+ Ново Мнение
Страница 2 от 3
ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 22

Тема: За проблемите с бордното захранване

  1. #11
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    В защита на спектрум

    Е аз никога не съм имал проблеми с биндването, а до сега съм го правил стотина пъти, ако не и повече. Никога приемника не ми е забравял че съм го бинднал към определеният модел.
    Приемника може да се биндне и без специалното ключе.
    7. Пускам предавателя, пускам приемника и започвам да се ослушвам кога ще каже "тиква"... понякога повтарям процедурата
    Това също не ми се е случвало.
    В заключение ще кажа че и аз не харесвам много много спектрума, но....
    Неделчо Брънчев

  2. #12
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Проблемите със захранването могат да се видят само с осцилоскоп. Става въпрос за едни иглички, които за човешкото око са много тънки и кратки, но за процесорите на приемника и цифровите сервота те са много дълги - стотици и дори хиляди цикли (инструкции от програмата). Та тези иглички ако са много дълбоки (голям пусков ток на моторите на сервотата), то тогава е напълно възможно напрежението да падне под допустимия диапазон за съответния процесор. Това води до рестартиране на процесора (временно прекъсване на работата му) или дори и до още по-лошо - тотално объркване на програмата, свързано с грешен запис в някоя клетка, повреда на данни, зависване и всички други гадости на съвременната компютризация.

    Та слагането на допълнителни електролитни кондензатори намалява дълбочината и широчината на тези иглички. Колкото по-голям кондензатор, толкова по-добре. Паралелно на електролитния е добре да се сложи и неелектролитен кондензатор, който пък ще се погрижи за намаляването на високочестотните смущения, предизвикани от работата на BEC-a и от стръмните предни и задни фронтове на ШИМ-овете на BEC-a и спийд контролера (идеалния правоъгълен импулс има безкраен спектър по фронтовете).
    Росимир Матеев

  3. #13
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Павел баня
    Мнения
    50

    Ха много си прав при акумолатор на кантар там няма да ти помогне.Само биричка и са молиш за по малки щети.Видях в някой от новите приемници но не помня в коя марка точно вътре фабрично сложен такъв кондензатор но беше с много малка стойност.Ако приемем че средно на 1 ампер му трябват 1000 микрофарада излиза че за нормален модел 3300-4700 микрофарада са достатъчни.Тези кондензатори имат вътрешно съпротивление 0,002 ома.Аз ги купувам за аудио приложения и струват около 5 евро парчето на фона 10 стотинки за обикновен електролит.Може и да се сложат няколко с по малък капацитет хем по ефтино хем още по добре като изключим че вместо 1 сантиметър ще заемат 4-5.Абе с тая Корона на мен хич не ми върви.Купувам 3 различен модел 40Mh синтезиран и нито един не ми тръгва.Утре ще ги нося в Брезово дано някой има 40Mh апаратура да ги пробвам там.При 72 мегахерцовия пък докато зацепи честотата жироскопа го изпреварва и не работи след това.

  4. #14
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Е аз никога не съм имал проблеми с биндването, а до сега съм го правил стотина пъти, ако не и повече. Никога приемника не ми е забравял че съм го бинднал към определеният модел.
    Приемника може да се биндне и без специалното ключе.
    Аз също не съм имал проблеми с биндването, но процедурата е много по-тромава, отколкото на други системи на 2,4. Това ме изнервя, а и се забравя как точно става. Мой приятел ми е звънял в 23 часа с въпроса: "Абе помниш ли как ставаше оня номер със Спектрумите.."
    А сега и за ключето - един от моделите ми е биплан. Там крилете се крепят с общо 18 болта и 4 тяги. Поради компактния размер не се налага да го разглобявам при транспорт. Ако нямам изведена буксичка за биндване в ключа, започват да ме сърбят ръцете... Донякъде това е добре, спрямо други видове приемници с копче. При тях не може да се изведе букса. Но пък повечето други видове приемници на 2,4 нямат досадния навик да си "забравят" биндването. Друго много неудобно нещо е биндването по този начин - с куплунг. Ако са заети всички шахти... трябва да изключвам машинки. А ако машинките не са Спектрум (както вече споделих), отново настава малък празник, заради по-тесните шахти.


    7. Пускам предавателя, пускам приемника и започвам да се ослушвам кога ще каже "тиква"... понякога повтарям процедурата
    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Това също не ми се е случвало.
    В заключение ще кажа че и аз не харесвам много много спектрума, но....
    Спри приемника, след което включи и изключи 30 пъти предавателя и ще ти се случи... По-точно ще се наложи повторно биндване. Пише го дори в книжката. Същото става ако си използвал известно време друг модел от паметта.

    Не знам, може би събрах прекалено много негативни емоции покрай моя Спектрум. Донякъде се радвам, че вече го няма. Удобна форма, прекрасно меню, чудесно подредени бутони, но... всичко друго не ми харесва. От друга страна мисля, че евтинджосите клонинги TH9X удрят десятката не с цената, а точно с възможността потребителите сами да избират модула, който да използват. Вярно, стандартът е JR, но със същата форма вече има какви ли не РАБОТЕЩИ модули. Пак казвам - за мен corona ще е фаворит още дълго време.

    Но да се върна към темата:
    Колегата Матеев каза:
    Проблемите със захранването могат да се видят само с осцилоскоп. Става въпрос за едни иглички, които за човешкото око са много тънки и кратки, но за процесорите на приемника и цифровите сервота те са много дълги - стотици и дори хиляди цикли (инструкции от програмата).
    Тези "иглички" понякога стават полегати хълмчета и се виждат дори с просто око и най-евтиния волтиндикатор. От тези, евтинките по долар и нещо. Направи си експеримент - закачи 5-6 цифрови машинки, сложи едно индикаторче и ги размърдай здраво. Дори няма нужда да ги натоварваш - раздвижи ги рязко на празен ход. Ще се учудиш от резултата: индикаторът започва да наподобява цветомузика. Ако батерията е яка и ВЕС-а осигурява 8-10 и повече ампери, няма да се случи нищо. Но ако батерията не е от най-яките или ВЕС-а е 3-5 амперов, светлинното шоу започва.
    Искам да кажа, че пиковата консумация съвсем не е толкова краткотрайна. Понякога продължава 1/10, дори 1/5, 1/3 от секундата. Това е много време...

    На мнение съм, че проблемът със захранването би било редно да се реши по един-единствен начин: ДОБРО захранване. А вече всеки сам за себе си преценя какво означава това. При мен означава следното: При 6 стандартни машинки батерията (ВЕС-а) трябва да е способна да издържи 5 секунди на 10А ток без да падне под 4,8V при наполовина или 2/3 изчерпан капацитет. Това имам предвид под "кораво" захранване...
    Последна редакция от ajcinema; 25.08.2010 на 08:39.
    Георги Русинов

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by kabel View Post
    Абе с тая Корона на мен хич не ми върви.Купувам 3 различен модел 40Mh синтезиран и нито един не ми тръгва.Утре ще ги нося в Брезово дано някой има 40Mh апаратура да ги пробвам там.При 72 мегахерцовия пък докато зацепи честотата жироскопа го изпреварва и не работи след това.
    Досега не съм имал проблеми нито с мегахерцовите, нито с гигахерцовите приемници на Корона, но разбира се, никога не е късно. При мегахерцовите е тромава процедурата по биндване. Така е е заради фалсейф функцията и възможността за нейната прецизна настройка. При 2,4 има друга тънкост - приемникът трябва да се пусне поне 5 секунди след предавателя.
    Другото, което ми допада при 2,4 корони е възможността за смяна на кода. Дори вероятността два предавателя с един и същи код да се срещнат на една поляна, винаги едната може да се промени (или двете).
    Георги Русинов

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Здравейте момци,
    Подходящи кондензатори, без да са много скъпи...тоест поносимо скъпи, са:
    1. Rubycon - сериите с Low ESR и High Iripple. Избирате 220-330uF/A ( за всеки предполагаем/измерен пиков ампер );
    2. Sanyo - серията OSCON, избирате 100-150uF/A.
    Обикновено аз избирам 105 гредусов температурен диапазон и напрежение поне 2 х Vcc. Това са моите предпочитания. Могат да се закупят от bg.farnell.com или през comet.bg
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  7. #17
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    За да забравите тези проблеми разделете захранването на приемника от това на машинките.
    Димитър Пенев

  8. #18
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Трудна работа. Нали машинките вземат захранване от приемника. Нима предлагаш да отворим приемника и да режем писти???? Това не е за всеки. Могат да го направят само специалистите по електроника. Но те ако са такива, имат и по-добри алтернативи. Ако ще режа писта на приемник, по-добре на срязаното място да сложа диод и LC група и след това да захраня сервотата с 6V (да вървят по бързо), а към приемника ще остане 5.2..5.3V заради пада в диода. Ролята на този диод ще е двойна - намалява напрежението и по време на игла се запушва, като оставя приемника да се захранва от електролитния си кондензатор.

    Всичко това ще помогне на процесора на приемника, но защо забравяте, че цифровите сервота също имат процесор и при тях го има същия проблем. Именно поради тази причина не трябва да се разделят приемника и сервотата, а да се сложи колкото се може по-голям електролитен кондензатор. Например едно 5000 микрофарада на 10V и паралелно на него един неелектролитен безиндуктивен кондензатор от порядъка на няколкостотин нанофарада. И разбира се дроселче на кабелчето, идващо от спийд контролера.
    Росимир Матеев

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Пенев има впредвид друго:
    Приемника се захранва от собствен акумулатор. Единственото необходимо условие в случая е да се добави малка платчица със съединители, които да обединяват двете маси/минуса от двата акумулатора, да захранят сервата(+серво) от мощния акумулатор и да транзитират управляващите сигнали от приемника към сервата. Тоест от приемника към платчицата се прехвърлят само управляващи сигнали и маса(-).
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  10. #20
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    И се сдобихме с още една кутийка, по-голяма и по-тежка от приемника.............
    И с още един голям сноп жици и куплунзи...............
    И пак повтарям - Защо ще го правим, след като сервотата и жироскопа също имат процесори, за които също трябва да се грижим !!!

    Нима слагането на един електролитен кондензатор с размери на филтър от цигара е толкова страшно???

    Ей сега ще седна и за 5 минути ще си направя десетина такива (с две къси кабелчета и куплунг). Дефакто загубих повече време в писане по темата, отколкото ще загубя в запояване.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен