+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 23

Тема: Сгъстен въздух, или с какво да захраним аерографа!

Threaded View

  1. #1
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Сгъстен въздух, или с какво да захраним аерографа!

    Боядисването е важна част от моделизма и затова мисля, че темата ще е интересна на мнозина. Може да давате мниния и въпроси за всичко, свързано с боядисването.
    Та за въздуха. В Моделистика колега питаше за това и реших да пусна темата.
    За тези, които работят с аерограф, подходящ компресор е хладилен или от климатик. Плюсовете са малък шум, проста конструкция, достъпни материали. Недостатък е малкият дебит.

    Какво ни трябва?
    Компресор, за предпочитане по - мощен, поне 250 W. Най - добре от климатик. Аз имам 1500 W, работи като змей и може да захрани бояджийски пистолет с дюза 1 мм.
    След компресора се слага маслоотделител, защото инак маслото ще прави много бели. По - нататък ще покажа скици на всичко.
    Въздухът от компресора излиза на тласъци и затова ще трябва и ресивер. Той служи и като акумулатор, ако консумацията е по - голяма от дебита на компресора. За тази цел става всякакъв съд, който издържа на налягане поне 16 А или Бара. Колкото по - голям, толкова по - добре.
    Ресивера трябва да има предпазен клапан. Става преработен от бойлер.
    Последна редакция от muns; 21.04.2010 на 19:30.

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    От приятели знам, че за пръскане с аерограф, вместо въздух може да се използва пропан-бутан. Една малка бутилка с газ стигала за около 3-4 корабни модела.
    Неделчо Брънчев

  3. #3
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Mи ако се взривиш?!!!
    Става в въглероден двуокис, пръскал съм веднъж един калник, щото спря тока.
    Последна редакция от muns; 18.04.2010 на 12:20.

  4. #4
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Силикагел има във всеки склад за консумативи за ПВЦ дограми, стъклопакети и профили.
    Станислав Христов

  5. #5
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Quote Originally Posted by steysi_gb View Post
    Силикагел има във всеки склад за консумативи за ПВЦ дограми, стъклопакети и профили.
    Да, този става за малък дебит, защото е много ситнозърнест. Веднъж опитвах на моя влагоотделител и пада на налягането бе доста. Този, който ползвам, е 4 - 5 мм зърно.
    Говоря за пистолет с 1.5 дюза, не за аерографче.

    Скицирай маслоотделителя.

  6. #6
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Пресостат

    Пресостата не е задължителен, но подобрява качеството и комфорта на работа. Предлагането е голямо, цените варират много и е трудно да се ориентира неспециалист.
    На компресора на мой приятел сложихме един евтин, който си менеше настройките постоянно. После той го смени с друг, работи перфектно, но и цената е...
    Инак моите единият е от доброто старо време, а другия е правен, само силфончето е готово. Правения работи по - добре! Мога да регулирам в доста широки граници налягането за старт и стоп. Това е доста полезно за този, който няма регулатор на налягане на въздуха.
    Препоръчвам пресостата да включва мотора през контактор, инак бързо нагарят оригиналните контакти.
    Вместо пресостат може да се ползва електроконтактен манометър, но схемата се усложнява и не е оправдано като цена. Освен ако някой ти подари ЕКМ - а...
    Който е купувал пресостат, нека сподели опита си за качество и цени.

  7. #7
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Quote Originally Posted by muns View Post
    Да, този става за малък дебит, защото е много ситнозърнест. Веднъж опитвах на моя влагоотделител и пада на налягането бе доста. Този, който ползвам, е 4 - 5 мм зърно.
    Говоря за пистолет с 1.5 дюза, не за аерографче.

    Скицирай маслоотделителя.
    Да ,наистина е за малък дебит,но дюзата на аерографа ми е 0.5мм.А що се отнася за маслоуловителя,използвам саморъчно направен балон,пълен 2/3 с дървени въглища поставени в дамски чорап Така проблема е решен "по габровски
    Станислав Христов

  8. #8
    Заслужил Автор Аватар на Bovyanski
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    243

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    От приятели знам, че за пръскане с аерограф, вместо въздух може да се използва пропан-бутан. Една малка бутилка с газ стигала за около 3-4 корабни модела.
    Опа и задължително в затворено помещение
    Мога да дам и по тъпа идея.
    Защо пък да не ползваме метан тъкмо ще е по сигурно че белята ще стане.
    Анатоли Бовянски
    София

  9. #9
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Естествено, че ако ще излолзваме леснозапалим газ, ще трябва да пръскаме или на открито или в добрепроветриво помещение. Също така, трябва и да се внимава.
    Неделчо Брънчев

  10. #10
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Това е конструкцията на маслоотделителя:


    Въздухът влиза тангенциално и маслото полепва по стените. Фунията в горната част не е задължителна, ако съда е по - голям. Аз на корпуса на компресора съм направил отвор за доливане на масло и в него влиза това, което се точи от дренажа.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Replies: 32
    Последно мнение: 22.02.2013, 19:59

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен