Quote Originally Posted by Николай Николов View Post
Напълно съм сагласен с твоето мнение
А за мен NIMH и NIMH са неблагодарни акумолатори истината е във липото това е моето мнение и май ще минавам на липо
От около година и половина използвам NiMH батерии SANYO Eneloop за бордови акумулатори на ДВГ моделите си. Те са доста добри по отношение на саморазряда; почти няма такъв. На ДВГ модели по принцип избягвам да слагам литиеви акумулатори, освен ако моделът не е над 6кг. Но дори в такива случаи предпочитам да сложа 2 пакета в паралел (през ВЕС), отколкото полимерка. Причината е, че акумулаторите след поставянето им в модела, се вадят чак когато проявят признаци на старост или се повредят. Имам дори модели, които не се разглобяват при транспортирането. В тези случаи няма как да следя какво се случва с акумулатора, ако е полимерен. При една пожароопасна ситуация би изгорял целия модел. Откак използвам Саньо, съм много доволен. Тези акумулатори са като часовници при всяко зареждане или разреждане. За един от по-големите ми модели използвах 2 пакета х 4 клетки в паралел без помощта на ВЕС. Поех огромен риск, който не бих помислил да поема, ако Енелуп не ме бяха впечатлили толкова. Резултатът е, че вече ще стане една година и капацитетът на този двоен пакет е същият, както в началото. Моделът престоя от началото на декември до края на февруари без поддръжка на акумулаторите, но при цикъла, който им направих след това, те отдадоха отново точно толкова милиампери, колкото и по времето, когато моделът летеше редовно всяка седмица. Аз имам навика след полети да оставям моделите без да зареждам, а преди следващия "летателен" ден им правя цикъл разряд/заряд с не повече от 2/10.
Накратко: пакет 2х4 клетки SANYO ENELOOP 2000mAh има общ "етикетен" капацитет от 2х200=4000mah. След заряд с една до две десети/капацитета, те отдават винаги около 3850 милиампера +/- 5-6 милиампера. Мога спокойно да ги използвам вместо часовник.