Вътрешното съпротивление зависи от много и от най-различни фактори, дори и от това в коя точка от VA характеристика се мери. Поради тази причина нито една стойност не трябва да се приема за чиста монета. Важното е обаче да се знае, че промените на вътрешното съпротивление от различните фактори са сравнително малки. 5-те mΩ няма да станат повече от 7-8mΩ и 50-те mΩ няма да станат по-малко от 40mΩ. Тоест пак е възможно да се разпознае една нова от една стара батерия или една 20C от една 40C.

За капацитета си прав. Два пъти по-голям капацитет предполага 2 пъти по-малко вътрешно съпротивление. За да можем да сравняваме 2 батерии с различен капацитет, трябва да приведем измерванията към някаква обща база. В случая е най-удобно да бъдат приведени към 1Ah. Цитираните по-горе цифри са точно такива - специфичното вътрешно съпротивление е приведено към база 1 Ah. Просто съм забравил да го опиша.

Даже измерванията ми са доста по-сложни - правил съм ги в 2 или в 3 точки от волтамперната характеристика и после съм вземал средната стойност. Освен това съм ги правил при нова батерия и после периодично след определен брой цикли съм правил нови измервания. Отделно дето ги правя при заредена, полузаредена и разредена батерия. За целта дори съм си направил един специален мощен 100А регулируем електронен товар (генератор на ток), за да може да натоварвам батерията с константен ток независимо от клякането на напрежението.

По-долу показвам част от резултатите, за да видите как изглеждат данните и изчисленията за всяко едно замерване:

Click image for larger version

Name:	InternalResistance.JPG
Views:	1379
Size:	274.5 KB
ID:	707