+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 7 от общо 7

Тема: Дневни светлини

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Дневни светлини

    Колеги, напоследък ме тресе този въпрос. Създавам темата с надежда всеки заинтригуван да сподели своя начин за справяне с "проблема". Става дума за тези, които нямат фабрични светлини и се налага да използват късите. Това понякога отваря проблеми, свързани с повишената консумация и други - честа подмяна на крушки, захабяване на фарове и рефлектори (моите стъкла се напукаха) и т.н.

    Ще се радвам да споделите идеи и начини за реализиране на адекватни и ефективни дневни светлини с моделистки прийоми!
    Георги Русинов

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Каква точно реализация искаш. С основната крушка и импулсно намаляне на тока за пестене на енергия, или с допълнителни външни лед светлини.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Нова Загора
    Мнения
    96

    Купих си ледки и си ги монтирах сам. на стъклото им има Е4 оградено в кръгче тоест за полицая са сертифицирани в европейска държава. единия диод изгоря но го смених и никакви грижи. Палят се сами и се гасят когато цъкна габаритите. преди да ги монтирам ги разглобих и зад всеки диод сложих термо паста за по-добро топлоотвеждане. купих ги от някакъв старазагорски онлайн магазин. корпусът им е от алуминии. До сега никой не ме е спирал нито във варна нито в нова загора (тук 50% от колите не пускат лампи). Нещо ако се сетиш питай. светлените са 2х5 бр лед по 1 ват.
    Нико - не е важно какво правиш, а как го правиш

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Проблемът е, че на моята кола няма къде да сложа външни LED светлини. Наличните на пазара са или твърде слаби, или твърде грозни, или твърде неподходящи за формата на колата. Блъскам се с този въпрос вече няколко години и съм изкупил сигурно три дузини най-различни диоди. Като се почне от модули с драйвери, различни платки с конфигурации, та се стигне до отделни чипове по 10-15 вата, които се чудя къде да монтирам. Дори направих спецални лампи, които заместват зоната на мигача и се монтират над него, като се изключват докато лампите на мигача мигат. Всичко това за да си спестя износването на рефлектора и най-вече напукването на стъклата. При употребата на модули за стандартните крушки много често сменям крушки. Намалянето на интензитета при мен води до преохлаждане на крушките и това стопира халогенния процес. В резултат - сменям крушки всеки месец, като губя по час-два вечер или нощем да настройвам фара по новата крушка. Определено не е работа.

    Затова търся информация кой как е решил проблема за себе си, пък дано ми хрумне някое друго решение. Всъщност имам вече едно такова и то е LED основни крушки по 30 вата всяка. По-късно ще публикувам снимки. Единствената неяаснота е как ще се държат във времето и най-вече колко ще изкарат вентилаторите им. Изнесени са извън крушката.

    Знам че темата не е свързана с моделите, но тук мога да открия интересно техническо решение, както неведнъж се е случвало.
    Георги Русинов

  5. #5
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    При каква стойност на тока в крушка спира халогенния процес. Дали тия 30 вата ще ти донесат необходимата икономия (при 55в на крушката).Разликата за двете крушки е само 50в.Ако не си спрял габаритното осветление- спри го -закона позволява да светят само фаровете и така ще спестиш окло30в. Предполагам обаче ,че си спрял габаритното осветление.Ниска консумация имат и ксеноните-35в. ,обаче нямат ресурс и не изкарват средно и година, говоря за китайските .

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    При включени къси светят по 20 вата. Третият диод се включва за дълги светлини. Всъщност консумацията ми е само 40 вата или около 60% по-малко. Чрез модул светвам само късите и така не свети нищо друго. Целта ми е не толкова да намаля консумацията (въпреки, че и тя си взима своето от горивото), а да намаля температурата във фара. Ще пусна снимки на резултатите, но преди това ще чакам още идеи от колегите.
    Георги Русинов

  7. #7
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Най- простия , не най-удачен на чин е да разхерметизираш фара в висока точка под капака (така гоним конденза ,когато го има). Towa ,obaè nama da ti haresa.Съжалявам друго не се сещам за сега за сваляне на температурата. Накои от по старите фарове имаха предпазна тарелка пред крушката и така се изолира лъчистия пренос на топлина -пробвал съм на фар за мъгла. Трудно обаче ще я монтираш вътре.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен