И последно - ще ти отговоря на въпроси, които все още не си се сетил да ми зададеш:

1. Моят генератор е 60kW и при пълна мощност консумира 18 литра на час. От тука приблизително можеш да си сметнеш и разхода на твоя генератор, който ще е приблизително пропорционален на мощноста или това прави средно 300 грама нафта на киловат за 1 час.

2. Един генератор се нуждае от много въздух и ако просто го сложиш в мазата или в гаража, той ще се задави само след 30 секунди. За да му осигуриш необходимото количество пресен въздух ще трябва да пробиеш отвор във вратата или в стената, като площта на отвора трябва да бъде някъде около 100 кв.см.(10х10 см) на всеки 3 киловата мощност.

3. Същата е ситуацията и с изгорелите газове - с метална тръба трябва да ги изхвърлиш извън помещението. При 60 kW моята тръба е с диаметър 10 сантиметра. За друга мощност си смятай пропорционално площта на аспуха.

4. Евтините генератори обикновенно пристигат с малък резервоар за нафта, който побира количество само за няколко часа работа. Зимно време обаче понякога няма ток по 2-3 дена. Ще се наложи да си купиш външен резервоар и да направиш система, която автоматично да долива резервоара на генератора. При мене съм правил такава система - не е сложна. Също така трябва да знаеш, че има специализирани резервоари за нафта, които са с двойни стени, и са предназначени точно за таз цел. При мене са две цистерни по 1 тон и за последно съм ги зареждал преди 5 години и така като гледам ще изкарат и тази година. Нататък си смятай пропорционално за тебе. Всъщност с тези цифри ти давам информация колко често и за колко дълго спира тока в България - ха-ха.... Ако генератора ти е 5-6 киловата, едно 200 литрово каче ще те изкара няколко години.