+ Ново Мнение
Страница 1 от 9
1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 83

Тема: Як-54 3D - втори шанс

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Сглобих този модел преди повече от 7 години. ARF на вече несъществуващата Will Hobby. Той беше направен след краша на GeeBee и получи неговия двигател - 20 кубика, 4 - тактов.
    По онова време нямах възможност за по-мощен. Имах много голямо желание да го оборудвам с 30 кубика 4-тактов, но за съжаление не успях. 20 кубиковият идваше малко слаб и определено не ставаше за 3Д, но моделът летеше много приятно и послушно.
    Преди две години, в рамките на два дни счупих два от любимите си модели. Есенните пориви и дългото време, през което не бях карал си казаха своето. И двата модела се удариха по един и същи начин: точно преди кацане изгасях двигателя по-рано от необходимото. Внезапен порив ми попречваше да изляза на пистата и кацах 20 сантиметра встрани. Колелата задираха в неравния терен и моделите забиваха нос.
    Пораженията не са кой знае какви. Поради липса на време бях решил да подаря моделите на някой от приятелите ми, на който му се занимава да си ги оправи, но никой не ги пожела.
    Е, дойде времето да се заема аз. Започвам с Як-а. Ще го превърна в истинско 3D бижу, какъвто и трябва да бъде.
    Ще компенсирам фака, че е конфекция (макар и в силно ограничен тираж) с творчество. Най-вече в двигателя. Ще монтирам двигател от резачка, който показах в темата за Edge 540.

    Enjoy!




    Започвам!

    "Суровината" или иначе казано изходният материал от който трябва да се получи мотор:




    Направи ми впечатление, че този мотор е по-различен и по-качествен. Цилиндърът има няколко ребра повече и задната им част е с увеличена площ:




    Отвътре нещата също са различни. Има две допълнителни подпори срещу задиране на сегментите, а каналите са по-широки:



    Следите от хонинговането са доста по-отчетливи. Горивната камера ме изненада силно. За нея ще стане дума по-късно.



    Буталото също има разлики. Лагерът ме впечатли:



    Моторчето работи общо около 5 часа на място... а буталото, цилиндърът и сегментите дори не са чули за това:



    Последна редакция от ajcinema; 17.04.2017 на 19:30.
    Георги Русинов

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Изрязах излишното и се получи това:





    За кофата остана това:




    Снощи, докато се мотах покрай вечерята, изрязах гарнитура:



    След това приготвих новите вътрешности:



    И ги поставих по местата им:




    Тук е мястото да споделя една тънкост:
    Много колеги имат проблем със семерингите. Понякога падат или биват изплюти от картерното налягане. В резачката има предпазител отляво и червячна шайба за помпата отдясно. Те пазят семерингите от излизане.
    Тук такива детайли няма да има. Достатъчно е семерингите да бъдат подлепени със силикон.
    За всеки случай ще има и допълнителна защита, но за нея ще стане дума в някой от следващите постове. Причината е, че този двигател ще бъде "тунингован" по-сериозно (както обещах). Първа стъпка е обръщането на коляновия вал обратно на оригиналното му положение и изрязването на излишъците от него. Правя това с цел олекотяване и здравина.
    Преди това, обаче, ще трябва да нарежа резба. С плашка няма как да стане, затова ще му "пусна ножче". Снимки по-късно днес или утре.

    Втора стъпка е свалянето на цилиндъра с 0,8mm надолу. Става лесно - просто гарнитурата отпада. За целта "челата" трябва да са идеално прави и гладки. Погрижил съм се. След тази стъпка двигателят полудява. Снимки ще има след сглобяването.
    Това е правилният начин за смъкване на фазите. Двигателят е твърде високооборотен и му липсва въртящ момент в ниските обороти. Фазите са "нито риба, нито рак" - малко по-високи от нужното, но фабрично няма резонансна тръба. Целта е да се подобри въртящия момент при по-ниски обороти. Единият от начините е да се смъкнат фазите само с няколко градуса. Търкането на каналите (т.нар. "портване") е груба грешка, тъй като неминуемо се поврежда покритието от хром. Необходими са само от 3 до 5 градуса. Камерата също е прекалено голяма. С този прост метод всичко става автоматично.

    Тук е мястото да обърна внимание и на нещо в този двигател, което ме впечатли най-много: ГОРИВНАТА КАМЕРА!!!

    За разлика от всички, които съм виждал до сега в двигатели на резачки, тази е с различна форма - тромпетна с подготвителен канал. Функцията на канала е да насочи фронта на горене равномерно по цялата площ на буталото. Това ми дава основания да изцедя абсолютния максимум. Да видим дали ще се получи.
    Георги Русинов

  3. #3
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Преди това, обаче, ще трябва да нарежа резба. С плашка няма как да стане, затова ще му "пусна ножче". Снимки по-късно днес или утре.
    Не е ли закалено ? Какво ножче ще ползваш ? Правиш ли частично отгряване на участъка, където ще е резбата?
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Закалено е, но няма проблем. Не е най-безупречната резба на света, но за моята цел е перфектна:



    Ето и монтираният "наопаки" вал. Стана идеално:







    След това монтирах двойката. Както казах - без гарнитура, само със силикон.
    На мястото, където отрязах излишния конус от бившата "предна" част на вала, пробих отвор и нарязах резба 4mm. Там ще има малка полиамидна шайба, на която ще монтирам магнита:



    Моторът започна да добива вид:






    Следва монтиране на карбуратора, адаптера и запалването. Паралелно с този двигател подготвих и друг. Той ще е драстично орязан и с променен вал. Все още не съм купил донор . Нуждая се от вал и двойка. Снимки ще направя като си набавя частите.

    Първо карбуратора. Две малки планки от неръждавейка заместват тежък фланец:






    Междувременно, след като вчера силиконът изсъхна 100%, късно снощи налях масло в мотора с цел проверка на уплътненията и първоначално смазване.
    След 10 часа престой на топло всичко отвън е сухо:



    Последна редакция от ajcinema; 17.04.2017 на 19:37.
    Георги Русинов

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Извадих модела от "Музея" и избърсах прахта. Пораженията са очевидни:








    Както споменах, двигателят идваше малко слаб и не можех да си позволя твърде заден ЦТ. Заради това се принудих да изместя всичко възможно по-напред. ЦТ отово беше прекалено назад... затова се наложи да сложа олово. Нещо, което ненавиждам, но нямаше как:





    Много олово...





    Ужасно много олово!!!




    И заедно с теглото на мотора:



    ... нещата отидоха на кило и половина железо...

    Ужас!!!
    Георги Русинов

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    За начало свалих ненужното:



    После изправих огънатия колесник, за да е стабилно тялото докато работя:




    След това се заех с капотажа. Преди да започна ремонт на подбитата част, реших да затворя стария отвор за двигателя. За целта снех отпечатък от здраво място с помощта на топло лепило и стреч фолио, за да запазя формата:




    После пренесох отпечатъка от здравото на изрязаното място и подлепих отвътре с плат и смола:



    Получи се не лошо:





    Подлепих и подбития участък. С помощта на малко стреч фолио си помогнах в оформянето на гладка повърхност отвън:

    Последна редакция от ajcinema; 10.04.2017 на 06:39.
    Георги Русинов

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Адаптерът за витлото е готов и го монтирах пробно:





    Стана идеално!
    За протокола: биене НЯМА! Съосието е перфектно.

    Утре ще му направя отворите и ще монтирам двигателя в модела. Напасването ще е най-трудната част. За нея съм предвидил една малка хитринка. Ще я споделя след монтажа.
    Георги Русинов

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    От плочката на карбуратора и шишенце лимонов сок направих входна вентурка:





    Ще я изрежа при монтирането й в модела. В този вид тежи 7 грама... поръчах си и една купешка. Тя е 25 грама.
    Георги Русинов

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Отворите за витлото:



    Разбира се, на ръка. Сега се чудя само едно...




    ...



    Дали няма да бие?

    Георги Русинов

  10. #10
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Гаранция - Франция:la ughing:

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Ключови думи за тази тема

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен