+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 10

Тема: Моля за помощ !

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    4

    Моля за помощ !

    Здравейте, скъпи приятели изключително съм радостен, че открих Вашият форум.
    От скоро съм фен на радио управляемите хеликоптери и искам да си закупя някой модел но не съм решил какъв още.
    Конкретно се интересувам дали съществува подобен модел на този който желая а той е следният:
    Хеликоптер който да има вградена камера която да предава на живо на компютъра ми или някъде другаде обхвата му да е поне на 4 5 км. Бих бил щастлив ако ме насочите от къде мога да закупя подобно нещо ако съществува разбира се. Благодаря Ви предварително !

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Вие направо скачате на тежката артилерия, а тя струва луди пари.

    Първо за да предадете качествено видео изображение на такова голямо разстояние трябва да имате прецизен и мощен предавател и може би усилвател към него. Бих ви посъветвал да разгледате предавателите от този сайт:

    http://www.rangevideo.com/index.php?...a06245204e6ec0

    Колкото до хеликоптера, който ще носи камерата, има много решения, започвайки от 500 лв. и стигайки до 30-40 хиляди лева. По принцип всеки един малко по-голям хеликоптер или самолет може да носи камера, но преди това трябва да се научите да го карате, а това не е лесно. Освен това веднага ще възникнат десетки въпроси със стабилността, обхвата на управление, гледане с видеоочила през очите на пилота, за да можете да отдалечавате модела над 100 метра и т.н и т.н.

    Самият аз се запалих по това хоби точно по същата причина като вашата и до момента сигурно вече съм похарчил пари за 2 леки коли, а все още не съм постигнал целта си в параметрите, които вие сочите. Но няма лошо в това. Пътя към целта доставя по-голямо удоволствие от нейното постигане.

    Ето ви два линка на подходящи хеликоптери за тази цел:

    http://www.draganfly.com

    http://www.mikrokopter.de/ucwiki
    Росимир Матеев

  3. #3
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Първия линк (http://www.draganfly.com) е точно това, което ти трябва, но ще струва поне 20 000$:

    http://www.draganfly.com/quote/quote-df-x6.php
    Росимир Матеев

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    4

    Благодаря Ви за информацията.
    Наясно съм че не е лесно да се науча, но по важното е че имам желание за това, разбира се от начало ще си купя някой по евтин модел докато достигна необходимото ниво, но така или иначе съм решил да сбъдна една от мечтите си а именно подобен хеликоптер за който споменах. Предпочитам модела да го закупя готов.
    Бихте ли ми казали каква реално е максималната дължина на която мога да го отдалечавам и какво представляват тези видео очила за които споменахте ?

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    След като си от Пловдив, я по-добре ела на място за да видиш що е то модел (вертолет, самолет, няма значение) и тогава ще ти се изяснят доста неща. По темата безжично видео също има какво да се види. Всяка събота (при хубаво време) летим на летище ССА в Раковски. Топлата вода отдавна е открита и няма смисъл човек да се бъхте залудо.

    Ако имаш интерес - пиши ЛС или skype: ajcinema
    Георги Русинов

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    4

    Благодаря за поканата при първа възможност определено ще се възползвам.

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Един модел трудно можете да го отдалечите повече от 200-300 метра, защото ще стане точица в небето и няма да можете да го управлявате. За хеликоптери това разстояние е още по-малко - 100-150м. Иначе съвременните LongRange апаратури имат обхват 1-2 или дори 3km (при качествени приемници). Ако искате по-голямо разстояние, ще трябва да използвате усилватели (има ги из интернет) или насочени антени.

    За да може обаче един модел да се отдалечи на повече от 300 метра, необходимо е следното:

    1. Модела да е стабилизиран. Тоест сам да се грижи за своята хоризонталност.
    2. Вие да го управлявате от позицията на пилота вътре в модела. За тази цел в модела трябва да има допълнително камера и мощен видеопредавател, а на земята - чувствителен и качествен приемник и видеоочила. Допълнителна екстра е и в модела да има навигационна система с OnScreen Display, GPS и Автопилот, който да връща модела обратно при загуба на сигнал. Всъщност автопилота си е почти задължителен, защото при далечни полети често ще ви се случва загуба на сигнал.
    Росимир Матеев

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    4

    Благодаря !

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    23

    На нас ни се случва понякога и на повечко от 300 метра да караме.
    Николай Пейчев

  10. #10
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ако приемем, че самолета или хеликоптера ви е с дължина 1 метър и го наблюдавате от 1 метър, то тогава той заема почти цялото ви зрително поле на окото, което се състои от 120 чернобели мегапиксела и само 8 цветни мегапиксела.

    Отдалечавайки го на 100 метра, вие ще го виждате като картинката от аватара ми отляво на този постинг, като при това ще използвате само 10 000 пиксела от окото си (матрица 100х100). На 300 метра ще го виждате с размерите на тази буква А (1000 пиксела или матрица 32х32 от окото). При такъв малък размер вече е трудно да се прецени дали модела лети по корем или по гръб и дали се приближава или отдалечава. Хоризонталността пък въобще не може да бъде преценена, а тя е критична при хелитата. Отделно дето при такова разстояние цветността я преценявате само с 9-10 пиксела (3х3). Тоест това означава, че едва ли не модела вече е чернобял и това допълнително влошава възприятията.

    За повече от 300 метра вече е немислимо да се говори че е възможно да има някакво нормално управление с пълен контрол на височина и наклон на крилете. По-скоро това е бедствено положение с опити модела някакси да се спаси и да се върне по-близо. Командите се подават на сляпо и се следи накъде се отклонява чернобялата точица в небето и всъщност това е единствения ориентир.

    Преди да строшите някой модел, отдалечавайки го твърде много, пробвайте на симулатор. Наистина има шанс да бъде спасен модел, отдалечен на 400-500 метра, но само ако е със стабилизираща система и сам се грижи за собствената си хоризонталност.

    Имал съм случай да правя опит да спасявам много отдалечен модел, но това беше UFO, което само се хоризонтираше. Беше надвечер и това допълнително влошаваше видимостта. В небето го виждах като чернобяла точица и с пробни команди успях да накарам точицата бавно да се движи надясно. След това на сляпо подадох още малко дясно за завой към мене и после команда напред. Изминаха повече от 2-3 минути, в които точицата стоеше на едно място и аз си нямах никаква представа дали се приближава или отдалечава. И най-накрая, когато прецених че се приближи на 100 метра, започнах да я снижавам и в това ми беше грешката. Модела напусна светлото небе и фона се смени с дърветата от далечната гора, при което аз буквално го загубих от поглед. Нататък го приземявах без да го виждам. Впоследствие се оказа, че съм го приземил в реката. От тогава вече не си и помислям да правя опити с далечни полети.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен