+ Ново Мнение
Страница 5 от 12
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 41 до 50 от общо 113

Тема: Gee Bee Model R Super Sportster

  1. #41
    Наблюдател Аватар на Lock-on
    Регистриран
    Dec 2013
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    28

    Привет!

    Щом не намираш по-фин стъклен плат, пробвай да го замениш с плат за булчински рокли, шифон му е името. По ателиетата все ще имат излишни парчета някакви. Мисля че ще ти свърши работа.
    Веселин Щ.

    С кеф си направен, с кеф си живей!

  2. #42
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Започвам работа по модела. Първо следва да уточня мястото на двигателя и начинът на свързване на карбуратора със сервомашинката. Ще използвам мини или микро машинка. За целта следва да удължа рамото на шибъра.
    Премахнах шибъра на смукача. От него няма нужда, а и допълнително затваря входящия поток. Също така изшлайфах оста на шибъра и стърчащия крепежен болт. Освободих още десетина квадратни милиметра сечение.
    За достигане на пълна мощност ще е необходим друг карбуратор - от 103 кубикова машина. На този етап нямам такъв и ще използвам оригиналния.
    Така или иначе след свалянето на цилиндъра, отпушването на каналите и промяната на аванса, очаквания резултат е драстична разлика спрямо оригинала.

    Между другото не споменах една друга тънкост: Успях да олекотя коляновия вал и буталото, както и да намаля картерния обем. Ще преценя дали да добавя карбонова клапа или да оставя засмукването както е в момента. Всички останали промени ще правя след разработка от минимум 4 часа и след първите полети. Твърде вероятно е да се окаже, че мощността е в пъти повече от необходимата. Паралелно с този модел, започвам и ъпгрейда на друг модел с такъв двигател - 3D Як-54.
    Моделът претърпя леки ужулвания и тъй като никой не пожела да го ремонтира, заемам се с него (но в друга тема).
    Георги Русинов

  3. #43
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Ако слагаш клапи на засмукването те съветвам и да прорежеш буталото срещу отвора за карба. Клапи можеш да ползваш от скутери, защото имат ограничител на макс ход на клапата ,пък и са готови. Това от моя опит. Мога да снимам как се е получило, ако проявиш интерес.Прорязването е за да отвориш фазата на засмукването в картера почти веднага след долна м. точка ,иначе това става много късно. Друг вариант е байпас директно в картера след клапите и не режеш буталото.

  4. #44
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Тия мурафети ги знам.
    И не само това, ами и още доста други, които моделистите не ги знаят.

    Клапите не са просто "от скутери", ами има десетки къстъм варианти. Продават се заготовки, от които се изрязва клапа според нуждата. Различни твърдости, материали, дебелини, пружиниращ ефект и т.н. Има много видове. Карбонови, кевларени, титаниеви, сплавни и т.н., и т.н. С повечето съм запознат и съм работил. Все пак карам мотори и там се заигравам...
    Истински спортните се продават на листове и се изрязват според конкретната нужда.

    Всичките трикове ги знам. Буталото на този етап реших да не го пипам повече, защото балансировката вече е направена. Респективно ако слагам клапи, ще е по-натам. Картера не мога да дупча, защото няма матрял, а входящия отвор е твърде малък за клапи. Засега това ще е. Довечера или утре паля за разработка и ще си покаже.
    Георги Русинов

  5. #45
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Днес пробвахме моторчето.

    С витлото 22х10 успя да развие 5700 оборота. Празният ход стабилен на 1500 - 1600 оборота.

    https://youtu.be/M1uHues_ygc

    https://youtu.be/GLyPBA4PFgo

    https://youtu.be/n-PAjrEl7lc
    Георги Русинов

  6. #46
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Резачката си е резачка .Ако не гледах , а слушах и с тоя заглушител бих се объркал с резачка. Браво, добре се е получило като за самолет.Мислил ли си за планетарен редуктор за по-високи обороти и мощност на мотора, защото с тия 5к е добре за перкат ,но за мотора не е.Смятам,че като махнеш адаптера за витлото и добавиш ощ300г за редуктора може и да стане. Поне ще е тръпка за БГ- не съм виждал по родните поляни самолет с редуктор.

  7. #47
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Наживо звукът няма почти нищо общо с резачка. Няма го дрънчетено на съединителя, нито неравномерният "двутактов" звук. На ниски обороти двигателят не пропуска такт и звучи по-скоро като 4-тактов.
    С новият ауспух разликата ще е драстична.

    5 700 оборота никак не са малко за това витло. Все пак е доста натоварено, а и моторът е нов. Освен това сместта е с 15% масло... Доста над обичайното съотношение.
    Реших първият половин литър да е с много повече масло от необходимото. Следва тест с витло 20х10 и 10% масло.
    Лека-полека ще го докарам до 3, максимум 4%.

    Очаквам с новото вилто оборотите да са около или малко над 7 000, което ме устройва идеално. Повече не са ми необходими. Тази стъпка при тези обороти на място ще ми осигурят максимална скорост над 100 км/ч, което е перфектно за този модел.
    Георги Русинов

  8. #48
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    За планетарен редуктор дори не си бих помислил! Адски много механични загуби!!! Това са една камара зъбни колела и техните оси. За какво ми е да бия врабчета с гаубица?
    Ако имах идея за редуктор, бих я осъществил или с проста предавка от две колела или с ангренажен ремък (и пак две ангренажни колела). Просто, лесно, елементарно и ефективно. И най-вече леко. Двигателят може да работи в двете посоки, така че и двата варианта са удачни.

    Но от това упражнение няма никакъв смисъл. Моторчето не се товари и развърта добре. Авансът не тропа, валът няма индикации за претоварване. Остава да подбера витлото за конкретния модел. Стремя се към големи диаметри заради твърде обемното тяло, като паралелно с това запазвам и голяма стъпка - все пак моделът е рейсър и се нуждае от скорост.
    Георги Русинов

  9. #49
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Захващам модела.

    Най-пострадали са крилото, вертикалното кормило и капотажа. Започвам от него. Няма да се престаравам.

    Беше в този вид като го измъкнах го от работилницата:





    Махнах декорацията, изтърках отвътре, обезмаслих, поставих мембрана от външната страна и го изкърпих. После го сложих да втвърдява на топло върху фурната:




    Благодаря на Стоян Пулевски за това, че ми предостави стъклен плат!
    Георги Русинов

  10. #50
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Не намаляй маслото под 7 процента при макс натоварване и обороти ,че после ще ревеш ( ще сменяш вала)

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен