+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 18

Тема: Cessna 182

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Cessna 182

    Здравейте!

    След мнооого дълго мълчание и много обещания, най-накрая дойде време да се захванем здраво. Говоря в множествено число, защото си имам помощничка, която радост се отзовава в тези начинания.

    Моделът, който ще направим (по-скоро ще го довършим) започнах преди 9 години и така и не успях да го довърша. Беше предвиден за саморъчно направен двигател, но използвах този двигател за по-важен проект и нещата така си останаха във времето. Причината не беше само двигателя - много други модели изпревариха този. Като че ли не бях "узрял" за такъв самолет, а той е от любимите ми.

    Няма да мога да публикувам снимки от процеса досега, тъй като ще ми отнеме време да ги издиря. До този момент е прогонена оста на двигателя, монтирани са машинките в тялото и крилото. Самото крило е залепено (състои се от 3 части), допълнително са доработени обтяжките към тялото. На стандартния комплект колела съм добавил "облицовка" за по-добър външен вид. Залепени са стабилизаторите и кормилата. Резервоарът е прогонен.
    Има още доста работа, която ще публикувам в тази тема.

    Днес най-сетне намерихме време за занимавки. Ето докъде сме стигнали:

    Общ изглед на виранията и джунгурляците:








    Готовата моторама (прогонена, прозвънена и напасната с капотажа с точност 1/3 от милиметъра. Демек витлото и неговият конус ще се въртят на косъм от корпуса:




    Съответно моторчето - старият познайник ASP .52:




    Моторамата с управляемия преден колесник:




    Резервоарчето, достатъчно за 20-25 минутен полет:




    Капотажът, започнат преди години и окончателно изрязан наскоро с проекто-имитацията на радиатор:




    Серво-машинките за управление на хоризонтално кормило, вертикално кормило и газта (малката):




    Съответните тяги за управление:





    Управляемият преден колесник:




    Все още ненапаснатото (нецентрирано) предно колело:




    Завършената имитация на моторния радиатор (всъщност е оскъдна, но от там трябва да минава обилно количество въздух, за да охлажда двигателя. Исках да го скрия изяло, но ще пострада охлаждането му...):








    И резултатът до момента:






    Междувременно започнах процедурата по активиране и привеждане в готовност на бордовото захранване - пакет с номинал 4,8 волта и капацитет 2 000 милиамперчаса, който не беше функционирал повече от 2,5 години.

    Както се вижда от снимката, маниакалното отношение към акумулатора си казва думата - цели 83 минути този пакет държи напрежение над номинала си, като е отдал над 1/4 от капацитета си при товар 1/5 от същия (при норма 1/10). За справка (нямам снимка), в началото на цикъла, пакетът показваше 5,10 волта, при товар 400 милиампера... найс, а?

    Пакетът беше зареден за последно през лятото на 2013-та година!!! От тогава НЕ е дозареждан и го поставих на разряд директно, без никаква друга подготовка.
    Само въображението може да каже как е бил подбран, формован, зареждан(разреждан), поддържан и съхраняван този акумулатор, за да даде такъв резултат след 2,5 години покой. (минутки за реклама)



    В края на цикъла , на сутринта, акумулаторът беше отдал 1 600 милиампера и попил 2 100. Довечера ще направя втори цикъл.


    Както се вижда, нивото като че ли малко е спаднало... с други думи - отпуснал съм се, позабравил съм това-онова, нещата не изглеждат така, както бих искал. Но е време щафетата да се предаде на по-младите...
    Георги Русинов

  2. #2
    Наблюдател Аватар на Lock-on
    Регистриран
    Dec 2013
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    28

    Ехааа, самолета кефи.

    Напълно подходящ и за начинаещи пилоти, визирам помощничката.
    Радоста наистина се чете в очите й.

    Поздравления за темата!
    Веселин Щ.

    С кеф си направен, с кеф си живей!

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Честно казано натоварването му не е малко. Предполагам, че никак няма да е спокоен, но ще видим.
    Не знам как са се отразили годините на машинките - те са евтини Конрадски. Навремето много ги ползвах, но години по-късно започнаха да дават фира. Уви, нямам други под ръка и ще трябва да набавя. Машинката за газта е мъничка - доказано във времето върши работа. Няма смисъл от излишно тегло.

    Очаквам неделния ден с нетърпение, за да продължим работата.
    Георги Русинов

  4. #4
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Жоре, на кой производител е китът?
    Колко е очакваното тегло?
    Стоян Пулевски '71 набор.

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ете тука ме хвана в издънка!!!

    Някакси "забравихме" да прочетем упътването... хахаха! Прибирам книжките на всичките ми модели в специална поставка за вестници от едно време. Помня, че съм чел въпросната книжка, ама подробностите ми се губят. От много еуфория, забравих да я кача горе... Хубаво, че ме подсети! Може някъде да сме сбъркали и е добре да се допитаме.

    Моделът е на Уил Хоби (ако още съществуват). Имаше няколко проблема, доколкото си спомням. Единият беше невтвърдената смола на ребрата в тялото. Стои мека като восък... но държи! Сега не съм я пробвал.

    С годините прозорчетата са пожълтетли... помня, че правих някакви козметични боядисвания в "кабинката" с черно, че изглеждаше много грозна и празна, а нямам намерение да я кича с интериор, за да не вдигам тегло.

    Нямам спомен какво трябва да е теглото по книжка, но щом я кача горе по-късно днес, ще напиша подробностите и данните.
    При всички случаи, обаче, аз не меря тегло на моделите си. Старая се да стане възможно по-лек и по тая причина не намирам смисъл да меря тегло на нещо, дето не може да бъде по-леко. На ръка преценявам дали моделът ще лети или е тежък. Обръщам внимание единствено на ЦТ, той ми е най-важен.
    Мерил съм завършени модели само за информация към темите, в които пиша, но да ме убиеш, не помня кой колко тежи. Литне ли, хареса ли ми - другото не е важно.

    Причината да се захвана отново с хобито е проста - липсва ми. Преди година и половина, в рамките на два дни ударих два от най-хубавите си модели. Имат съвсем малко за поправяне, но някакси не ми се занимава. Затова - нов, а старите... наистина не знам какво да ги правя.
    Георги Русинов

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Колко килограмови са сервомашинките?

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    По спомен май бяха 3 или 3,5 килограмови - не помня. Тези машинки преди много години направиха "революция", когато в Конрад ги пуснаха по 10 лева. Лично мен това много ме мотивира, защото преди това нямаше откъде да се намерят достъпни машинки. Цената им беше непоносима.
    Първите партиди от тези машинки бяха много добри - работеха си идеално. После, обаче, започнаха да се появяват машинки с проблеми, като най-често срещаният беше, че не се връщат до центъра си, а го подминават. Не знам тези на какъв хал са. Ако работят - ще ги оставя. Ако правят проблеми, ще ги подменя с 5010 или нещо друго, което се предлага в момента. Идея си нямам докъде са стигнали като развитие и цена.

    И нещо интересно - днес мисля да разглобя двигателя, за да го почистя от заводските боклуци. Още на първо четене (разглеждане) ми направи впечатление, че има много какво да се пипне. Не бях обръщал внимание... Например входът на сместа и отворът на вала - там има доста за заглаждане и "отпушване". Ще огледам и продухвателните канали, мисля, че и там има много за пилене. Не знам дали има канал против теч от предния лагер. Ако няма - ще направя. Обмислям да сменя и лагерите с по-хайтек, но да стигнем до там.
    Напоследък в службата се занимавам доста с тази тема и попаднах на интересни предложения - например полимерен лагер със стъклени съчми. Интересно ми е как ще се държи в двигател. Очакванията са ми да издържа много повече на износване, тъй като е предвиден да НЕ се маже. Това ще ми развърже ръцете да прекъсна изцяло притока на гориво (смазване) към предния лагер. А това означава много по-добър режим на мотора и по-малко цапане на модела. Аз си "изпушвам" всички маслени избитъци по моторите, но предния лагер се случва понякога да отделя по една-две капки на полет. Не ми пречи, но ако го няма, ще е перфектно. Този евтин двигател ми идва идеален да си правя експерименти. За начало ще го "модна" със стандартните методи - заглаждане на каналите и "портване" там, където сметна за необходимо.
    Георги Русинов

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    За следващия самолет купих тези, не са летяли още, но ми харесват като работа и мощност. Захранвам направо от 2-клеткова батерия, спектрумските приемници работят на това напрежение.
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...15sec_27g.html

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Дойде времето и на този проект.

    От Як-54 ми останаха два акумулаторни пакета в отлично здраве. Единият ще дойде в този модел.
    Георги Русинов

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Започвам откъдето спрях - двигателя:








    Разглобих го:



    Забелязах, че вътре има направен канал срещу плюене. Много добре! Спестява ми работа:



    После всичко отиде за 10 минути в ултразвуковата вана:



    Странно! Нямаше никакви боклуци или стружки. Или китайчетата са се постарали, или вече съм мил този двигател и съм забравил...

    Загладих острите ръбове на входа на вала и сглобих двигателя:



    След това направих 2 часа разработка.
    Време е да се съсредоточа в работа по модела. Тя не е много. Надявам се в рамките на ден да го завърша.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен