+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 83

Тема: Як-54 3D - втори шанс

Threaded View

  1. #1
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    За сега нямам проблеми с шума и при кораба и самолета. Навярно , защото съм с Корона.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Аз трябва да съм 100% сигурен в липсата на смущения. Проверявам за шум с анализатор на спектъра. И този модел е с Корона, но въпреки това си връзвам гащите. Все пак моделът е 3D и реакцията трябва да е бърза. Не бива да има срив дори за част от секундата. От cdi до масата на свещта шармовката трябва да е плътна. Cdi също е метализирано отвътре и отвън. Отделно високоволтовата част има своя метална кутийка. Моделът не е играчка.
    Телеметрията също ми е важна. И тя е на 2,4. Жирото и то ще се шашка ако моторът пръска боза.
    Георги Русинов

  3. #3
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Ако има интерес мога да споделя прост метод за откриване на ефирен шум.За тоя по жиците е друго.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Има само един начин да се разбере какво е нивото на радио шума и най-вече в коя част на спектъра - със скенер и/или анализатор. Разбира се, сканирането на целия спектър с прецизна стъпка би отнело месеци. Затова, като се знае носещата, процесът се улеснява. Търсят се само опасните хармоници. Защото в непосредствена близост може да има огромен източник на сигнал, който да е напълно безопасен. Всичко друго е шаманство.
    Радиолюбител съм...
    Георги Русинов

  5. #5
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Важен е крайния резултат-сам го каза.

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Прекъснах за няколко дни по уважителни причини: в Дюселдорф има Интерпак и нямаше как да го пропусна. Днес виждам, че дългоочакваното запалване е вече в България. Във вторник се прибирам и първата ми работа ще е да мина през пощата да го взема.
    След това веднага двигателят отива на стенд за още 2 часа и после на модела.
    Амбициозно, но другата събота мисля да летим.
    3D...
    Георги Русинов

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Днес приключи Interpack 2017 - най-голямото изложение за техника в хранотелновкусовата промишленост. Прибрах се и захващам последния етап от работата по модела.
    Най-напред довърших окончателните щрихи по адаптера за витлото. Олекотих го допълнително и оформих диаметъра на постамента:



    Добавих и стопорни болтчета срещу саморазвиване. Те могат да послужат и за нагласяне на съосието, в случай че реша да отвия повече адаптера. Монтира се веднъж, меря за биене, коригирам с болтчетата и толкоз.
    Две от тях лягат на шлайфани зони на вала, а другите две се впиват в резбата му.

    Валът ще има процеп. С негова помощ ще държа контра при поставяне на адаптера и евентуалното му демонтиране. Окончателната контра ще е това парче от главата на болт 8 mm, на което нарязах външна резба:



    Процедурата е следната:
    Първо навивам адаптера, като държа контра през самия него. После навивам големият стопорен болт и стягам умерено. След това белязвам двете места, където трябва да изпиля вала. Отвивам по обратния път адаптера, шлайфам две засечки и монтирам обратно. Отново стягам сторопния болт умерено, след което меря за отклонение постамента. Ако има такова (все пак разчитам на резба и ако нямам стопорна гайка, понякога може да се получи), коригирам чрез 4-те малки стопорни болтчета. По-точно чрез тяхната степен на навиване. След това стягам окончателно всички стопорни болтове.

    По този начин гарантирано няма биене и адаптерът е 100% подсигурен срещу саморазвиване. Методът е мой, измислих си го сам, като го взаимствах от купешки двигател и го доусъвършенствах за по-големи двигатели. Върши работа и има един-единствен недостатък - необходима е проверка при всеки демонтаж и последващ монтаж. За мен проверката и корекциите са много лесни - правя го за секунди. Използвм същия този метод от 2009-та година. Досега никога не ме е провалял.
    Всичко останало е предимство - ниско тегло, проста изработка и компактни габарити. В началото имах идея да поставя контрагайка, но тя е по-тежка с цели 18 грама от стопорния болт. Всеки грам ми е ценен и затова в този модел се отказах.

    С този пост отговарям и на питането на Веско за индикатор. Такъв не е нужен, защото биене дори с цял милиметър не би се отразило по никакъв начин. Витлото е достатъчно голямо и само по себе си създава сериозен жироскопичен ефект. Въпреки, че имам индикатори, проверката за отклонение правя с най-прост инструмент - по-дълъг имбус. Отклонение в рамките на 1/10 е в рамките на убирането на хлабината на лагерите при натоварване. Т.е. - напълно допустимо.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Ключови думи за тази тема

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен