+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 18

Тема: Cessna 182

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Cessna 182

    Здравейте!

    След мнооого дълго мълчание и много обещания, най-накрая дойде време да се захванем здраво. Говоря в множествено число, защото си имам помощничка, която радост се отзовава в тези начинания.

    Моделът, който ще направим (по-скоро ще го довършим) започнах преди 9 години и така и не успях да го довърша. Беше предвиден за саморъчно направен двигател, но използвах този двигател за по-важен проект и нещата така си останаха във времето. Причината не беше само двигателя - много други модели изпревариха този. Като че ли не бях "узрял" за такъв самолет, а той е от любимите ми.

    Няма да мога да публикувам снимки от процеса досега, тъй като ще ми отнеме време да ги издиря. До този момент е прогонена оста на двигателя, монтирани са машинките в тялото и крилото. Самото крило е залепено (състои се от 3 части), допълнително са доработени обтяжките към тялото. На стандартния комплект колела съм добавил "облицовка" за по-добър външен вид. Залепени са стабилизаторите и кормилата. Резервоарът е прогонен.
    Има още доста работа, която ще публикувам в тази тема.

    Днес най-сетне намерихме време за занимавки. Ето докъде сме стигнали:

    Общ изглед на виранията и джунгурляците:








    Готовата моторама (прогонена, прозвънена и напасната с капотажа с точност 1/3 от милиметъра. Демек витлото и неговият конус ще се въртят на косъм от корпуса:




    Съответно моторчето - старият познайник ASP .52:




    Моторамата с управляемия преден колесник:




    Резервоарчето, достатъчно за 20-25 минутен полет:




    Капотажът, започнат преди години и окончателно изрязан наскоро с проекто-имитацията на радиатор:




    Серво-машинките за управление на хоризонтално кормило, вертикално кормило и газта (малката):




    Съответните тяги за управление:





    Управляемият преден колесник:




    Все още ненапаснатото (нецентрирано) предно колело:




    Завършената имитация на моторния радиатор (всъщност е оскъдна, но от там трябва да минава обилно количество въздух, за да охлажда двигателя. Исках да го скрия изяло, но ще пострада охлаждането му...):








    И резултатът до момента:






    Междувременно започнах процедурата по активиране и привеждане в готовност на бордовото захранване - пакет с номинал 4,8 волта и капацитет 2 000 милиамперчаса, който не беше функционирал повече от 2,5 години.

    Както се вижда от снимката, маниакалното отношение към акумулатора си казва думата - цели 83 минути този пакет държи напрежение над номинала си, като е отдал над 1/4 от капацитета си при товар 1/5 от същия (при норма 1/10). За справка (нямам снимка), в началото на цикъла, пакетът показваше 5,10 волта, при товар 400 милиампера... найс, а?

    Пакетът беше зареден за последно през лятото на 2013-та година!!! От тогава НЕ е дозареждан и го поставих на разряд директно, без никаква друга подготовка.
    Само въображението може да каже как е бил подбран, формован, зареждан(разреждан), поддържан и съхраняван този акумулатор, за да даде такъв резултат след 2,5 години покой. (минутки за реклама)



    В края на цикъла , на сутринта, акумулаторът беше отдал 1 600 милиампера и попил 2 100. Довечера ще направя втори цикъл.


    Както се вижда, нивото като че ли малко е спаднало... с други думи - отпуснал съм се, позабравил съм това-онова, нещата не изглеждат така, както бих искал. Но е време щафетата да се предаде на по-младите...
    Георги Русинов

  2. #2
    Наблюдател Аватар на Lock-on
    Регистриран
    Dec 2013
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    28

    Ехааа, самолета кефи.

    Напълно подходящ и за начинаещи пилоти, визирам помощничката.
    Радоста наистина се чете в очите й.

    Поздравления за темата!
    Веселин Щ.

    С кеф си направен, с кеф си живей!

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Честно казано натоварването му не е малко. Предполагам, че никак няма да е спокоен, но ще видим.
    Не знам как са се отразили годините на машинките - те са евтини Конрадски. Навремето много ги ползвах, но години по-късно започнаха да дават фира. Уви, нямам други под ръка и ще трябва да набавя. Машинката за газта е мъничка - доказано във времето върши работа. Няма смисъл от излишно тегло.

    Очаквам неделния ден с нетърпение, за да продължим работата.
    Георги Русинов

  4. #4
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Жоре, на кой производител е китът?
    Колко е очакваното тегло?
    Стоян Пулевски '71 набор.

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ете тука ме хвана в издънка!!!

    Някакси "забравихме" да прочетем упътването... хахаха! Прибирам книжките на всичките ми модели в специална поставка за вестници от едно време. Помня, че съм чел въпросната книжка, ама подробностите ми се губят. От много еуфория, забравих да я кача горе... Хубаво, че ме подсети! Може някъде да сме сбъркали и е добре да се допитаме.

    Моделът е на Уил Хоби (ако още съществуват). Имаше няколко проблема, доколкото си спомням. Единият беше невтвърдената смола на ребрата в тялото. Стои мека като восък... но държи! Сега не съм я пробвал.

    С годините прозорчетата са пожълтетли... помня, че правих някакви козметични боядисвания в "кабинката" с черно, че изглеждаше много грозна и празна, а нямам намерение да я кича с интериор, за да не вдигам тегло.

    Нямам спомен какво трябва да е теглото по книжка, но щом я кача горе по-късно днес, ще напиша подробностите и данните.
    При всички случаи, обаче, аз не меря тегло на моделите си. Старая се да стане възможно по-лек и по тая причина не намирам смисъл да меря тегло на нещо, дето не може да бъде по-леко. На ръка преценявам дали моделът ще лети или е тежък. Обръщам внимание единствено на ЦТ, той ми е най-важен.
    Мерил съм завършени модели само за информация към темите, в които пиша, но да ме убиеш, не помня кой колко тежи. Литне ли, хареса ли ми - другото не е важно.

    Причината да се захвана отново с хобито е проста - липсва ми. Преди година и половина, в рамките на два дни ударих два от най-хубавите си модели. Имат съвсем малко за поправяне, но някакси не ми се занимава. Затова - нов, а старите... наистина не знам какво да ги правя.
    Георги Русинов

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Колко килограмови са сервомашинките?

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен