+ Ново Мнение
Страница 4 от 7
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 31 до 40 от общо 65

Тема: Бензинови генератори

  1. #31
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Ще споделя и моя печален опит с елемент на пелтие. Публикувам си записките които съм си водил когато се мъчих да извадя некви тоци които да вършат работа от това пелтие.

    25.ІХ.2014г.
    -Правя тест на пелтие ТЕС1-12710 което ужким е 10 вата, но в режим на генератор реално дава макс 1,2Vх0,15А=0,18вата с много зор. С горелка и в критичен режим с опасност да изгори дава 2,2Vх0,2А=0,44W.
    -Щипвам го между два алуминиеви радиатора. Единия потопен във вряща вода, другия потопен във вода със лед. Тъй като радиаторите не ми са такива каквито трябва, то имам разлика само от 10градуса по целзии между топлата и студената страна на пелтието. Вързал съм една крушка от габарит 12V5вата, волтметъра показва 0,76V, амперметъра 0,1А и ми дава мощност от:0,76х0,1=0,076вата.
    -Резултат с крушка 12V5W:ДелтаТ=10С / 0,76V / 0,1А / 0,076W.
    -Резултат при дадени на късо кабели от пелтието: Делта Т=10С / 0,76V / 0,4А / 0,3W.
    --Резултат с крушка 12V5W и горелка:35С и 70С-ДелтаТ=35С / 2,20V / 0,2А / 0,44W
    -Резултат със чаена свещ и крушка 12V5W: 45С и 75С- Делта Т=30С / 1V /0,12А/0,12W
    Заключение-ако няма водно охлаждане ще иска поне 5кг. радиатори за студената част. Няма смисъл да е без водно охлаждане. Сега с около 1кг. алуминиеви радиатори за студената част се нагряха до 45С, като топлата стигна 75С само с една чаена свещ.
    За да получа максимално делта Т ще трябва да измисля конструкция с водно охлаждане. Студената част трябва да я държа около 20С. За топлата част един малък радиатор и обикновенна чаена свещ стигат.
    -Опит с канче и 400мл. студена вода на 24С от чешмата, под него пелтието и малък радиатор със чаена свещ да нагрява.
    -Резултат с крушка 12V5W:ДелтаТ=20С / 0,76V / 0,1А / 0,076W
    Проблем е че не вдига повече мощноста, а водата за има няма десетина минути се нагрява и от там пада и мощноста на пелтието. Чаената свещ нагрява до макс 55С вместо до 100С.
    Трябва по силен огън от чаената свещ. Трябва и повече вода от тези 400мл.поне 4-5литра, или 1 литър и радиатор за охлаждането и.
    Последен опит от който ще извадя максимума на това пелтие!!!
    Опит: Тенджера с 4 литра вода с температура 20С от чешмата за студената част отгоре, и нагряване на топлата част от доло с голям радиатор поставен във друга тенджера със вряща вода на котлона примерно 96С за топлата част! Имам делта Т=70-80С и товар крушка от габарит на кола 12V5W. Докато заври топлата вода около 2-3 литра се мина едно 20 мин., студената вода се загря също и стана от 20С на около 30С.
    Смених студената вода с нова от чешмата с температура отново 20С.
    Пак куцуз, топлия радиатор стърчи на около 2см. над врящата вода и температурата му пада от 90 на 55С-губя едни35С еи така за нищо!!!
    Опити с крушка:
    -Пелтието е със температури от 55С и 25С с делта Т=30С и дава1,2V/0,12А=0,14W.
    -Топла и студена вода с температури 27 и 77, с делта Т=50С дава 1,2V/0,15А=0,18W.
    -На късо дава 1,2Vх0,6А=0,72вата.
    Крайно заключение:
    -Установката трябва да е грамадна с поне 10 литра вода в нея, и поне 10 пелтиета!!!
    -Като материали ще подмине 100лв. и ще дава от 10 пелтиета 12V/0,5А=6вата което е нищо и се равнява на най-мижавата литиева батерия която ще ми работи нон стоп 1 седмица че и повече даже. Хем идва икономически неизгодно, хем и неефективно!!!
    -Лятото при температура на въздуха от 30-40градуса много трудно ще получа делта Т повече от 40С което е има няма 0,15вата ел. мощност от 1 пелтие.
    -С две кратки думи пелтието не става за генератор на ток!!!
    -За полеви хладилник пък дърпа много ток и пак е неизгодно спрямо компресорен, или газов хладилник. Става единствено по време на път в колата да топли или охлажда но на всякъде има вече барчета и бензиностанции така че като се купи дадена напитка то тя си е студена и няма нужда да стои в хладилник, или ако е топла да се притопля, а направо се изпива. Пу пу набутация си направих с това пелтие!!!

  2. #32
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Така е КПД трудно доближава 10 процента.Но пак си е възможност.Някой си американски професор бе патентовал такова захранване за марсохода.Но , експлотационния срок надвишава 20 години .

  3. #33
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Пелтие за генератор теоретично е възможно, но е трудно за реализиране. Произвежданите фабрични модули имат един голям недостатък - те са ДОБРИ ПРОВОДНИЦИ НА ТОПЛИНА, в резултат на което е много трудно да се постигне добра температурна разлика. Ха сега си представете че двете керамични плочки са на разтояние не 2 милиметра, а два метра. Между тях има дълъг сноп проводници, които лошо провеждат топлина просто защото са дълги. Това е опитната постановка, ако искате да постигнете максимално възможния теоретичен КПД.
    Росимир Матеев

  4. #34
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Виждал съм на тези клетките на глобул /може и на други оператори да ги има/ който клетки се високо в планината на некъв връх как под антената има нещо като къщичка на пазач без прозорци и в нея бръмчи генератор. Тези генератори ги обслужват маи веднъж в месеца /и това съм виждал с една дачия пикап отиват до тях пълнят нафта, сменят им маслото и филтъра/ и по пътя на логиката трябва да са маломощни, дизелови и да могат да работят дълго време без надзор в напълно автономен режим. Ако някои има инфо за тях да сподели може да се окажат добър вариант.

  5. #35
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    гр. Русе
    Мнения
    9

    Това са доста сполучливи генератори, но не са ниско бюджетни за съжаление http://www.sdmo.com/EN/Products/PPW/...rs/DIES4000EXL
    Деан Москов
    Fly Fast, Fly Low, Turn Left

  6. #36
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Моят генератор е точно SDMO 60kW. Доколкото знам това е френска фирма, и тя е един от световните лидери на пазара на генератори. Ниски цени от тази фирма не очаквайте, но за сметка на това качеството е ПЕРФЕКТНО. Ако искате един генератор да ви надживее, купете от тази фирма.


    Ако искате евтино и сте готови да ви побелеят косите от нерви - търсете китайчета и после започвайте да поправяте фабричните издънки и да модифицирате недомислиците, та белким успеете да ги стабилизирате да работят някакси 1-2 години преди да ги изхвърлите. Най-големият проблем на китайчетата е двигателя, който е направен с евтини и некачествени материали, и едва ли ще изкара повече от 100 часа работа. Нищо че на него обикновенно пише "Хонда" - тя китайската "хонда" нали я знаете ......
    Росимир Матеев

  7. #37
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Да споделя нещо и аз понеже имам от няколко години опит с два бензинови генератора от по 6 киловата ''китайчета''.Колкото и да е чудно има разлика между китайско и китайско.Първия който го купих преди 5 години беше 1200 лв без стартер ръчно палене ,и до днес работи стегнато не се е развило и едно болтче или прегоряла жица или контакт,въпреки че ползвам машина с консумация 4,5 киловата по около 12 часа без прекъсване.Втория ментак го взех преди 2 години 650 лв пак 6 киловата със стартер ,и си викам брей направих добра сделка,да ама не.Само след няколко десетки часа работа почна да се саморазглобява,стопиха се клемите на самия контакт от там взе да грее връзката и щеше да се запали ,откачи се цялата фронтална част от таблото на генератора ,просто се развиха де що има болтове,счупиха се носачите или там както се казват тези където държат двигателя под него ,резервоара ръждяса и запуши филтрите с утайка (айде това предполагам е по вина на бензиностанциите),карборатора взе да тече.....няма да се замислям още че и друго ще се сетя сигурно...

    ааа сетих се и още....ауспуха (гърнето) му се продъни та ходих на заварчик та ми слага друг,акумулатора се скапа след няколко месеца ,и не на последно място скъса два болта там където се свързва генераторната част със двигателя.Майстора каза че са се скъсали защото съм го гасял под товар когато на контакта е имал голям консуматор,може и да е така,но как пък на другия нищо му няма все още...ззнам ли.Сега ме е страх да го барна камоли да го запаля , а другия по-скъпия така си и работи приятно и до днес
    Даниел Георгиев

  8. #38
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Като чета темата, направо търси Westinghouse, предлагат комплексни решения на енергийни проблеми...
    http://en.wikipedia.org/wiki/Westing...ectric_Company

  9. #39
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Темата се разви много добре. научих много неща и сега ако трябваше да я започвам тепърва, въпросът щеше да бъде:
    "Какъв генератор до 5KW да си купя и да може да работи без прекъсване 2-3 денонощия, без да се съсипе!"

    Само като си помисля, че имах идея да купувам от тия по около 300-350 лв китайци.... бррр
    Действително сега изобилства от "Хонди" за по 300лв, райдери, булпауъри и т.н. и човек много елегантно от незнание може да влезе в приключение!
    Определено си трябват едни 2 хилядарки за качествено решение.
    Ако ще е за 8 часа да му треперя на китайчето, по-добре с тия пари да инвестирам в 2 по-яки акумулатора и да си ги закачам към UPS-a. Поне гарантирано работи (впрочем Иво Горанов много добре си зададе въпроса - защо не голям акумулатор, ама все още бях заслепен от идеята да купувам генератор за 350лв :) )

    Матеев, изрично подчерта да търся дизел на 1500 об./мин. Но намирам такива и на 3000 об./мин. Предполагам по-малките са с по-високи обороти, а големите машини са с ниските?
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  10. #40
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Може би нещо такова ~ 1700лв.

    А тук намерих интересна инструкция по поддръжка и експлоатация на дизелов генератор.
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен