Това е лепилото, което използвам аз.



Темата за лепилата е обширна. Всеки предпочита определен вид/видове, но най-често предпочитанията са на база чужд опит. Доста моделисти не познават в детайли качествата на лепилните материали, които използват. Масово използваните за залепване смоли всъщност имат слаби лепилни свойства (адхезия) и изискват допълнителна подготовка на детайлите. Например дърво се лепи чудесно със смола, но заради киселинността на втвърдителя (понякога алкалност), след време дървото се поврежда близо до зоната на залепване. В този случай се разчита не на адхезията на смолата, а на способността й да пропива в порите и то точно заради киселинния втвърдител. Затова за дърво е най-подходящо да се използват бавни смоли, с минимум втвърдител (особено за меки дървесини). "Лекарството" (смола" много лесно може да се превърне в "отрова" (дърво) и след години "спойката" да се повреди.
PU лепило (това на снимката) има МНОГО ДОБРА адхезия. То прилепва толкова добре, че ако случайно изцапам пръстите си (както често се случва с СА лепилата), ми трябват десетина дни, докато падне от кожата. Отново ще подчертая едно от най-добрите му качества за мен: възможността за контрол на разпенването и на твърдостта на слепване.