+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 65

Тема: Бензинови генератори

Threaded View

  1. #1
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Благодаря за инфото, колеги.
    Жоро, тая гардения в момента я намирам на цена 230-250лв нова.
    Много са и се вдигнали акциите. Но щом си доволен - това за сега ми е фаворита

    Искам да питам дали без притеснение може да се включи зарядно за липобатерии и за лаптоп ?
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Може. На моя става, стига през това време да няма включен някой голям цикличен консуматор. Инверторните реагират мигновено, докато механичните имат кратко заиграване. За малки мощности няма проблем, за големи също, но ако едновременно има включен малък и рязко пуснеш голям, малкият може да пострада. Така ми цъфна една пелтиера на хладилника, докато включвах 600 ваата бързовар. Сега вече знам. Или няколко дребни, или един два големи. Ако консумацията е постоянна, няма проблем да се комбинират.
    А маслото му идва мехлем... Апропо, доволен ли си?
    Георги Русинов

  3. #3
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    накратко: Оооо даааа
    повече на ЛС
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    108

    Хондата е супер но скъпа ,работих с такава 1,5 г няма отказ.Райдърските не са лоши има и всякакви части за тях и не са скъпи.Ако се спазват всички указания работят мн.добре.Аз съм сервиз на райдер ,ако имаш въпроси питай.Малко ме мързи да пиша.
    Пламен Първанов

  5. #5
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Понеже ни затрупа един снежец ... измерих 55см днес , а на селото за където ми беше идеята да осигуря аварийното захранване, вече 2 дена няма ток - затова беше нуждата от генератора

    Интересува ме възможността за свързване на генератора към съществуващата ел.мрежа на къщата. Не само към циркулационната помпа и някоя друга ел.крушка за осветление...
    Ако се изключи главният предпазител на къщата - този който разделя енергото и ел. инсталацията на къщата (електромера си е вън на улицата), то предполагам не би имало приблем да се върже генератора към мрежата на къщата? Разбира се като се отчете правилно фаза/нула.
    Какво мислите?
    Последна редакция от smarty; 26.10.2014 на 22:08.
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    108

    Може но задължително го заземяваш.Иначе има опасност някой да го тресне ток.Задължително също така махаш фазата и нулата (най добра да набиеш един поцинкован кол,тръба поне 1 м в земята.).Това го казвам от опит(ако не се заземи има опасност да изтрепеш комшиите).
    Пламен Първанов

  7. #7
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Т.е. да се прекъсне освен фазата от енергото и нулата също?
    Но като прекъсна фазата към енергото, как може да "трепя" комшиите ?
    Нали нулата си е заземена ?
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Може, с някакъв пакетен превключвател, но май ще трябва да помислиш за по-мощен генератор, изнесен някъде под навес. И евентуално LED осветление и други енергоефективни решения, за да не даваш луди пари за бензин...
    Георги Русинов

  9. #9
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Свързването на генератор към вътрешната енергийната мрежа на имота става само посредством така нареченото AVR табло. В това табло има два големи контактора които превключват вътрешната мрежа на имота или към външната енергийна мрежа, или към генератора. Тези два контактора обикновенно се управляват с електроника, която трябва ДА ГАРАНТИРА, че никога те няма да са включени ЕДНОВРЕМЕННО.

    Логиката на управление е следната:
    1. Ако има външно напрежение в мрежата (мери се преди контактора), включен е контактор 1 - този към мрежата
    2. Ако напрежението на мрежата спре, контактор 1 СЕ ИЗКЛЮЧВА
    3. Задължително се чака ПОНЕ 1 СЕКУНДА
    4. Правят се автоматични опити за палене на генератора - обикновенно 3 на брой през 10 секунди
    5. Ако генератора се запали, изчакват се 3-4 секунди да се стабилизира напрежението и честотата (оборотите).
    6. Включва се контактор 2
    7. Задължително се изчаква минимум 1 секунда, независимо какво се случва с генератора или с външната мрежа.
    8. Ако се появи напрежение във външната мрежа, поне 7 секунди нищо не се прави.
    9. Ако през тези 7 секунди напрежението и честотата са стабилни, изключва се контактор 2
    10. Задължително се изчаква 1 секунда
    11. Ако напрежението на мрежата все още е стабилно, включва се контактор 2
    12. Чака се още 30 секунди и ако всичко е наред, генератора се гаси

    Както сами видяхте от този алгоритъм, той трябва да гарантира, че:
    1. НИКОГА НЕ СЕ ВКЛЮЧВАТ ЕДНОВРЕМЕННО И ДВАТА КОНТАКТОРА
    2. Между комутациите ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се вмъкват периоди от по 1 секунда, в които и двата контактора са изключени.

    И последно - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се използват СПЕЦИАЛИЗИРАНИ КОНТАКТОРИ, които имат помежду си една МЕХАНИЧНА КОБИЛИЦА, която да гарантира, че ако единия контактор е включен, втория посмъртно няма как да се включи, дори и да му бъде подадено напрежение на намотката.

    Всичко това са изисквания на ЕРП-тата и в тях има много много логика, защото през годините е имало и не една човешка жертва поради неспазване на тези изисквания. Какво се получава - ЕРП-то например спира далекопровода за профилаткика и тока у вас угасва. Вашата електроника пали генератора и включва контактор 2. Поради някаква причина (напр. повреда в електрониката) едновременно с контактор 2 се включва и контактор 1. Напрежението от вашият генератор отива до трафопоста, преобразува се на 20 kV и убива персонала на ЕРП-то, който в момента работи по жиците. Това през годините се е случвало, така че тези жестоки правила са НАПИСАНИ С ЧОВЕШКА КРЪВ.
    Росимир Матеев

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Идеята за трифазните щепсели май е най-добра за конкретния случай! Най-гарантирано безопасна и в същото време проста за реализация. Така отпада и нуждата от заземяване, защото с два евро-щепсела със земя.

    Има и друг вариант, ако проблемът с елзахранването не е ежедневен - да се изгради една нова и проста система за осветление и комуникация, която да дублира съществуващата, но в минимален мащаб в най-важните помещения. Тя да бъде свързана директно и САМО с генератора, а елуредите да се прехвърлят към генератора посредством собствените си контакти. За две-три стаи са нужни два по-дълги кабела и два-три разклонителя. Ако се добавят и UPS-и, нещата могат да станат почти автоматични.

    Например, вкъщи съм разположил във всяка стая по един диод (от 10 до 30 вата, според стаята) на "скришно" място - близо до стена (например зад пианото), за да хвърля доколкото се може дифузна светлина. Имам дори един, (скрит) в полилей. Кабелите излизат на едно място, където се мъдри UPS, който се стартира с обикновено дистанционно (българско). Ако токът спре, просто натискам едно копче на дистанционното - ключодържател и УПС-ът поема захранването. Аз имам време да запаля генератора (чрез кабел от приземния етаж) и да прехвърля щепсела на УПС-а. Самият UPS си има няколко свободни контакта и играе ролята на разклонител.
    Така всичко се свежда до натискането на едно копче (и неудобството да го открия в тъмното), преместването на един щепсел и евентуално да сляза два етажа надолу, за да запаля агрегата. Само че това не се налага, защото UPS-ът издържа почти денонощие да осветява и осигурява малък телевизор и телефон.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен