+ Ново Мнение
Страница 2 от 4
ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 39

Тема: Баланс на липо

  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    По въпроса за разброса
    Отклоненията от номиналния капацитет на клетки от една партида и серия при производството е под 1%
    Разброса по използваемия капацитет при определен товар (номинално С) е в порядъка на 3-5%
    Разброса по отдадена енергия при определен товар (номинално С) е в порядъка на 5-7%

    Клетките преминали тези изисквания + изискванията за безопасност са ПРОДУКЦИЯ
    Всичко което не отговаря на изискванията за безопасност не напуска завода и се унищожава.
    Всичко което не отговаря на изискванията по отношения на стандарт както и „неуспешните клетки” е “The Outlet” и не се изхвърля а се прибира от възложителя.
    Производствените линии правят клетки само по изискване от възложител и след съгласоване на проектите със него. В много случеи проекта се прави от възложител запознат със характеристиките на линията включително със негови материяли.
    Така че възложителя е този които в последствие прибира и ПРОДУКЦИЯТА и “The Outlet” . Много рядко батериите се събират там където се правят самите клетки.
    Има още две схеми по които клетките се правят но при тях линията се наема и този който я наема носи пълната отговорност (производствената линия не носи отговорност за безопасността)

    Така че разброса в показателите на клетките е вследствие на фактори както и в производството така и извън него.(батерия събрана от две клетки произведени вчера и една произведена преди 3 месеца) (разпродаване на The Outlet”)................
    Освен производствен разврос съществува и експлоатационен такъв тъй като клетките в една батерия не равотят при еднакви условия .когато имаме ватерия 3 и повече клетки вътрешните клетки загряват по силно от външните със които тяхното вътрешно съпротивление е по ниско и от там отдават по голяма енергия..........
    На практика ако една батерия от 3 клетки които са 50С се получава 46С
    Дори и батерия съставена от 2 клетки както е при лодките в процеса на използване се получава разброс.

    Пояснение: „неуспешните клетки” - са тези при които получените резултати при производството се отклонят значително от проектните.
    Пример клетките за Есо експерт (6500 18С ) на 3 пъти бяха променяни единия път заради грамажа после заради съпротивлението им докато станат.
    В момента клетките за Еко Стандарт и FSRE са също „неуспешни”
    Които работи греши на 50% които не работи греши на100%


    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    При направата на клетките има производствени разброси, в резултат на което клетките се получават с различни капацитети. Ако например трябва да се правят 5000 mAh клетки, то от линията излизат от 4000 до 6000 mAh. После при направата на акумулатори във всеки един пакет се случват случайни клетки със случаен капацитет.
    !!!!!Това не е Вярно!!! тези които проектират и изработват клетките не са некадърници.
    Не е неубходимо да се знае от какво зависи капацитета на една клетка достатъчно е да не се забравя че съществува закон зазапазване на масата

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Направата на една клетка е бърза и евтина операция, защото се прави от машина. Вероятно всяка една клетка се прави за не-повече от 10-15 секунди, минавайки през различните позиции на машината. Ако обаче тази клетка трябва да се премери с какъв капацитет се е случила, то тогава тя трябва да бъде заредена, след това разредена и след това отново заредена до напрежение за съхранение. Този цикъл обаче ще отнеме поне 10 часа, което е немислимо в производствени условия. .
    Няма нищо вярно в това!!!!

    Обидно е г-н Матеев

  2. #12
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Виждам че Иво Горанов в качеството си на производител се застъпва за всички останали производители в света, включая и за китайските. И се опитва да ни убеди, че разброси няма или че те са минимални. Истината обаче е, че ние ежедневно се сблъскваме с клетки с ГОЛЕМИ РАЗБОРСИ. Та въпроса тогава е КОЙ Е ВИНОВЕН ЗА ТОВА???

    И отговора пак си остава същия - ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ !!!

    Сигурно има съвестни производители (като Иво Горанов), но има и такива, които в името на намаляването на себестойността вероятно икономисват това или онова от технологията.

    Аз също съм производител на широк кръг изделия и съм много наясно с разбросите при производството на каквото и да било. Няма да влизам в подробности, само ще кажа, че 1% разброс се счита за нещо много точно и обикновенно това се постига трудно, което означава скъпо. Нормалната производствена ситуация е около 10%-ен разброс на всеки един възможен и измерим параметър.

    Не е необходимо човек да е наясно с технологията на клетките, за да съобрази няколко елементарни неща:

    1. В крайния разброс участвуват поне 5-10 различни разброса. Например точността на съставките в химическия състав, точността на дебелината на активната плочка, точността в дебелината на полимера, точността в размера на изрязаните плочка, точността на позицията на запояване на електрода (тя отнема част от активната плочка), броя на активните плочки и т.н. Иво Горанов да ме извини за непознаването на терминолигията.

    2. За да се получи общ разброс от 1% е необходимо всяка една съставляваща на клетката да има собствен разброс под 0.1%. За всички е ясно, че ТОВА Е НЕВЪЗМОЖНО !!!

    Тоест ясно е, че при производството възникват разброси, и то големи. Въпроса е ИМА ЛИ 100%-ов контрол на параметрите на ВСЯКА ЕДНА ПРОИЗВЕДЕНА КЛЕТКА, или се контролират само отделни случайно подбрани образци? Нима на всяка една клетка се прави пълен цикъл ЗАРЯД/РАЗРЯД? И да ми кажат, няма да го повярвам. Дори и Иво Горанов да го прави, каква е гаранцията, че го правят всички производители по света?

    По темата може да се спори още много, но факта ще си остане факт - клетките на LiPo-тата в една батерия са с различен капацитет и винаги има една или две, които се разреждат преди останалите и в края на цикъла тяхното напрежение пропада до 2.5V, докато другите все още си стоят на 3.3-3.4V.

    Ако за Иво Горанов е обидно, че критикувам производителите, за всички моделисти е обидно, че си дават парите за некачествена продукция. Така че няма смисъл да спорим кой кого е обидил.
    Росимир Матеев

  3. #13
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Между другото аз не разбирам какво спорим, след като самия Иво Горанов потвърждава големите разброси. Цитирам:

    ...Разброса по използваемия капацитет при определен товар (номинално С) е в порядъка на 3-5%...

    ...Разброса по отдадена енергия при определен товар (номинално С) е в порядъка на 5-7%...

    ...батерия събрана от две клетки произведени вчера и една произведена преди 3 месеца...

    ...Много рядко батериите се събират там където се правят самите клетки....

    ...клетките в една батерия не работят при еднакви условия. Когато имаме батерия 3 и повече клетки вътрешните клетки загряват по силно от външните с които тяхното вътрешно съпротивление е по ниско и от там отдават по-голяма енергия...
    Росимир Матеев

  4. #14
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    И малко информация от теорията на вероятностите:

    В почти всички случаи, когато говорим за производствени разброси (грешки), имаме така нареченото НОРМАЛНО (ГАУСОВО) РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ на единичната грешка. Това нормално разпределение има камбановидна форма, което означава че голяма част от продукцията е с параметри, близки до желаните, но има и такива образци продукция, които са с много големи отклонения. Вярно е, че те са малко на брой, но ако няма 100%-ов контрол на качеството, тези образци напускат завода като готова продукция и някъде някой потребител ги купува и после се ядосва.

    Нима не ви се е случвало в кесийка с болтчета да попаднете на такова, което направо е без резба или без главичка?

    Нима не ви се е случвало да си купите някакво изделие (обикновенно китайско), което не работи. На мене ми се е случвало със запалки, кантарче, инфрачервен термометър. Случвало ми се е и с клетка на LiPo батерия, и то 2 пъти.

    Та въпросиите ми към Иво Горанов са следните:

    1. Има ли 100%-ов качествен контрол на всяка една произведена клетка?
    2. Как се прави този контрол? В този контрол включва ли се мерене на капацитета и как се извършва това мерене?
    3. Има ли гаранция, че това го правят всички производители по света, включая и китайските?
    Росимир Матеев

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    7

    Съгласен съм с написаното от Иво Горанов. Производствен толеранс от 50% /от 4000mA до 6000mA/ нямаше даже през "съветско време".

  6. #16
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173


    Стига сме спорили нашето мнение няма да се промени
    Николай Николов

  7. #17
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by volf48 View Post
    Съгласен съм с написаното от Иво Горанов. Производствен толеранс от 50% /от 4000mA до 6000mA/ нямаше даже през "съветско време".
    За 6000 си прав, но за 4000 не бъди толкова сигурен. Цитираните от мене цифри отговарят на грешка +/-20% (а не 50% както е написал volf48). Ясно е, че един акумулатор от 5000 mAh не може да стане 6000, но да стане 4000 е напълно възможно. Дори съм склонен да си мисля, че това (-20%) си е една доста реалистична цифра, особенно за китайски батерии. Със сигурност съм наблюдавал такъв голям отрицателен толеранс при NiMH и NiCd батерии, а при LiPo съм наблюдавал доста близко число - 4300 mAh.

    Освен всичко друго отдадения капацитет на една батерия зависи и от вътрешното съпротивление, което при голям разряден ток предизвиква голям пад на напрежение, в резултат на което защитата на спийд контролера може да изключи далече преди батерията да се е разредила на 100%. И ако замерите капацитета, може да се окаже, че сте загубили не 20, а 30 или дори 40% от капацитета. За този ефект съм писал мнения в Моделистика и съм ги подкрепял с конкретни изследвания.

    ПС: Промених цифрите в началния постинг от 4500 до 5500, въпреки че съм убеден, че в резултат на нормалното разпределение вероятно има шанс 1/1000 или по-малък да се случат и много по-големи гранични стойности, особенно в долния диапазон.
    Росимир Матеев

  8. #18
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173

    От месец се занимавам с липо и моето мнение няма да се промени липото е добър акумолатор като отделен ток но недостатъка е че една или две клетки се дънят
    Сега правя експеримент зареждам през балансера и ще се опитам да ги балансирам по отделно всяка клетка пък да видим какво ще стане по време на разряд и се надявам да има ефект
    А наблюдениата ми над липото че не са заредени както трябва самите клетни и от там идва аномалиата при разряд но ще видим като приключи моя експеримент и дано резултата е положителен
    Николай Николов

  9. #19
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Николай Николов повдигна още един проблем - разброса на напреженията при зареждане. В зависимост от точността на резисторите или на АЦП-то е възможно различните клетки да бъдат заредени до различно напрежение. Ако приемем, че се използват резистори с точност 1%, то тогава излиза, че различните зареждачки и различните клетки в една зареждачка могат да се зареждат до напрежения в диапазона от 4.16 до 4.24V. Самия външен уред, с който после гледате дали клетките са заредени и балансирани, също може да ви излъжи и да добави или извади 0.04V от истинското напрежение. Отделно от това след няколко дена престой клетките на акумулатора си променят напрежението и тази промяна също може да се окаже, че не е синхронна - една клетка може да си увеличи напрежението, а друга да го намали.
    Росимир Матеев

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Никого не съм спорил че две клетки са еднакви!
    Не напразно препоръчах на Г-н Матеев да се запознае със процеса на производство.

    Капацитета на ЛИПО батерия е еквивалент на количество вещество по електродите което се полимеризира съвместно със дозирания електролит при ЕТАП ФОРМАТИРАНЕ

    КАПАЦИТЕТА се задава а не е резултантен!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Затова разброса по капацитет се дължи само и единствено развроса в електроните устройства. Калибрирането на форматиращото устройство се извършва преди всяко форматиране и е част от алгоритъма заложен в него.

    Когато по една или друга причина в предходните производствени етапи този капацитет не се поеме клетката е БРАК
    Когото в процеса на форматиране количеството газ отведено не съответства на количеството полимеризирано - клетката е БРАК
    Когото в процеса на форматиране се въведе зададения капацитет но в клетката има възможност за още (най честа грешка при конструкторската документация) - клетката е БРАК
    Не отстранена клетка БРАК на етап Форматиране е пожароопасна при следващия етап!!!!


    Дано да ВИЕ станало ясно защо Развроса по капацитет е под 1%

    И все пак всички ползватели на Липо страдат от некачествените клетки
    ТОВА е ФАКТ който не подлежи на оспорване!

    Парадоксалното в случая е че ПОЛЗВАТЕЛИ и ПРОИЗВОДИТЕЛИ са от една и съща страна на барикадата!
    Но не мога да разбера защо със Г-н Матеев не сме на една и съща страница!?

    Със риск да оспамя темата ще се опитам да обясня отново но по друг начин

    Хипотетично приемаме че М е собственик на "една мансарда точно под звездите".
    За да създаде нужната обстановка М е обзавел и оборудвал със мощна аидио уредба

    приемаме че И е студент и наел тази мансарда. в един хубав момент И надува уредбата и нарушава съществуващата идилия в квартала. Възмутени граждани сигнализирад за нарушаването на обществения ред при което редозащитницете прибират уредбата на М

    Въпросът е Виновен ли е М?

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен