+ Ново Мнение
Страница 1 от 3
1 2 3 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 22

Тема: За проблемите с бордното захранване

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    1

    За проблемите с бордното захранване

    За проблемите с бордното захранване, или защо мига приемника Spektrum?

    (статията е превод от руския моделарски форум http://forum.rcdesign.ru/)

    Купили сте си нова апаратура по стандарта DSM2 с надеждата окончателно да се избавите от смущенията в управлението. Но вашия модел от време на време има непонятни откази на управлението (понякога само няколко секунди след излитане), а след кацането (ако има такова) индикаторът на приемника Spektrum мига, въпреки че преди полета е светил постоянно.
    При тази ситуация със сигурност може да се каже , че проблема не е в радиосмущения. Вие имате проблем с бордното захранване.
    Искате да научите по-подробно?
    Прочетете цялата статия.
    ________________________________________
    Проблем:
    След масовото навлизане на пазара на апаратури в 2.4GHz –овия диапазон във форумите започнаха да се появяват отделни съобщения за откази. По непонятни причини моделите губят управление за няколко секунди, дори в непосредствена близост до предавателя. Някой даже побърза да се възползва от това и да заяви, че новите технологии са ненадеждни, тъй като със старите приемници по стандарта FM това не се е случвало. Но на практика всичко се оказва малко по-различно.
    Причина:
    Както е известно, едно от достойнствата на апаратурите на 2.4GHz е автоматичното привръзване (биндване) на приемника към предавателя след включване на захранването. За известно време (от 2 до 5 секунди за DSM2) те се намират един друг , след което може да се излита. Ако след началното включване кратковременно прекъсне захранването на приемника, то този процес трябва да се повтори отначало.

    Причините за кратковременно пропадане на захранването могат да бъдат много: слаба бордна батерия,недостатъчно мощен BEC или тънки проводници от източника до приемника. При използване на цифрови серво машинки, които консумират големи токове при натоварване от изпълнение на маневрите, е напълно възможна ситуацията, когато захранването на приемника кратковременно пада под 3.5 волта. Микроконтролерът на приемника при това се рестартира и през това време моделът е неуправляем. Това се случва вече във въздуха.

    При старите FM апаратури проблема не е толкова забележим: там няма нужда от сканиране на каналите и рестартиране на микроконтролера и възстановяването на свръзката се извършва мигновено. Пилотът просто не забелязва този проблем( което не означава, че него го няма).
    Обходният път:
    За да намалят остротата на проблема, разработчиците на Spektrum в новите модели приемници са реализирали така наречения QuickConnect. Идеята при него е в това, че след пропадане и възстановяване на захранването приемникът се опитва да се свърже с предавателя на тази двойка честоти на които е работил до пропадане на връзката. Ако това е било пропадане на захранването, то предавателя веднага се открива и вместо 2-5 секунди управлението се възстановява значително по-бързо (производителя посочва време за възстановяване 0.004 секунди). Ако не е, то процесът на сканиране се запуска от самото начало.
    Диагностика, или защо мига светодиода:
    За да се убедят в това, свързан ли е проблема със захранването, инженерите от Spektrum са реализирали диагностика на сработването на QuickConnect в полет.

    След началното включване на приемника и предавателя, оранжевите светодиоди на приемните модули се запалват и светят постоянно. Ако по време на полета е имало сработване на QuickConnect от пропадане на захранването то светодиода на модула който е бил рестартиран във въздуха мига вместо да свети постоянно.

    Ако моделът е излетял с постоянно светещ светодиод, а се приземи с мигащ, то това означава, че трябва да се обърне внимание на бордната системата за захранване: има пропадане на захранването. И даже ако пилота не забелязва нищо подозрително, да не се надява, че всичко ще бъде наред.


    Да се провери поддържа ли приемникът функцията QuickConnect и индикацията за нейното сработване е много лесно. Включете предавателя и приемника по обичайният начин. След запалване на светодиодите изключете захранването на приемника и отново го включете. Ако при това светодиодът започне да мига – вашият приемник има такава функция.

    За отбелязване е, че продължителността на изключване на приемника няма значение. Важен е само факта, че приемника е изключван а предавателя не.Затова ако в процеса на настройка на модела преди излитане не е изключван предавателят, но е изключван приемника- той ще мига още преди излитане и нулиране на това състояние е възможно единствено с изключване и повторно включване и на предавателя и на приемника.

    Така също трябва да се отбележи, че светодиодът ще мига единствено при проблем със захранването.Пропадане на сигнала от предавателя не предизвиква сработване на тази индикация.
    Правилното решение:
    Най-правилното решение е осигуряване на качествено бордно захранване.

    Проблемът е особено актуален при използване на спиид регулатори (ESC) с вградени линейни стабилизатори (BEC). Обикновено тези регулатори са способни да осигурят до 2А ток за захранване на серво машинките и приемника (не бъркайте с тока за захранване на електродвигателя, бил той 25А или 45А). Ако монтираме, да кажем на хели клас 450 3бр. цифрови машинки на автомата и една на опашката запаса от ток на BEC-а няма да стигне, тъй като всяка машинка може да консумира кратковременно повече от 1А. При това само десетина секунди след излитане сработва топлинната защита и захранването на бордната част се изключва. Само след 0.5-1.5 секунди (когато микросхемата изстине), захранването се възстановява, след което следва включване на приемника и всичко описано по-горе.

    За това за модели, имащи повече от две машинки особено цифрови, трябва да се осигури качествено бордно захранване по някой от следните способи:

    - включване в свободен канал на приемника кондензатор включен паралелно на захранването . При кратковременни пропадания на напрежението той продължава да захранва приемника за част от секундата, което обикновено е достатъчно. Това обаче не спасява от по продължително прегряване в случай на претоварване на BEC-а;

    - осигуряване на вградения BEC на регулатора добро принудително охлаждане. В този случай вероятността за изключване на BEC-а от топлинната защита се намалява. За отбелязване е факта, че микросхемата на BEC-а обикновено се намирана страната на платката обратна на радиатора и трудно се охлажда от обдухването предвидено при монтиране в модела.

    - използване на отделно бордно захранване от NiMh или NiCd батарея с напрежение 4.8 или 6.0 волта. Това е стандартно решение за моделите с ДВГ, но не е най-ефективно за електро-моделите.

    -използване на отделен външен BEC с достатъчен запас по ток, монтиран така че да му се осигури добро охлаждане. Не забравяйте да следвате препоръките в инструкцията за монтаж и изключете вградения BEC на регулатора, като извадите или отрежете червения кабел на куплунга за захранване на приемника от регулатора.

    Надявам се, че тази статия ще помогне на някого да съхрани целостта на модела си.
    Link по темата:
    Spektrum QuickConnect Voltage Recovery System for DSM2 Air receivers
    Последна редакция от Борян; 18.03.2010 на 16:35.
    Винтът, забит с чук, държи по-здраво от пирон, завъртян с отвертка!

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Това е една много ценна информация. Проблема с мигащите диоди го имахме преди 2 дена още на масата, докато сглобявахме и тествахме новия T-Rex 500. И въобще не ми е минавало през ума, че това може да е нещо сериозно, защото всичко си работеше нормално. Сега ако не друго, поне веднага ще сложа един електролитен кондензатор на свободните пера на приемника. И ще взема да наслагам профилактично и по всички други модели с 2.4 GHz приемници, дори и да не са на Spectrum. Тези кондензатори ако не помогнат, поне няма да навредят.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Потребител Аватар на kolibri
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    85

    Понеже не съм въобще на "ТИ" с електрониката бех искал да ми обясните за какво се използват електролитните кондензатори.
    Александър Иванов
    Пловдив

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ами могат да се зареждат и разреждат, само че много по-бързо от акумулаторите (хиляди пъти в секундата). Използват се за филтриране на нискочестотните смущения по захранването.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Харманли
    Мнения
    74

    И аз не съм на ти с електрониката но някъде бях прочел, че кондензатора трябва да е 4700nf 10V така ли е или има и други варианти? Взех си такива но още не съм ги пробвал.
    Георги Георгиев

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Павел баня
    Мнения
    50

    4700nf е много малко.Бях внесъл за други цели Panasonic Lov ECR Специална серия и ги пробвах, дори при 1-2 секундно спиране на захранването приемника си работи.

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Става дума за пад на напрежението при много голям товар. Една нищо и никаква машинка 5010 има пикова консумация над 1,5 ампера, а какво остава за цифровите? Сигурен съм, че там е възможно да се стигне до пикове над 3А. Какво става, ако да речем 2 машинки ударят едновременно пик? А ако са 3? А ако са 7 или 8 като в някои от моделите ми? При такива пикове не би помогнал никой кондензатор. Става дума за сумарен пик (ток) 7-8-... ампера. Особено при вертолетите, където по презумпция машинките не бива да са какви да е. Бързи и мощни машинки = голяма пикова консумация.
    NiMH акумулатор би клекнал, а повечето ВЕС-ове биха се задъхали...

    Този проблем установих на един модел с 9 машинки. Индикаторът за напрежение започна да се побърква, когато задвижа повече от 6 машинки. При всичките 9 (което се случва в полет, макар и не често), удряше червеното дори при прясно зареден акумулатор (3500 mAh).

    Решението е яки акумулатори. Машинките стават все по-мощни, бързи и гладни. Искат си своето...
    Георги Русинов

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Павел баня
    Мнения
    50

    Напълно съм съгласен с теб за нарасващия глад за ток на сервотата.Те и затова новите машинки се закачат директно на 2S-3S батерии.Говоря са скъпи кондензатори които осигуряват 30-35 ампера ток.

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Между другото повече не бих си купил Спектрум. Дори донякъде се радвам, че вече не използвам такъв. Единственото хубаво нещо (според мен) е добре подреденото и интуитивно меню. Всичко останало е трагедия... Ето какво имам предвид

    1. "Сателитните" приемници са ми малък кошмар при поставянето. 7 санта отстояние?!?!?!

    2. Биндването е рядко щастие... Ако приемникът е затворен в модел, удоволствието е пълно - специална букса за зареждане и не знаеш дали се е бинднал както трябва.

    3. Прекъсне ли... 10 секунди аут. За 10 секунди изпивам 2 чаши бира. И без друго през това време моделът е неуправляем. Доста често връзката не се възстановява. ПРОВЕРЕНО!!! Дори по-често става така, отколкото инак. Пробвайте и ще се убедите!

    4. Фалсейф... странно понятие при Спектрум... най-често касае само 2 канала. Божа работа дали се е запаметил или не.

    5. Шахтите за машинки в приемниците... Само при мен ли са по-тесни? Ако включа повече от 3 машинки и пластмасата започва да пука по шевовете. С машинки Спектрум няма проблем, ама... те златни!

    6. Пак биндването... продават си специално кабелче-ключе, но и то златно. И с тънки кабелчета...

    7. Пускам предавателя, пускам приемника и започвам да се ослушвам кога ще каже "тиква"... понякога повтарям процедурата

    Има и още, но да не издребнявам. Всички тези проблеми изчезват с... "Corona"
    Евтини, непретенциозни, тръгват веднага, ресетват веднага, биндват се с копче и НЕ ЗАБРАВЯТ, че са бинднати... Така мисля аз. Е, за телеметрия с обратна връзка не стават, ама айде нема нужда...
    Георги Русинов

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by kabel View Post
    Напълно съм съгласен с теб за нарасващия глад за ток на сервотата.Те и затова новите машинки се закачат директно на 2S-3S батерии.Говоря са скъпи кондензатори които осигуряват 30-35 ампера ток.
    Колко трябва да е голям този кондензатор и колко време ще поддържа системата? Секунда, две, три? А нали трябва и да се зареди? Ако акумулаторът е на кантар, кондензаторът не оправя положението. Мое мнение!
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен