+ Ново Мнение
Страница 5 от 8
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 41 до 50 от общо 76

Тема: Двумоторно Такси61

  1. #41
    Потребител
    Регистриран
    Jul 2011
    Живее в
    Троян
    Мнения
    65

    До smarty
    .....
    Предстои ми майсторене на по-големички - поне Ф80 -Ф100.
    Варианта да използвам материал от подметки от домашни чехли ме ограничава до рамер Ф70-75мм.
    ....
    Аз затова си купувам чехли над номер 46
    Цветан Славков "Slavkov flight"

  2. #42
    Наблюдател
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Казанлък
    Мнения
    17

    Quote Originally Posted by ceci1 View Post
    До smarty
    .....
    Предстои ми майсторене на по-големички - поне Ф80 -Ф100.
    Варианта да използвам материал от подметки от домашни чехли ме ограничава до рамер Ф70-75мм.
    ....
    Аз затова си купувам чехли над номер 46
    То и аз си търся подходящи чехли ама много тънки само намирам :) за това мисля да си взема едно гуми 80мм май бяха в хобидик двете комплект май бяха 8 и нещо или 9 лева. Сега търся една пореста гума или бандажна гума която да оформя.

  3. #43
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Гого, извинявай за вкарания спам!
    След преглед на това, което се предлага в HK се убедих, че май по-добре да дам парите за готови колела от там, отколкото за чехли 48-ми номер
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Казанлък
    Мнения
    17

    Quote Originally Posted by smarty View Post
    Гого, извинявай за вкарания спам!
    След преглед на това, което се предлага в HK се убедих, че май по-добре да дам парите за готови колела от там, отколкото за чехли 48-ми номер
    Вярно е, че може да си ги купим и че няма да ни излязат по-евтино, но друго си е да си направиш всичко и след това да си доволен от резултата :)

  5. #45
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Дойде време за направата на колесника така че модела да може да си стой сам на земята, за да кича по него крила, стабилизатори, и оборудване.

    Модела смятам да бъде със заден опашен управляем колесник и основен колесник разположен на 10мм. пред атакуващия ръб на крилото. При центровка на модела Ц.Т. да е 30% от хордата се пада на 100мм. от атакуващия ръб на крилото назад. То тогава основния колесник ми се пада да е на 110мм. пред Ц.Т. на модела което е 33% от хордата и влизам горе доле по средата на нормата която е 20% до 40% от хордата. Ъгъла на стоене на самолета на земята трябва да е около 12 градуса. След кратка сметка устоновявам че при тези 12 градуса на модела то разтоянието до земята в точката на основния колесник трябва да е 217мм. Идва идеално защото една педя ми е точно толкова и лесно мога с огъване на колесника на поляната да постигам това разстояние и следователно тези 12 градуса. Другото важно условия при направата на основния колесник е неговата колея /коловоз при автомобилите, или разтоянието между двете гуми на основния колесник/ която трябва да бъде от 1/5 до 1/3 от разпереноста на крилото. Аз имам тука крило с разпереност от 190см., деля ги на 5 и после на 3 и получавам 38см. и 63,3см. разтояние между двете гуми за това крило и този модел. Добре е при кофти писта-трева с бабунки каквато аз използвам да се стремим към максимално широка колея за да не опира края на крилото в земята когато имаме по закона на Мърфи гадна бабунка, или камъче от което самолета ще подскочи и ще се накрени при разбега, или пробега си. Поради тази причина се спирам на максималната колея, или търся разстояние между двете гуми на основния ми колесник да е около 60-65см./три педи на око/, тоест 1/3 от разпереноста на крилото. При тази максимална колея ще имам и максимално тегло на колесника но жертви винаги се правят, по добре 50 грама в повече за колесника, от колкото настъргано, или изпочупено в крайщата си крило след няква година. За конструкция на основния колесник се спирам на възможно най-лесния и евтин вариант защото и самия модел го правя да бъде максимално евтин лесен и бърз за направа-значи ще използвам пружинна тел с диаметър 5мм. която имам налична. Тези 5мм. пружинна тел трябва да ми дадът нужната амортизация малко на късмет, като при нужда ще подсиля със стоманена тел и пружина за минимално тегло, или просто ще направя друг колесник. След още една кратка сметка за дължина на тази тел според горните сметки за височина на модела и разстояние между двете му гуми ми се получава по 50см. да е за ляв и десен основен колесник. или общо 1 метър пружинна стомана със диаметър 5мм. Кантара ми казва че тежи 154грама от което получавам високо кръвно и сърцебиене, като с ужас се усещам че само това имам под ръка налично и де факто нямам по-добър избор. Колесника ще работи в две посоки при кацане, едната е по размаха на крилото, напречно на посоката на полета- да се разкрачва демек и тогава пружинната тел ще работи на сгъване и разгъване /огъване/, втората посока е по дължината на самолета-тоест посоката на полета-тогава тази пружинна тел ще работи на усукване, или торсион / торсионни амортисъори имат някои леки коли, както и повечето от руските танкове/. По този начин определих какви размери ще трябва от време на време да проверявам на поляната с педи за по лесно 1 педя нагоре, и 3 педи между гумите, както и как да си направя колесника. Следва избора на гуми, както писах и в по предишни мнения според опита които имам на моята си поляна 60мм. гуми вършат работа, но малка дупка, или камъче ми прави поразиика , оптимален вариант ми се падат гуми с диаметър от 80мм. нагоре, но колкото им е по голям диаметъра и ширината толкова повече се дига и челното съпротивление от което може да ми падне скороста с до 10-20%. Поради тази причина трябва да се стремя в единия случаи за добра хоризонтална скорост да съм с възможно най-малките гуми, а поради лошото качеството на пистата да съм с възможно най-големите гуми. Спирам се на гуми с диаметър 80мм. и 100мм. като телеметрията и часовника ще ми кажат по време на полетите колко губя от хоризонталната си скорост,време на полет, и разход на гориво като ги сменям тези два размера гуми според настроението си.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	23.Kolesnik Taksi61.JPG‎
Views:	549
Size:	128.2 KB
ID:	6108  

  6. #46
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Закрепих и крилото към тялото. В тялото имах залепени балсови трупчета видни в мненията за тялото-под тях има гайки за дърво. На крилото просто разпробих отвори там където са предвидени да минават 4 болта и също е подсилено с балсови трупчета. За да не потъват главите на болтовете в балсата на крилото използвам големи парчета шперплат. На снимката е видно мисля достатъчно подробно.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	24.Taksi61.JPG‎
Views:	557
Size:	76.5 KB
ID:	6111  

  7. #47
    Потребител
    Регистриран
    Jul 2011
    Живее в
    Троян
    Мнения
    65

    Браво Гого!!! Идеално изглежда. Излъчва стабилност.
    Цветан Славков "Slavkov flight"

  8. #48
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Quote Originally Posted by ceci1 View Post
    Браво Гого!!! Идеално изглежда. Излъчва стабилност.
    Благодаря!
    След няколко дневно затишие отдаден на полети и мързелуване се върнах пак на Таксито. Направих днес хоризонталния стабилизатор, неговите мярки и пропорции съм описал в мнение 6 от първа страница на темата, когато още мислих размерите, и чертаех модела на 3D чертеж. И тук се полакомих малко обаче за увеличаване на размерите, и го пуснах с по 10-20мм. по-голям, колкото е ширината на една летва балса.Клапата също я увеличих от 55 на 60мм да е ширината и. Целия хоризонтален стабилизатор направих от летви балса със сечение 10х8мм., като дебелината му е 8мм. Отиде около половин пластанина балса 10х100х1000мм., или около 6 летви със сечение 10х8мм. Летвичките балса рязах от голямата пластина със резачката за балса описана в тази тема:
    http://modelist.bg/showthread.php?t=1860
    Клапата както е видно от снимката по средата си е много слаба-само със сечение 10х8мм балса, затова я подсилих от двете страни с по един стоманизиран "много як" тел 2мм. в диаметър. Тези два тела от горна и от долна страна вкарах във внимателно изрязани за тях каналчета в самата балса на стабилизатора и залепих със епоксидна смола. Мисля че това е единственото място по модела където използвам епоксидна смола до тук.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	25.Taksi61 xor stab.JPG‎
Views:	529
Size:	77.9 KB
ID:	6114  

  9. #49
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Облякох хоризонталния стабилизатор с фолио, и закрепих клапата му със 6 панти за по сигурно. Теглото със фолиото и пантите скочи на 100грама общо.Отгоре е бяло, от долу е червено. Дойдоха и гумите от хобикинга с приятното си тегло от 48грама за двете к-т и то при размери: диаметър 100мм. и ширина 30мм.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	26.Taksi61 xor stab.JPG‎
Views:	484
Size:	48.3 KB
ID:	6142   Click image for larger version

Name:	27.Taksi61 gumi.JPG‎
Views:	508
Size:	69.3 KB
ID:	6143  

  10. #50
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Лепнах и вертикалния стабилизатор на таксито.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	28.Taksi61 Vert stab.JPG‎
Views:	505
Size:	122.6 KB
ID:	6146  

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен