+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 12

Тема: Въпрос за рициново масло и метанол

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2011
    Живее в
    Враца
    Мнения
    24

    Въпрос за рициново масло и метанол

    Здравейте,
    тези дни реших да припаля един мотор, защото идва лятото и да се подготвям. От доста време не бях пускал модели (2 години сугурно) и метанола както съм го бил забъркал с риц.масло така си го намерих, но с една потробност - рициновото масло се беше утаило на дъното. После видях че капачката се е сцепила и вероятно е глътнала влага.
    Въпроса ми е рициното масло може ли да се използва отново (поне половин литър е), ако си го издърпам с маркуч и си го забъркам с чист метанол?
    Click image for larger version

Name:	ST836388.jpg
Views:	826
Size:	138.7 KB
ID:	6719
    Валери Цветков

  2. #2
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    На мен цветът му нещо не ми харесва...
    Би трябвало да е доста по-светъл.
    Можеш да дръпнеш малко количество за проба.
    Ако не се размъти с метанола като мастика, може и да го усвоиш.
    И вместо да се мъчиш с маркуч, пробий отдолу бутилката да си изтече.
    Стоян Пулевски '71 набор.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2011
    Живее в
    Враца
    Мнения
    24

    Ми маслото не е от аптеката. Взимал съм го от стелди, но не пазя бутилката да видя каква марка беше. Към 14-15лв/л
    Валери Цветков

  4. #4
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Без майтап, питай стелди - знаят си маслата....
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2011
    Живее в
    Враца
    Мнения
    24

    Е това май беше

    Валери Цветков

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Можеш спокойно да си източиш маслото и да го ползваш отново. Метанолът се е оводнил и маслото е сепарирало. Пробий дъното или пъхни тръбичка - няма значение, важното е да си внимателен. Пробвай после да смесиш малко от маслото в чист метанол. Най-вероятно всичко ще е ОК. Това, че е променило цвета е нормално - рициновите масла потъмняват от светлината и времето. Не му пречи, дори става по-добро. ;)
    Георги Русинов

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2011
    Живее в
    Враца
    Мнения
    24

    Супер. Благодаря много за информацията. Нямаше да го ползвам на моя отговорност, защото не разбирам.

    А метанол нов си бях купил 5 х 1л в пластмасови бутилки и май и той е глътнал вода, защото преди 2 седмици бях направил гориво и то е станало някак мътно на дъното. Дали е заради студеното време?
    Валери Цветков

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ако на дъното има бяла утайка, това най-вероятно са растителни остатъци от самото масло. Получават се ако горивото е старо и/или ако маслото не е добре филтрирано, или ако не си филтрирал горивото при правенето му. Сега можеш да филтрираш това гориво с помощта на филтър за кафе (хартиен) и малка фуния. Аз слагам два филтъра един в друг и на всеки 400-500 милилитра гориво ги сменям (спират да текат). Тече бавно и затова трябва да си максимално бърз, за да не поема влага горивото по време на прецеждането.

    Аз постъпвам така:
    правя си горивото с нужните пропорции, след което го разбърквам добре и оставям в плътно затворена непрозрачна туба за няколко дни. Тази туба е САМО за междинното След около седмица всички растителни примеси и твърди частици са се отделили. След това филтрирам в тубата, която ползвам за зареждане на моделите с филтри за кафе. За по-голяма ефективност и за да става по-бързо, правя следното: взимам пластмасов филтър за кафе и хартиени филтри за кафе. Слагам пластмасовия филтър в подходяща фуния (по-добре е да е по-голяма от филтъра, за да не подлива) и така осигурявам повече площ за хартиените филтри. После хартиените и ги подменям като спрат да текат.
    Георги Русинов

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2011
    Живее в
    Враца
    Мнения
    24

    Източих го, малко се поомазах, но събрах половин литър.
    Не си спомням когато го купих дали беше толкова "течно" (имам такива спомени, но не съм сигурен). Сега спрямо това от аптеката е по-течно.

    Направих гориво с 40мл от него + това от миналата седмица (с масло от аптеката) същото количество и ще го изчакам да се утай, за да го прецедя.

    Такива ли филтри да си търся?
    Валери Цветков

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Баш!

    Един пластмасов, един пакет N2 (по-малките) плюс една фунийка за всичко това. Няма нужда да чакаш да се утаява ако е малко количество - директно филтрирай! Аз изчаквам няколко дни, защото с времето се отделят растителните влакна, но може и да не се чака.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Въпрос за Ц.Т.
    от mmfsr във форум: Самолети
    Replies: 26
    Последно мнение: 04.04.2011, 22:11

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен