+ Ново Мнение
Страница 2 от 3
ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 27

Тема: LiFe акумулатори

  1. #11
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Всички изброени енергоносители си имат своите предимства и недостатъци.Едни имат "памет" , за други е необходимо да отпочинат 7-8 часа до следващия заряд... Лифето пък има доста голям обем и тегло,сравнено със същия капацитет Липо....Затова пък не съм чул за гръмнала клетка /все пак не се знае/
    Станислав Христов

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by Николай Николов View Post
    Напълно съм сагласен с твоето мнение
    А за мен NIMH и NIMH са неблагодарни акумолатори истината е във липото това е моето мнение и май ще минавам на липо
    От около година и половина използвам NiMH батерии SANYO Eneloop за бордови акумулатори на ДВГ моделите си. Те са доста добри по отношение на саморазряда; почти няма такъв. На ДВГ модели по принцип избягвам да слагам литиеви акумулатори, освен ако моделът не е над 6кг. Но дори в такива случаи предпочитам да сложа 2 пакета в паралел (през ВЕС), отколкото полимерка. Причината е, че акумулаторите след поставянето им в модела, се вадят чак когато проявят признаци на старост или се повредят. Имам дори модели, които не се разглобяват при транспортирането. В тези случаи няма как да следя какво се случва с акумулатора, ако е полимерен. При една пожароопасна ситуация би изгорял целия модел. Откак използвам Саньо, съм много доволен. Тези акумулатори са като часовници при всяко зареждане или разреждане. За един от по-големите ми модели използвах 2 пакета х 4 клетки в паралел без помощта на ВЕС. Поех огромен риск, който не бих помислил да поема, ако Енелуп не ме бяха впечатлили толкова. Резултатът е, че вече ще стане една година и капацитетът на този двоен пакет е същият, както в началото. Моделът престоя от началото на декември до края на февруари без поддръжка на акумулаторите, но при цикъла, който им направих след това, те отдадоха отново точно толкова милиампери, колкото и по времето, когато моделът летеше редовно всяка седмица. Аз имам навика след полети да оставям моделите без да зареждам, а преди следващия "летателен" ден им правя цикъл разряд/заряд с не повече от 2/10.
    Накратко: пакет 2х4 клетки SANYO ENELOOP 2000mAh има общ "етикетен" капацитет от 2х200=4000mah. След заряд с една до две десети/капацитета, те отдават винаги около 3850 милиампера +/- 5-6 милиампера. Мога спокойно да ги използвам вместо часовник.
    Георги Русинов

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by steysi_gb View Post
    ..Затова пък не съм чул за гръмнала клетка /все пак не се знае/
    Гърмят и то достатъчно силно!

  4. #14
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Има ли разлика в зареждането на лифе и липо?Могат ли лифе да се зареждат през балансера на липо?
    Петър Славов

  5. #15
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Разликата е в напреженията. При LiPo максималното напрежение на една клетка е 4.2V, а при LiFe - само 3.6V. В никакъв случай не зареждай LiFe със зареждачки за LiPo, които зареждат само през куплунга на балансера. Ще има големи гърмежи и пожар.

    За зареждане на LiFe използвай интелигентни зареждачки, специално предназначени за това. Всички оригинали и клонинги на Bantam B6 и B8 и iMax B6 и B8 могат да зареждат LiFe батерии. Превключването става по малко странен начин:

    1. Отива се в User Set - Program
    2. Появява се меню LiPo и в него има възможност за промяна на напрежението.
    3. Започвате да променяте напрежението, а в действителност се променя типа на литиевата батерия - LiPo, LiIon, LiFe
    4. След това се връщате в основното меню и там вече вместо LiPo се е появило LiFe
    Росимир Матеев

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    да допълня

    Осмелявам се да допълня че освен напрежението лифетките се зареждат с различен алгоритъм.
    Ако за липотата нямам данни някой да е успял да промени използваемия капацитет. То за лифетата и Пада на напрежението и използваемия капацитет зависи значително от начина (хардуер и софтуерна зареждачката) на зареждане. Нещо повече лифетата позволяват препълване (изкуствено повишаване на капацитета за сметка на влошаване на вътрешното им съпротивление)
    Нагледно доказателство
    http://modelistika.com/showthread.php?t=7673

  7. #17
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Разликата е в напреженията. При LiPo максималното напрежение на една клетка е 4.2V, а при LiFe - само 3.6V. В никакъв случай не зареждай LiFe със зареждачки за LiPo, които зареждат само през куплунга на балансера. Ще има големи гърмежи и пожар.

    За зареждане на LiFe използвай интелигентни зареждачки, специално предназначени за това. Всички оригинали и клонинги на Bantam B6 и B8 и iMax B6 и B8 могат да зареждат LiFe батерии. Превключването става по малко странен начин:

    1. Отива се в User Set - Program
    2. Появява се меню LiPo и в него има възможност за промяна на напрежението.
    3. Започвате да променяте напрежението, а в действителност се променя типа на литиевата батерия - LiPo, LiIon, LiFe
    4. След това се връщате в основното меню и там вече вместо LiPo се е появило LiFe
    Всичко това го следвам стъпка по стъпка... Но има ли начин да се види графично алгоритъма на заряд на лифе или липо настройки . Освен стойностите на напрежение,знае ли някой теоретично каква е разликата между заряд на гореспоменатите видове?
    Станислав Христов

  8. #18
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Съмнявам се да има някаква разлика в алгоритмите за зареждане на различните видове литиеви акумулатори. Доколкото имам наблюдения и доколкото съм наблюдавал различни компютърни графики на заряда, стигам до извода, че се използва един и същи алгоритъм, и той е следния:

    1. Зарежда се с константен ток, такъв, какъвто сте го настроили
    2. Периодично тока се спира за по 2-3 секунди с цел по-точно измерване на напрежението на клетките
    3. Когато напрежението на клетките достигне желаната стойност се преминава в режим на заряд с намаляващ ток и с константно напрежение
    4. Когато зарядния ток намалее под някаква стойност, заряда приключва
    5. Междувременно се ПРАВИ ОПИТ ЗА БАЛАНС на клетките посредством персонално отклоняване или не на ток през някакъв вграден резистор. Този ток е от порядъка на 200-300mA и понякога е недостатъчен, за да осигури достатъчно добър баланс.
    Росимир Матеев

  9. #19
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    На базата на това познание мисля, че всеки може лесно да си направи зареждачка с балансер. За целта трябва да се използва фабричен стабилизиран токоизправител с плавно регулиране на напрежението и на тока на късо съединение. Първо клемите на изправителя се дават на късо и се настройва максималния ток. После клемите се разкачат и се настройва максималното напрежение. След това се свързва акумулатора и заряда ще протече по същия алгоритъм, описан по-горе. А за да има и балансиране на клетките, просто паралелно на всяка една от тях трябва да се сложи мощен ценеров диод (или електронен аналог на ценеров диод) с напрежение 4.2V за LiPo и 3.6V за LiFe.
    Росимир Матеев

  10. #20
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Това е точно така. Със следното пояснение: Зареждачката прекратява зареждането след като достигне максималната стойност на напрежение на коя да е от клетките в пакета 4.2V за LiPo или 3.6V за LiFe, като прави опити за баланс определено време, но не на всяка цена.
    Тоест зареждачката се опитва да изравни напреженията между клетките определено време, което е твърдо фиксирано в софтуера (поне аз не знам да може да се променя). След което приключва програмата по зареждане.
    Важно е след заряд да проверите дали клетките са се изравнили. Ако има разлика в клетките да направите процедура за балансирането им.
    Димитър Пенев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен