Quote Originally Posted by Gogo55 View Post
Ахам, нямаш различна мощност на всяко писукане /амплитудно модулиран звуков сигнал/, и поради тази причина когато чуваш тези писукания в слушалките който са с /константна/-тоест еднаква мощност си нямаш на идея на какво разстояние е маяка. Също и батерията пада в пъти по бързо когато мощноста е винаги максималната, вместо примерно 1 писукане с максимална и после още 3 до 9 примерно с по малка мощност. Затова казваш да се прави триангулацията за да може да се определи горе доле къде е маяка-лошо няма разбира се, но това е начина от преди 60-70години, или от началото на ерата на свободнолетящите модели. Тогава се се правели такива маяци от два три елемента на кръст които са лъчели с константна максимална мощност. Проблема също е че при триангулация се губи още примерно 1 час като се навъртат и няколко км. в безсмислено обикаляне из къра около маяка за да се добие представа за неговото местоположение. Как да е, маяка отдавна е в историята.
Ще ти дам един прост пример от тази и от миналата година: Имам две аварийни кацания във високо жито и слънчоглед поради свършване на горивото на около 1500-2500 метра от мене при прибиране за кацане. Въпреки че маяка при мене започва да писука нагласен на 1 минута след загуба на сигнала /изключване на радиоуправлението/ аз дори на включих радиостанцията за да го чуя. Просто дзъннах на джипиес тракера , той ми върна на SMS точни координати който въведох в джипиеса на колата и за по малко от 2-3 минути бях при самолета. Както и да го мислим с маяка времето за откриване щеше да е много над 1 час, и ако наблизко около самолета имаше движение на хора, или мангали то отдавна щеха да са го прибрали.
Човек и представа си нямаш за какво говориш.А с този вид GPS тракер е добре да закачиш и една GPS клетка на модела та да има обхват навсякъде из къра. Нали се сещаш ,че полето не е населено и обхват на GSM не е задължително да има и никой не насочва клетки натам