Идеята за трифазните щепсели май е най-добра за конкретния случай! Най-гарантирано безопасна и в същото време проста за реализация. Така отпада и нуждата от заземяване, защото с два евро-щепсела със земя.

Има и друг вариант, ако проблемът с елзахранването не е ежедневен - да се изгради една нова и проста система за осветление и комуникация, която да дублира съществуващата, но в минимален мащаб в най-важните помещения. Тя да бъде свързана директно и САМО с генератора, а елуредите да се прехвърлят към генератора посредством собствените си контакти. За две-три стаи са нужни два по-дълги кабела и два-три разклонителя. Ако се добавят и UPS-и, нещата могат да станат почти автоматични.

Например, вкъщи съм разположил във всяка стая по един диод (от 10 до 30 вата, според стаята) на "скришно" място - близо до стена (например зад пианото), за да хвърля доколкото се може дифузна светлина. Имам дори един, (скрит) в полилей. Кабелите излизат на едно място, където се мъдри UPS, който се стартира с обикновено дистанционно (българско). Ако токът спре, просто натискам едно копче на дистанционното - ключодържател и УПС-ът поема захранването. Аз имам време да запаля генератора (чрез кабел от приземния етаж) и да прехвърля щепсела на УПС-а. Самият UPS си има няколко свободни контакта и играе ролята на разклонител.
Така всичко се свежда до натискането на едно копче (и неудобството да го открия в тъмното), преместването на един щепсел и евентуално да сляза два етажа надолу, за да запаля агрегата. Само че това не се налага, защото UPS-ът издържа почти денонощие да осветява и осигурява малък телевизор и телефон.