+ Ново Мнение
Страница 6 от 9
ПърваПърва ... 2 3 4 5 6 7 8 9 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 51 до 60 от общо 83

Тема: Як-54 3D - втори шанс

  1. #51
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Няма промяна. Както вече казах, правил съм много експерименти. Някои са с един, други с два, три, четири стопорни болта. Според както ми е дошло напасването и дебелината на стената.
    Георги Русинов

  2. #52
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Браво , браво- успех.Нали регулираш, защо ти са 7 хъба по дължина. Може би за разнообразие? Абе защо се бъркам - направи и 20 ако ти е удобно.

  3. #53
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2017
    Живее в
    Филибето-майна
    Мнения
    5

    Доста въпроси възникват около този модел, както и около другите теми:

    1) Гофре-тръбата каква е? От къде е купена? Колко струва? Линк? Тук се продават такива тръби но са за флуиди (вътре има пластмасова вложка)? Как е 'защипана' под планката?
    2) Какъв е регулаторът на напрежение??? Марка, модел? Вх. напрежение?? От къде е купен, колко пари, линк? Линеен, импулсен??
    3) Какъв е бордовият акумулатор? Капацитет??
    4) Какви са лагерите? Капсуловани, открити, радиални, аксиални?? Семерингите??
    5) Единият модел е с управление Корона а другият с Търниджи? Защо?
    6) Не съм имал модел с бензинов мотор досега: би било полезно (за мен и за други) ако има повече информация за настройката на двигателя.
    7) Последно какво е витлото и какви обороти развива мотора с него?
    8) Маса на модела в завършено състояние и крилно натоварване?
    9) Най важното: двигателят какъв точно е? Модел? Някакви отличителни белези? Как да се познае кой китайски мотор е с допълнителното ребро в цилиндъра и хубавата горивна камера?
    10) Запалване? модел, линк? Лули свещи? Модели, номера??
    Стара майна от Канада.

  4. #54
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Радвам се да отговоря на такива въпроси, а не "къде отиде хъба?"...

    1. Тръбата е тънкостенна неръждаема стомана. Издържа големи налягания и се огъва много лесно. Супер здрава и лека е. Това е перфектното решение за изграждане на водопровод и парно, както и за пневматични системи. Размерите са инчови ВиК. Цените са според цолажа. Тази е 7 лева на метър за цял кангал или 9 лева на дребно. Използвах отпадъчни парчета.
    Присъединяването става чрез заперчемяване със специален инструмент (чук), който струва около 120 лева за един размер. Предварително се нахлузва гайка със стандартен цолов размер. След това се завива с уплътнение и толкоз.
    Аз използвах две планки с различни диаметри, като на вътрешната издълбах канали, продължаващи очертанията на изходящия отвор на двигателя и адаптиращи към кръгъл отвор. Между планките уплътних с 0,5 високотемпературен гамбит (клингерит).
    Ако проявяваш интерес, ще публикувам снимки на инструмента и заперчемяването. Става много лесно.

    2. Регулаторът е този:
    https://hobbyking.com/en_us/turnigy-...___store=en_us

    Изходът му се раздвоява. Използвам второто разклонение за да храня директно запалването. Така имам общ минус, който ме предпазва от смущения. Може да се избира между 5 и 6 волта, като в комплекта има миниатюрен стабилизатор на 5v, който се използва в системи na 6V, при които някой от компонентите не може да работи на 6 волта. Така или иначе не използвам това стабилизаторче. Вече съм ги събрал няколко. BEC-ът има вграден индикатор.

    3. Акумулаторът е 3600 милиамперчаса 2S, 12C. Много компактен и лек. Близо два пъти по-лек от аналогична силова батерия с този капацитет и брой клетки. Може да се използва като самостоятелно захранване. С него храня всичко - приемник, машинки, двигател.
    С този акумулатор имам гарантиран ток за 6 полета от по 20 минути.

    4. Лагерите са Тимкен. Открити лагери от години не се продават. В този двигател използвах лагери 3С (с увеличена хлабина), поради високата температура и затворения капотаж. Въпреки означението 3С, лагерите имат по-малка хлабина, в сравнение с масовите "нормални" от други по-евтини марки. Като цяло по-добро от Тимкен у нас не може да се купи. Другият ми фаворит - Койо масово са с полиамидни сепаратори и не стават за температури над 60 градуса. Няма проблем в краткосрочен план, но след години употреба сепараторът се разрушава. При по-ниски температури няма никакъв проблем. Не исках да рискувам. Така или иначе си поръчах няколко бройки с метален сепаратор, но още ги чакам.
    Семерингите са от NBR, немски. Купих си и витонови, но няма смисъл.

    5. Як-ът е с Корона, тъй като си беше с такава още преди ремонта. Той е един от първите ми ARF модели и тогава използвах една Санва РД 8000, която все още ползвам, но преработена на 2,4. Настройките са си в нея. Цесната е с Търниджи, тъй като приемникът е по-малък и имам няколко. За нея използвам друг предавател. Имам доста предаватели. С годините съм ги използвам според това кой ми е по-удобен за съответната цел. Паметта на Санвата е само 10 модела и е запълнена, затова за Цесната използвам друг предавател. В случая той е ФлайСкай (Търниджи, Ъргъл и т.н.). Имам малък проблем с тези апаратури - не мога да отключа клапите в режим флаперони. Или софтуерът ми се различава от масовия, или нямам нужните инструкции. В крайна сметка ще карам първите полети без клапи.

    6. Настройката е изключително лесна. Има два винта. Единият определя качеството на сместта при ниски и средни обороти, а другият при високи. Първият винт се регулира така, че двигателят да се изфорсирва без замисляне, а вторият се наглася за максимални високи плюс леко обогатяване (за да се компенсира разтоварването във въздуха). Третият винт за ниски обороти използвам само при първоначалното палене, за да намеря зоната на гаснене, след което го изхвърлям.

    7. Витлата за този модел ще бъдат 20х10, 20х12 и 22х10. Засега не мога да кажа кое ще се държи най-добре за 3Д. Вероятно ще е 22х10. Ще публикувам клип с оборотите на място след окончателната разработка. Все още е рано да го пържа.

    8. Теглото ще публикувам след като завърша и премеря. Все още не мога да кажа. Очаквам да е между 4,5 и 5 килограма.

    9. На двигателя попаднах случайно. След като разгледах много резачки, се оказа, че по-скъпите (над 150 лева) имат тези признаци. Като погледнаш видимата част на ребрата отдясно (над веригата) на по-читавите двигатели са издумбени. На по-евтините вървят наравно отгоре до долу. На практика може да се разбере само след като се разглоби.

    10. Свещ - на този етап оригиналната, а след разработка иридиева. Запалването за този модел е Пегасус. Избрах го заради ниското захранващо напрежение - 3,6 - 6V, а и защото в комплекта има две лули. Едната е за 12 милиметрова свещ (CM6), а другата за 14. Резачките са с 14.
    https://hobbyking.com/en_us/replacem...s-engines.html
    Георги Русинов

  5. #55
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Много тролове . Сам си пише въпросите - сам си дава отговорите.
    Нещо ново по моделите напиши- не са мръднали на йота.
    Да не се сме се осрали вече?
    Горните обяснения ги има в темата.

  6. #56
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    .. затова за Цесната използвам друг предавател. В случая той е ФлайСкай (Търниджи, Ъргъл и т.н.). Имам малък проблем с тези апаратури - не мога да отключа клапите в режим флаперони. Или софтуерът ми се различава от масовия, или нямам нужните инструкции. В крайна сметка ще карам първите полети без клапи.
    Кога е купувана апаратурата?
    HobbyKing (тогава още беше HobbyCity) пуснаха за пръв път тези апаратури (мисля че беше 2010, ако не се лъжа), и те бяха с модули Корона FHSS (първите модули на Корона, само лепенката беше сменена,въпросните модули имаха проблеми и на практика беше невъзможно да се използват). Апаратурите ги изтеглиха и заредиха с "версия 2" - аппаратура Turnigy без ВЧ модул. Самите апаратури страдаха точно от този бъг в софтуера: неработещ Flaperon миксер...решението е да я флашнеш с нова версия на Firmware-а.
    Габриел Димитров
    Варна

  7. #57
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Благодаря за разяснението. Апаратурите купих от магазин у нас. Общо 3, без модули. Вероятно това е причината да не ми работи точно този миксер.
    Георги Русинов

  8. #58
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Як-ът е 100% готов.
    Ето как изглежда с капотажа:






    Вътрешностите:










    Отвън също не изглежда зле:







    Готов за полет тежи 5200 грама. Това е под теглото по книжка. За 1870 милиметра размах е повече от добре.

    ЦТ за начало е на 50%. За по-хард 3Д има запас за местене на батерията до ЦТ на 75% без добавяне на тежести. Това ме затрудни най-много - да предвидя окабеляването така, че да местя батерията 30 сантиметра без излишно тегло от кабели. Първите тестове ще са без жироскоп. След това ще го добавя.
    Георги Русинов

  9. #59
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Капотажа как го боядиса? Супер е станало
    Жироскопът какъв е? Кои машинки ще управлява? В какъв режим ще работи?
    /Имаш ЛС относно апаратурата с възможно решение на проблема, без да е нужен друг софтуер/.
    Габриел Димитров
    Варна

  10. #60
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    В интерес на истината боята не стана много добре. Отдолу останаха няколко шупли. Не съм се заигравал защото не се виждат.

    Жироскопът е за 3д самолет. Управлява опашката. Лесен начин за 3Д летене... за начало мисля да не го ползвам. Ако ми хареса, изобщо няма да го слагам. Моделът винаги досега е летял с максимум фън и кеф. С този мотор му добавям още една инжекция адреналин.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Ключови думи за тази тема

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен