+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 65

Тема: Бензинови генератори

Threaded View

  1. #1
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Бензинови генератори

    Колеги,
    моля за съвет относно бензинов генератор до 3KW - монофазен. Може и по-малка мощност до към 1200W...
    Гледам нета се е нароил с разни такива за по 250-350 лв. Ама нещо не им вярвам да са читави. Но пък 2500 лв за "маркови" :( ...
    Например някой от ниския ценови клас на тези
    Какъв трябва да е "правилният" бензинов генератор според вас :)

    И понеже първия въпрос ще е "за какви цели" - отговора е за аварийно захранване на циркулационна помпа на камина с водна риза и осигуряване на осветление.
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Акумолатор 200 Ач не върши ли същата работа?

    В Нигерия централното ел захранване където го има и токова зле, че всички сме с генератори - навъртат 220-250 часа през сухите месеци и над 300 при дъждовните. Като спре захранването, един след друг стартират и се сещаш как квартала се събужда примерно в 2 часа. Като марки най популярни и доказани за домакинствата са Дайхатцу и Ямаха. Италианските не са стока. Има някакви правени в Индия бензинови които са за 6 месеца употреба.

  3. #3
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    За няколко часа може би.
    При аварийна ситуация, например скъсан електропровод през зимата ще е нужно да се осигури енергия за поне 48 часа. Имах такъв случай и 2 акумулатора на автомобилите бяха изсмукани за да осигурим работата на помпата и да има топлинка поне :)
    Добре, че бригадата на енергото се справи за по-малко от 24 часа
    Та затова си мисля, че генератора може би е добро решение?
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  4. #4
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Мойте впечатления са от 4 тактов 5,5коня, 2,2киловатов от метро, мисля че за 300 или 350лв го взимах преди около 4-5г. Никакво проблеми не съм имал с него гори ми около 400мл. бензин на час при почти пълно натоварване. В началото го използвах като ходя на риба и палатка да си светя с 2х500вата халогени за около палатката и още 2 крушки нормални си по стотина вата за масата, лаптоп, музика, зареждам си акумолатора на лодката и кото доиде още. И поляната си кося с електрическа косачка и този генератор. Добре се справя. Това лято нещо ми се вижда обаче че можеше да мина с един 600-700 ватов за 160лв. от баумаха, или практикера съм ги виждал защото са доста по леки, и по малко място заемат като обем-обаче са двутактови и разхода им е по голям почти дубал, а мощноста три пъти по малко-нема пълно щастие. Ако искаш да е малък и лек ще е двутактов и ще гори много, ако искаш да е икономичен ще е по-голям четиритактов и по-тежък. Погледнато реално щом ти трябва само когато спре тока е все тази марката и модела все ще си изработи там 50 часа на година за десет години напред са има няма 500 часа ресурс който трябва да издържи. Не ми се вярва при нормална и технически грамотна експлоатация без претоварвания къвто и да е нов генератор да не ги направи тези мижави 500 часа. Така че за тебе остава само да намериш най-изгодната оферта, и да не го товариш много за да не свърши бързо.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	gen za riba.JPG‎
Views:	1321
Size:	135.5 KB
ID:	6932  

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Имам Gardenia 950, която купих преди 7 години срещу 149 лева от Бриколаж. Дефакто всички в тоя диапазон са един дол дренки. Уж пише 950 волтампера, но никога не съм я натоварвал до изключване. Обикновено я товаря с около 580 вата хлебопекарна, 120 вата хладилна чанта и 30 вата диоди. Това е сумарно 730 вата и хайванът държи. Двигателят е двутактов, 65 кубика. Гори ми между 150 и 250 милилитра на час, в зависимост от натоварването. Само за пример, през последната седмица агрегатчето работи два дни по 5 часа и изгори общо 2 литра бензин. Изпече 2 хляба и поддържаше бирата ледена.
    В момента е на над 1 200 моточаса. Повечето от вас са го виждали, защото не отивам на летището без него и работи през цялото време.

    Относно евтините генератори от Метро - вършат работа, горят много и са адски шумни. Такъв генератор може да се използва, но само за захранване на непретенциозни уреди, тъй като не е инверторен. Качествените инверторни генератори започват с цени от 1 300 лева за хилята волтампера. У нас това са Kipor, серия IG (китайски) и Honda, серия EU 00i. Горещо препоръчвам най-малкият - Honda EU10i, който е инверторен, може да се включва в паралел, изключително тих, компактен и икономичен. Най-ниска цена държи в Киров-BOSH, които са представител. За непретенциозни консуматори като помпи, бормашини, шлайфове, евтина домакинска техника и прочие, може да се ползват и най-евтините двутактови китайчета.
    Георги Русинов

  6. #6
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Благодаря за инфото, колеги.
    Жоро, тая гардения в момента я намирам на цена 230-250лв нова.
    Много са и се вдигнали акциите. Но щом си доволен - това за сега ми е фаворита

    Искам да питам дали без притеснение може да се включи зарядно за липобатерии и за лаптоп ?
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен