малко пред нея. Знам, че е доста "широка", не мога да преценя реалните размери и съотношения по снимката. Но при всички положения моето мнение е, че трябва да е в тази част.

    Ето и малко информация по въпроса:

    Пълният текст - тук: http://www.reaa.ru/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1205614333

    Към Росимир:
    За да не ти вдига нос СТЦ-то при подаване на газ, трябва да увеличиш ъгъла на мотора надолу. А за да не вдига нос при спускане и засилване (без мотор), трябва да намалиш ъгъла на крилото (ако има такъв или да увеличиш в посока надолу).
    Но искам да ти кажа, че тези мерки ще решат конкретните "проблеми" и ще създадат други - СТЦ-то няма да полети по-добре. Неговата задача е точно тази - при по-голяма скорост или при "изтърване" да се изправи и да не ти позволява да му даваш много газ. Виж, ако говорим за крило с "истински" профил, тогава може да се заиграваш с ъгли и ЦТ. Но ако въпросното СТЦ е с профил от типа на огънато парче депрон, тогава е най-добре да го караш в това положение - моделът лети идеално.
    Ако все пак ти се експериментира, премести малко напред ЦТ. Предполагам, че това донякъде ще внесе компромис в ситуацията.
    Последна редакция от ajcinema; 27.01.2010 на 07:52.
    Георги Русинов

  4. #14
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Мнението на Гошо се доближава ( и по-точно съвпада) до моите предположения и получените до тук мнения от други источници.
    То е ясно ,че ще има проби-важно е грешките да са по-малко.

  5. #15
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    То е ясно, че ще е проба - грешка, ами давай да го пуснем, докато има сняг!

    За Матеев:
    На STC - то може да миксираш газ - елеватор. При подаване на газ - леко долна. Това и наклон на мотора надолу ще подобрят полета.

  6. #16
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Номера с миксирането съм го пробвал и дава прекрасни резултати- е докато нагласиш процентите минава време , а и вятъра внася малко изменения (ако го има).

  7. #17
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Тъй като се наложи да изтрия няколко мнения, дискусията вече изглежда малко разпокъсано. Затова накратко ще обобща информацията:

    Центъра на тежеста трябва да бъде някъде 5-10% пред центъра на аеродинамичното налягане. Колкото е по-близо, толкова самолета е по-капризен и по-лесно губи стабилност. Колкото е по-далеко, толкова по-стабилно лети самолета, но започва да губи маневреност (отреагирва по-трудно и по-бавно на командите).
    Росимир Матеев

  8. #18
    Наблюдател Аватар на noxlon
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    22

    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    От собствен опит мога да кажа ,че при схемата -патка - тоя номер не върви(30-35 проц. от ръба на профила). Нещо друго е , ама какво.
    А при системата Юрдечка същото правило ли важи?По-близо до главата да остане от врата
    Последна редакция от noxlon; 02.02.2010 на 21:10.

  9. #19
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Прав си Жорка.
    Ние на нащо село имаме само патки- юрдечки нема.

  10. #20
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Днес не беше много за полети и снимки, но как да пропуснем неделята.
    Най - вече заради патицата:



    Последна редакция от muns; 07.02.2010 на 15:17.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Ключови думи за тази тема

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен