+ Ново Мнение
Страница 7 от 8
ПърваПърва ... 3 4 5 6 7 8 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 61 до 70 от общо 76

Тема: Двумоторно Такси61

  1. #61
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Quote Originally Posted by Пулевски View Post
    Излиза, че два 46-ки ти идват таман, ама ги няма...
    При наличните - слагай 52-те, да си спокоен.
    Излиза че ако искам да излитам без да имам асфалтова писта ми трябва от 32 нагоре, а точно 32 или 36 защото са по икономични и по леки от 40,46 и 52. Най изгодно ми идва двг 32 или 36 за поляната при излитане и полети, но ако сложа 40, 46, или 52 ще ми идва доста в повече мощноста, от там работа на двг на по малки обороти и доста по дълъг ресурс, а и ще мога да се лигавя във въздуха като изрязвам модела по вертикала колкото си искам за сметка на по-малкото полетно време което ще е има няма 30-40 мин. ако не сложа допълнителни резервоари.
    Икономиката майка на мизерията идва накрая с две кратки думи. Искам с малко гориво да съм много време във въздуха и да имам много мощност ама не става . Ако пък имах асфалтова писта наблизко щях да си падна на оная работа от кеф и да слагам без изобщо да се чудя двата ASP21 и да имам 1 до 2 часа полетно време.

  2. #62
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Реших да сложа наличните 2бр. ДВГ ASP.52, въпреки че са малко по мощни и по тежки от колкото ми е нужно, но поне ще се кефя като имам предостатъчна мощност. Отидох около 16 часа на поляната с 3,5 литра метанол като мислих че след около 2 литра новия ASP.52 ще се отпусне и ще облитам, да ама не, до 21 часа висях бръмчейки на поляната и успях да изгоря само 1,5 литра гориво за разработка. ASP52 след тези 1,5 литра гориво си затяга /чука/ още като трудно държи режими и чат пат гасне, предишния ми такъв искаше 2-3 литра гориво докато се отпуши, този не знам кога ще се отпуши да се изреже едно хубаво. Най-вероятно на следващия полетен ден ще направя още поне 1 литър на земята и трябва да се разработи за да облитам спокойно модела и да не се притеснявам че ще ми угасне във въздуха.
    Забелязах че основния колесник идва малко слаб, гъне се лесно по бабунките и ще иска подсилване сигурно. При съвсем малко газ опашката се вдига иначе от земята така че опашния колесник не играе роля, но клапата на вертикалния стига за да се рулира модела спокойно по земята. Пускам и три снимки от завършения вид да се добие представа как изглежда модела с 2бр.ДВГ и витла.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	2.Taksi61 ot 28.VII.2013.jpg‎
Views:	542
Size:	130.1 KB
ID:	6174   Click image for larger version

Name:	3.Taksi61 ot 28.VII.2013.jpg‎
Views:	541
Size:	131.2 KB
ID:	6175   Click image for larger version

Name:	1. Taksi61 ot 28.VII.2013.jpg‎
Views:	558
Size:	123.1 KB
ID:	6176  

  3. #63
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Облитане на модела днес 31.VІІ.2013г.
    Отидох на поляната с цел да доразработя новия двигател, и чак след това да облитам. След като изгорих един резервоар на земята двигателя все още чука леко, макар че е изгорял до сега 1,84литра гориво. На втория резервоар си викам ще запаля и двата двигателя и ще си порулирам малко по поляната да видя как ще се държи модела като го търкалям на собствен ход и така ще довърша разработката докато новия двигател спре да чука в ГМТ. При дадена около 1/3 газ модела тръгна да се търкаля по тревата която беше станала отново към 30см. и трябва пак да я кося. За мое голямо учудване модела излетя с пешеходна скорост след има няма 3 метра рулиране. Вятъра беше насрещен около 2-3м/с. След като модела отлепи от земята без да съм очаквал ми трябваше около половин секунда за да асимилирам че тои вече е във въздуха и даже лети, и то с лек набор на височина при дадена газ само на 1/3. Дадох газта на половина за да не се срине, и модела рязко започна да набира височина, искаше 3-4 натискания за тримуване по височина, след това го хоризонтирах, искаше и 2-3 натискания по елерони за тримуване за да почне да лети праволинеино. Скороста при половин газ ми се видя доста бърза като за неочаквано облитане и затова като набрах височина пак си я върнах на 1/3. Модела е доста чувствителен при двете управления елерони и височина, иска или да им намаля малко ходовете 10% до 30%, или да дам експонента 10 до 20% за да е по спокойно управлението му. Може да лети при минимална газ която сега е с малко по високи обороти заради новия двигател. Полет при 1/3 газ е с хоризонтална скорост от около 40-50км/час на око измерена като може спокойно да си набира височина и да се упрлавлява добре. При половин газ скороста на око е около 70-80км/час. Минималната скорост е някъде около пешеходната, или около 5-8км/час при която скорост модела може да лети хоризонтално неограничено време. Правих само хоризонтални осморки и завои с лек набор, или лека загуба на височина, плавно и без резки маневри защото просто не бях подготвен че модела ще излети, и не бях закрепил вътре в тялото приемника, ВЕС, и батерията-викам си една рязка маневра и нещо ще изпадне. След десетата минута ме заболя врата и започнах да правя заходи за кацане. При минимална газ модела не иска да каца нито да се срине, минах поне 10 пъти на 20 см. над земята с цел да кацна ама не можах, модела си държи стабилно хоризонталата и неще да каца. Като ми свирна таимера че съм 15 мин във въздуха реших че ще кацам принудително и при тази минимална скорост от около 5-8км/час натиснах модела към пистата нежно и плавно. Високата трева подейства веднага като ръчна спирачка, основния колесник както си и мислих излезна слаб, и се огъна назад тази 5 милиметрова тел. Модела заби нос в земята, като вирна опашката нагоре. Щети няма никакви защото просто си спря, макар и с нос в земята – скороста беше много ниска. Приятно ме учуди че и двата двигателя си работиха на тихи обороти без витлата им да удрят в земята и да се счупят. Не бях нагласил от апаратурата да се гасят двата двигателя затова отидох и ги угасих като стиснах мъркучето за горивото им.
    Тягата от тези два ASP52 идва около 7,5-8кг., а теглото на модела пълен с гориво и всичкото видеооборудване е 5,1кг., като от тях видеооборудването е 550грама, и гориво 700мл. е още 500грама. Модела готов за полет иначе е 4,1кг. Съотношението тяга към тегло идва 1:1,5 до 1:1,8 някъде. Следващите полети ще бъдат вече с видеооборудване на борда което ще монтирам тези дни, а втория полет ще бъде FPV.
    На първо четене мисля че модела се получи много добре като за тази цел за която го бях проектирал. Има си ниска хоризонтална скорост все едно е планер, има си и висока хоризонтална скорост като на нормален си самолет с ДВГ , както и доста повече мощност от колкото е нужно така че спокойно да катери вертикала на половин газ. Звука от двата двигателя е направо уникален изпадат в някъв резонанс и някак си свирят приятно за ухото , а и чувството че на половин газ се изстрелва вертикално нагоре неограничено е суперско.

  4. #64
    Потребител
    Регистриран
    Jul 2011
    Живее в
    Троян
    Мнения
    65

    Браво ГОГО!!! Радвам се че облитането е минало успешно. Очакваме видео или снимки, че и аз да се покефя.
    Цветан Славков "Slavkov flight"

  5. #65
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Quote Originally Posted by ceci1 View Post
    Браво ГОГО!!! Радвам се че облитането е минало успешно. Очакваме видео или снимки, че и аз да се покефя.
    Вчера изобщо не очаквах че модела ще излети при такава ниска скорост по време на разработката, затова и не бях подготвен да снимам. След като накича оборудването и окося поляната отново ще има доста клипове.

  6. #66
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Накичих модела със всичкото оборудване за видеозаснемане-FPV така че вече си е дрон от всякъде. Сложил съм всички видове възможни екстри който трябва да има всеки един уважаващ себе си дрон . Теглото в този вид със всичката възможна електроника дойде 4950грама.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	39.Taksi61 FPV.jpg‎
Views:	512
Size:	98.8 KB
ID:	6179  

  7. #67
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Направих и първия полет по камера /FPV/ тази сутрин по хлада около 7 часа. Накратко отчета: излетях напреко на пистата при пълно безветрие-разбега е около 3-4м. когато няма насрещен вятър и то на половин газ. Модела е като щур кон докато мигнеш и вече е на 2 метра височина и на 10 метра-ето и клипче със излитането:


    Двигателите дават доста тяга и модела на пълна газ сигурно ще излита директно по вертикала. Задържах го около 3-5 мин на средна газ за да го усетя, и да гледам числата от телеметрията, както и очаквах хоризонталната ми скорост на средна газ варира от 70км/час до 90км/час, на пълна газ още не съм карал заради неразработения двигател. После намалих на 1/3 газ и телеметрията ми показа хоризонтална скорост от 40-50км/час при тази 1/3 газ.
    Клипа като цял е няколко Гб и ще брадясам няколко пъти докато се качи на тубата затова нарязах няколко откъса от полета колкото да се добие обща представа как се държи модела.


    Два пъти стигах до града на около 1,5км от мен по въздух, и се връщах с автопилота за да го тествам и него. До тук всичко перфектно скорост и тяга идеални.
    На 14 минута от полета почти бях стигнал града и навлезнах в зона със много смущения от които освен рязките движения на всичките серво машинки по закона на мърфи ми угасна единия двигател. Веднага се припотих и претисних защото по принцип на двумоторен модел угасне ли единия двигател почти винаги влиза в свредел и според многото клипове който съм гледал по тубата и многото мнения който съм чел по чуждоезичните форуми полета винаги приключва с краш. Спасението е да се гаси и втория двигател и да се каца където дойде като планер-поне така правят хората и чат пат успяват. Да ама не, имах едно 700 метра височина и си викам винаги мога да угася и втория двигател при нужда и да излезна от свредела ако влезна с тази височина, ще опитам на един двигател да покарам да видя какво ще се получи. Модела макар и малко като ранена птица с опити да се захлупи през крило се държеше във въздуха и си го докарах на един двигател до пистата, като на един двигател и на средна газ ми държеше едно 20-40км/час хоризонтална скорост без да губи височина Не можах да умеря пистата обаче с един двигател и пак капотирах отстрани пистата във високата трева която спира модела на място все едно каца на спирачки. За мое щастие конструкцията се доказа като много здрава /нали аз съм си я мислил/ и нямам пак никакви щети Тези 1,5км. с един двигател ги минах за около 2-3минути вместо за по малко от 1минута защото няколко пъти се наложи да правя виражи на 360 градуса за да успявам да задържам правилния курс към моята си полянка.
    Та те така с този модел, излезна много здрав и успешен щом си го докарах на 1 двигател до мене си и то от 1,5км дистанция, и щом издържа два пъти капотиране без да се счупи нищо по него. Не съм пипал още ходовете на управленията защото искам да направя поне 5-10 полета да го видя как се държи с максимални ходове на всичките серво машинки и чак след като го усвоя така ще помисля къде да намалявам и къде да слагам експоненти ако има нужда.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	Taksi61 FPV ot 4.VIII.2013.jpg‎
Views:	495
Size:	99.8 KB
ID:	6180  

  8. #68
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2012
    Живее в
    гр.Пловдив или Норвегия
    Мнения
    18

    А така, пък аз да се чудя де си и що те няма на скайпа
    А честито и безаварийни полети вече
    Тия 2 мотора вярно звучат много яко.

  9. #69
    Наблюдател Аватар на iceman1234
    Регистриран
    Feb 2013
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    30

    С какви електроники оборудва FPV сет-а? Имам предвид автопилоти, телеметрии, видео предаватели и т.н. И с FrSky ли караш?

  10. #70
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Quote Originally Posted by iceman1234 View Post
    С какви електроники оборудва FPV сет-а? Имам предвид автопилоти, телеметрии, видео предаватели и т.н. И с FrSky ли караш?
    На Модела:
    1.Автопилот и стабилизация фи-дос /круиз контрол-летене с избрана посока и височина, летене по координати от джипиеса-по точки от гугал мапса, и връщане в точката на излитане/.
    2. Телеметрия леко пипната смалттим мое производство.
    3.Видеопредавател със мощност 1,5 вата и честота 1,2ГХц.
    4.Джипиес тракер ТК-102В.
    5.Камера ГоПро.

    На земята-наземна станция:
    1.Видеоприемник със честота 1,2ГХц.
    2.Малък тв 9 инча.
    3.Очила фат шарк предатор.
    4.Записвачки Д1, и еази кап със лаптоп и мобилен нет за зареждане на гугал мапса.
    5.Радио със 600мВ мощност санва рд8000 на 40МХц.
    6.Джобен джипиес при нужда ако трябва да се търси модела по координати.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен