+ Ново Мнение
Страница 1 от 4
1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 39

Тема: Баланс на липо

  1. #1
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173

    Баланс на липо

    Някой може ли да обясни как става
    Щото за мен и моя извод липото не може да се балансират клетките просто когато се зареждат се изравняват като волтаж но като ампераж не и винаги едната клетка пропада
    защо така се получава не е ли нормално и двете клетки или повече било и 6 клетки да се да даржът по един същ волтаж и ампераж а не да пропадат

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    При направата на клетките има производствени разброси, в резултат на което клетките се получават с различни капацитети. Ако например трябва да се правят 5000 mAh клетки, то от линията може би излизат от 4500 до 5500 mAh. После при направата на акумулатори във всеки един пакет се случват случайни клетки със случаен капацитет.

    На всеки веднага би му хрумнал въпроса:

    Ами защо тогава не се подбират еднакви клетки за всеки един пакет?

    Много просто. Направата на една клетка вероятно е бърза и евтина операция, защото се прави от машина. Може би всяка една клетка се прави за не-повече от 10-15 секунди, минавайки през различните позиции на машината. Ако обаче тази клетка трябва да се премери с какъв капацитет се е случила, то тогава тя трябва да бъде заредена, след това разредена и след това отново заредена до напрежение за съхранение. Този цикъл обаче ще отнеме поне 10 часа, което е немислимо в производствени условия. Представете си една линия с размери 2 на 10 метра, която бълва клетки, и после 1000 декара зареждачки, които правят подбор по капацитет. Ясно е, че това е невъзможно. Също така е ясно, че това ще направи батериите поне 5-10 пъти по-скъпи.

    Така че ще трябва да се примирим с мисълтта, че клетките на една евтина батерия са с различен капацитет. На пазара се предлагат маркови батерии с подбрани клетки, но те са 5 пъти по-скъпи и почти не се купуват, освен за някои много специални приложения.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    А дори и да си купите скъпа батерия с подбрани клетки, в процеса на експлоатация тези клетки пак се разметешват и пак се стига до същия проблем - една от тях винаги се разрежда първа. Така че няма смисъл да се охарчвате за скъпа батерия. По-добре помислете за устройство, което по време на разряда контролира ВСИЧКИ КЛЕТКИ ЕДНОВРЕМЕННО и гаси мотора на модела тогава, когато най-лошата клетка падне под 3.3V. Има такива устройства и дори аз имам едно такова, но не мога да се сетя откъде съм го купувал. Ако някой има линк - да го публикува.
    Росимир Матеев

  4. #4
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173

    Ами тогава според мен липото само че е леко и не заема място и вътрешното му съпротивление е малко иначе се дъни при разряд еми то тогава излиза че може да се разрежда до 3,6в от там наттък те дъни и клетката пропада

    Следователно липото трябва да се държи под око

  5. #5
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Затова си купете 3 евтини батерии, направете им няколко цикъла и след това си подберете клетки и съответно си комплектовайте 2 читави пакета с клетки с еднакъв или близък капацитет.
    Димитър Пенев

  6. #6
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173

    За това което казваш си прав
    Но защо да разглобяваме пакета някакво друго решение на проблема няма ли

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Другото решение вече го казах - по време на разряд се контролират ВСИЧКИ клетки и разряда спира при пад на напрежение на най-лошата.
    Росимир Матеев

  8. #8
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173

    щом е така ще трябва да се примерим с тия показатели на липото
    Николай Николов

  9. #9
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173

    баланс

    Липо ще се балансира ама друг път
    Това е моето мнение както и да зареждаме и разреждаме едната клетка винаги пропада
    Николай Николов

  10. #10
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Сходни проблеми имах и аз с една Лифе батерия,но след заряда я пускам на "баланс",защото ми даваше0.11 разлика на едната клетка спрямо другите 2... По съвет на г-н Матеев ,използвайки контролер ,който следи всяка клетка по отделно,батерията в момента има много добри показатели.
    Станислав Христов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен