+ Ново Мнение
Страница 1 от 3
1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 27

Тема: LiFe акумулатори

  1. #1
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    LiFe акумулатори

    Вярно ли е твърдението ,че ЛиФе акумулатирите имат голям "пад" на напрежението под товар ?Опитвал ли се е някой да сваля волт-амперна характеристика?
    Станислав Христов

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Оффф...........

    Каква тема зачекваш. Преди около половин година загубих повече от месец в подробно изследване на десетки различни видове Li-Po батерии, като това изследване включваше и мерене на падове на напрежение, вътрешни съпротивления и направата на волт-амперни характеристики.

    По принцип пада на напрежение зависи от вътрешното съпротивление. Това съпротивление по дефиниция е равно на изменението на напрежението, разделено на изменението на тока:

    Ro = dU/dI = (U2-U1) / (I2-I1)

    Колкото вътрешното съпротивление е по-малко, толкова е по-малък и пада на напрежение. За да можем обаче да сравняваме батерии или клетки от различни технологии и с различни напрежения, необходимо e да въведем понятието Специфично вътрешно съпротивление. Това е вътрешното съпротивление, което дадена клетка би имала, ако нейното напрежение беше само 1V. Формулата е следната:

    Rso = Ro / Uc

    Където Uc e напрежението на дадената технология клетки (3.7V за LiPo, 3.6V за LiIon, 3.3V за LiFePo, 1.2V за NiCd и NiMH, 2.0V за Pb).

    Изследвайки наличните при мене акумулатори аз достигнах до следните изводи (резултати) за специфичното вътрешно съпротивление на различните технологии клетки и акумулатори:

    1. Нови LiPo 40С - 1..2 mΩ
    2. Нови LiPo 30С - 3..4 mΩ
    3. Нови LiPo 20С - 4..6 mΩ
    4. Нови LiPo 10С - 7..14 mΩ
    5. Стари LiPo - над 15 mΩ
    6. Нови NiCd и NiMH - 15..30 mΩ
    7. Стари NiCd и NiMH - 30..200 mΩ
    8. Нови PB - 15..30 mΩ
    9. Стари PB - 30..1000 mΩ

    Не знам дали моята статистическа извадка е репрезентативна, но ако вярваме на нея, излиза че по отношение на вътрешното съпротивление и пада на напрежение едно старо LiPo е много по-добро от един чисто нов NiCd или NiMH или Pb акумулатор. За LiIon и LiFePo просто нямах достатъчно образци за изследване, но съдейки по всичко, те са съизмерими по параметри с LiPo-то.

    Така че две мнения по въпроса няма:
    Литиевите батерии и акумулатори във всичките им разновидности ТОТАЛНО ПРЕВЪЗХОЖДАТ никеловите и оловните по отношение на вътрешното съпротивляние.

    Вероятно е възможно да има специални образци от дадена технология, които да се конкурират с литиевите, но при масово продаваните акумулатори литиевите несъмнено водят в класацията.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Специално за LiFe-тата - днес най-после получих дългоочаквания колет от HobbyKing с LiFe-та за състезателните лодки. Ще гледам утре-вдруги ден да понаправя малко изследвания + волтамперни характеристики и да си изясня дали те също са достойни членове на литиевата фамиля по отношение на вътрешното съпротивление и пада на напрежение.

    Засега първото ми впечатление е леко отрицателно - при равни други условия LiFe-тата са два пъти по-тежки, два пъти по-скъпи и с 2 пъти по-голям обем. Дано някой друг техен параметър компенсира тези сериозни недостатъци.

    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...C_LiFePo4_Pack
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=10098
    Росимир Матеев

  4. #4
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Вътрешнито съпротивление зависи от и от капацитета на батерията, а също и от температурата.
    Например имам ли-по 3 клетки 3300мач 30С при температура 20 градуса вътрешното им съпротивление е към 15 mΩ , а при 30 градуса вътрешното им съпротивление е около 8-9mΩ

    Старо ли-по 3 клетки 610мач 20С (подута) има вътрешно съпротивление около 650mΩ.
    Неделчо Брънчев

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Вътрешното съпротивление зависи от много и от най-различни фактори, дори и от това в коя точка от VA характеристика се мери. Поради тази причина нито една стойност не трябва да се приема за чиста монета. Важното е обаче да се знае, че промените на вътрешното съпротивление от различните фактори са сравнително малки. 5-те mΩ няма да станат повече от 7-8mΩ и 50-те mΩ няма да станат по-малко от 40mΩ. Тоест пак е възможно да се разпознае една нова от една стара батерия или една 20C от една 40C.

    За капацитета си прав. Два пъти по-голям капацитет предполага 2 пъти по-малко вътрешно съпротивление. За да можем да сравняваме 2 батерии с различен капацитет, трябва да приведем измерванията към някаква обща база. В случая е най-удобно да бъдат приведени към 1Ah. Цитираните по-горе цифри са точно такива - специфичното вътрешно съпротивление е приведено към база 1 Ah. Просто съм забравил да го опиша.

    Даже измерванията ми са доста по-сложни - правил съм ги в 2 или в 3 точки от волтамперната характеристика и после съм вземал средната стойност. Освен това съм ги правил при нова батерия и после периодично след определен брой цикли съм правил нови измервания. Отделно дето ги правя при заредена, полузаредена и разредена батерия. За целта дори съм си направил един специален мощен 100А регулируем електронен товар (генератор на ток), за да може да натоварвам батерията с константен ток независимо от клякането на напрежението.

    По-долу показвам част от резултатите, за да видите как изглеждат данните и изчисленията за всяко едно замерване:

    Click image for larger version

Name:	InternalResistance.JPG
Views:	1373
Size:	274.5 KB
ID:	707
    Росимир Матеев

  6. #6
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Въпроса ми беше продиктуван от твърдение на колега,че заедно с положителните качества на Лифе клетките,пада на напрежението бил по-голям и дори от хидрида.Днес направих първи замервания на пакет Лифе 3S2P. Напълно оправдават името си "ЖЕЛЕЗНИ"!
    Станислав Христов

  7. #7
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Само за информация искам да кажа е на пакет 13 клетки Ni-MH с капацитет 4200мач при температура 30 градуса, имат вътрешно съпротивление 400mΩ.
    Измерванията са направени веднага след пълно зареждане с ток 0.6А.
    Батерията е на около 3 години.
    Неделчо Брънчев

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    От няколко дни се занимавам с един пакет - правя му "възстановяващи" цикли. Пакетът е NiCd и е на 20 години (!!!). След 3 цикъла капацитетът му от 15% (първия цикъл) се увеличи на 90% (при третия цикъл). На 5-тия цикъл акумулаторът отдаде 125% от това, което пише на етикетчето му.

    Какво искам да кажа:
    Ако LiFePo4 се окажат толкова корави, колкото NiCd, толкова дуракоустойчиви, колкото NiMH, толкова мощни, колкото литиевите... ЦЕНА НЯМА ДА ИМАТ. Точно така ги рекламират. Явно това са батерии, в които са съчетани положителните качества на повечето известни видове акумулатори и с известен компромис е пробвано да се избегнат негативните.

    Ако една LiFePo4 е пожаробезопасна, има "вътък" поне 70% от полимерките, саморазрядът е 10% месечно, изкарва повече от 2 години и може да се помпи с 10С, това за мен е перфектната батерия! Уж нещо подобно им дават производителите, че и отгоре. Нека мине още малко време и повече хора да натрупат/споделят мнение и ще се разбере. Но щом хибридните автомобили вече се оборудват с А123, значи нещата вървят във вярната посока. Мое мнение!
    Георги Русинов

  9. #9
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Специално за NiCd и NiMH - много са коварни. С остаряването им многократно нараства вътрешното съпротивление и ТОКА НА САМОРАЗРЯД. Няколко пълни цикъла са в състояние да възстановят голяма част от капацитета, но големия саморазряд си остава. Имах подобен случай със забравена батерия, която успях да възстановя и много се зарадвах, но после се оказа, че държи заряд само няколко дена. Капацитета си е в ред, ако я разредя веднага, но след 5-6 дена вече е напълно разредена. Затова на такива стари и възстановени батерии може да се вярва само от днес за утре.
    Росимир Матеев

  10. #10
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Специално за NiCd и NiMH - много са коварни. С остаряването им многократно нараства вътрешното съпротивление и ТОКА НА САМОРАЗРЯД. Няколко пълни цикъла са в състояние да възстановят голяма част от капацитета, но големия саморазряд си остава. Имах подобен случай със забравена батерия, която успях да възстановя и много се зарадвах, но после се оказа, че държи заряд само няколко дена. Капацитета си е в ред, ако я разредя веднага, но след 5-6 дена вече е напълно разредена. Затова на такива стари и възстановени батерии може да се вярва само от днес за утре.

    Напълно съм сагласен с твоето мнение
    А за мен NIMH и NIMH са неблагодарни акумолатори истината е във липото това е моето мнение и май ще минавам на липо

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен