+ Ново Мнение
Страница 7 от 7
ПърваПърва ... 3 4 5 6 7
Визуализирани са от 61 до 65 от общо 65

Тема: Бензинови генератори

  1. #61
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Между другото, аз практикувам честа смяна на маслото при всички нови двигатели.

    На мотоциклетите и мотопедите си също. Там обикновено производителите предписват първа смяна на около 1/3 от стандартния интервал. За повечето мотопеди и мотоциклети това са 300 или 500 километра.

    Въпреки това, аз сменям маслото първоначално на 50км, после на 200, после на 500 и чак след това на 1000.

    Резултатът е перфектно разработени двигатели, които работят тихо и "мазно".

    Съществуват и мотори, на които интервалът е 12 000 километра, без указан първоначален. Въпреки това, практикувам "моя начин". Колкото и да е марков и скъп мотора/двигателя, ВИНАГИ по време на първите смени излиза проклетия "металик".

    Има и друго - повечето малки двигатели, включително и тези на генераторите, нямат маслен филтър. По-големите (над 200 кубика) имат една цедка, която убира само по-големи замърсители, но не и малките. Същото го има и при мотоциклетите - там повечето до 250 кубика нямат "истински" маслен филтър, а само една смешна цедка.
    Този факт, както и малкото количество масло, което традиционно побират генераторчетата, предполага доста замърсяване, особено в началото.


    Относно избора на масло:
    Както вече казах, не се съобразявам с препоръката на производителя. Причината е в изключително лошото качество на марковите масла у нас, както и високия процент фалшификати. Под фалшификати разбирам дори масла, които са произведени у нас по лиценз или в друга държава, но не и в тази, където е седалището на дадена марка.
    Затова съм се насочил към производител с много малък пазарен дял, който оцелява само и единствено благодарение на високото качество на продукта си. За вида на маслото няма смисъл да говоря - висококачествената естерна синтетика е най-доброто. Вискозитетния индекс 10w60 също съм избрал неслучайно. Това масло може да се използва и в пустинята, като запазва течливостта и мазилните си свойства при екстремно високи температури. Един от мотоциклетите ми работи при свръх-високи температури. Нормално поддържа температура на маслото в диапазон 125-145 градуса. Това е в реда на нещата за неговия двигател, но много малко масла успяват да се справят със задачата.

    Единствената нередност при използването на това масло в двигател без мокър съединител е... по-скоро теоретична. В маслото има добавени антифрикционни агенти, които не позволяват на съединител, потопен в маслена баня да приплъзне. В генератора такова нещо няма, но присадките не пречат.
    Георги Русинов

  2. #62
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    По време на отпуската ползвах генератора два дни: един ден на летището да охлажда бирата и за други дребни нужди, и още един ден на пикник в планината.
    Там задачата беше по-тежка и го натоварих повече. Освен бирите в хладилния шкаф (150 вата), изпекох хляб 600 вата на малки интервали) и едновременно с това работеше малка печка-конвектор за отопление на палатката (400 вата).
    Светеха и два диода с обща консумация малко под 200 вата.
    За общо 10 часа работа при тези условия генераторчето изразходва 4,5 литра бензин.

    Поредната смяна на маслото се случи на 16,4 часа:




    "Металик" почти не се вижда, което е отлично! Липсват и по-едри стружки:



    При това обслужване забелязах нещо много готино: фабрично излято улейче на бобината, в което чудесно пасна кабелчето на моточасовника:

    Георги Русинов

  3. #63
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Мерси за споделеното инфо. Честит ти генератор!
    От къде да се снабдя с едно такова моточасовниче за моето генераторче ?
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  4. #64
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Благодаря!
    От две-три години се каня да съм по-активен тук, но все се случват неочаквани пречки и ангажименти.
    Тази есен и зима се очертават моделарски...
    Започнах активни опреснителни полети и първият нов модел ще е факт след две седмици.

    Засега ще пиша по-активно в съпътстващите теми.

    Моточасовника купих от OLX. Има ги по 20-25 лева. Не знам дали батерията се зарежда индуктивно и ако не, колко години ще изкара. Часовникът е неразглобяем.
    Имам излишен дигитален, светещ, с доста повече функции, но нямах възможност да го монтирам на този агрегат.
    Георги Русинов

  5. #65
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Още по темата:

    Супер компактен, лек, тих и икономичен. Нямам думи...:



    Тежи само 9 килограма. Буквално на 10 метра от него не се чува нищо. Предстои моточасовник и подобаваща разработка.

    Големият използвам предимно по палаткови мероприятия. Представя се отлично:

    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 3 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 3 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен