+ Ново Мнение
Страница 3 от 8
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 21 до 30 от общо 76

Тема: Двумоторно Такси61

  1. #21
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Адаш, шапка ти свалям, продължавай...
    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

  2. #22
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Жоре, полукрилата няма ли да са усилени до гондолите?
    Или още не си опрял до там...?
    Стоян Пулевски '71 набор.

  3. #23
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Quote Originally Posted by GMateev View Post
    Адаш, шапка ти свалям, продължавай...
    Благодаря!

    Стояне, за здравината на крилото ще опиша подробно и със снимки като му дойде реда след няколко мнения :), сега пиша в темата с такава последователност със каквато правя модела.

  4. #24
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Дойде си реда и на крилото. За това крило мислих малко как да го направя относно здравината, и накрая реших да го правя максимално здраво защото стотина грама отгоре не бъркат този модел. Здравината на всяко едно крило зависи от здравината на неговия лонжерон. По принцип най-яко идва лонжерон с двутаврово сечение, но за домашни условия този вид лонжерони с двутаврово сечение няма как да се направят качествено. Затова го направих от две борови летви на полукрило със сечение 6х9х900 всяка по стандартната си технология от време оно. Това сечение е доста повече от колкото е нужно за такъв модел но реших и тука да се подсигуря максимално разбира се в границите на разумното. Не съм смятал този път изобщо , реших този размер ей така на око според опита който имам, като съм сигурен че е много по здраво от колкото е нужно. При тази технология горния лонжерон работи на натиск, долния на опън, за да не гънат двата лонжерона при силови натоварвания трябва да са строго успоредни един на друг-това ще постигне с балса която ще лепна от двете страни на двата лонжерона със вертикално разположени нишки. Чрез тази балса ще получа един лонжерон с правоъгълно сечение кутиеобразен което е масималното което може да се постигне на масата в кухнята, и както си е по стандарт. Атакуващия и изходящия ръб ще направя от балса с дебелина 10мм. която ще заобля със шкурка на терасата. Относно мотогондолите за двата двигателя мислих и за тях малко как да разположа, имам три варианта по принцип: под , по средата, или над крилото. Реших двата двигателя да са по средата на крилото така че вала на двигателя им да е един вид продължение на хордата на крилото. За да бъде по лесно, и в същото време здраво реших да лепя тези мотогондоли за самия лонжерон така че всичките ударни натоварвания и всичката кинетична енерегия да се обират от самия лонжерон. След като реших как ще се прави крилото и мотогондолите, начертах и тях, нарязах си ги двете мотогондоли на лазера, и започнах да слепвам двете полукрила. Доста бързо се слепиха, то хенкела съхне за десетина минути в тази жега, и докато изпия едно кафе двете полукрила добиха някакъв вид и започна да се разбира какво ще мяса крилото на това Такси61.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	12.Nervuri i lonjeroni Taksi61 302gram.JPG‎
Views:	622
Size:	95.6 KB
ID:	6015   Click image for larger version

Name:	12.Taksi 61 dvumotor.jpg‎
Views:	654
Size:	76.1 KB
ID:	6016   Click image for larger version

Name:	13.Krilo na TAKSI61.JPG‎
Views:	657
Size:	124.9 KB
ID:	6017  

  5. #25
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Гого,
    и аз да кажа едно голямо БЛАГОДАРЯ за знанията и опита, които споделяш!
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  6. #26
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Quote Originally Posted by smarty View Post
    Гого,
    и аз да кажа едно голямо БЛАГОДАРЯ за знанията и опита, които споделяш!
    Моралната подкрепа ми е нужна за да продължа да споделям и описвам. Разбирам че все пак темата е полезна и ще даде основни най-елементарни познания на всеки който иска да я прочете и да си прави в бъдеще неопределено време дървен самолет.
    След като се оформи крилото разбрах че има още работа само за няколко часа за да бъде свършено, и чак ми стана мъчно че толкова бързо става всичко, а ме е обхванала музата да лепкам клечки. Затова сега бавно продължавам с идеята тези няколко часа работа да ги резтегна малко повече във времето за да се насладя максимално на тези последни слепки по модела.
    Двете полукрила ще бъдат съединени посредством силов лонжерон със сечение 21,5х9мм. и дължина 300мм. Идеята на този силов лонжерон както на всичките ми самолети до сега е при силен удар в земята да се чупи, и двете полукрила да се разхвърчават по поляната цяли-изпитано е многократно. Нарочно е с правоъгълно сечение и е дървен а не тръба защото ако е тръба при по силен удар се гъне и после няма измъкване от полукрилото, а при още по силен удар ако е тръба направо се отива на нови полукрила, или сериозен ремонт. Тъй като този модел не е купешки и се прави с презумпцията за лесни и бързи ремонти, а не покупка на нов след лек краш, то затова използвам такъв лонжерон и такава снадка. Първите три нервюри имат отвор за този силов лонжерон, но също така и 1,5мм оставена дебелина на свръзката между първата им една трета и задните 2/3 за да бъдат цяли а не от две части. Поради тази причина се налага да лепна по една балсова пластинка с дебелина 1,5мм върху двата лонжерона горен и долен за да се получи правилен отвор за този силов лонжерон по средата на крилото който се пада и играе свръзката на двете полукрила едно към друго. Този силов лонжерон нарочно го избрах с дебелина от 9мм за да мога лесно на лазера да си режа три ленти шперплат с дебелина на всяка от 3мм и така да получа общата дебелина от 9мм. Тоест ако ми се наложи някога да го сменям с нов то лесно ще го резна на лазера от три еднакви ленти шперплат 3мм. всяка и общо ще се получи 9мм дебелина. Така няма да има нужда да търся циркуляр и да ставам целия в трици за една дъска. Също предимството на лазерното рязане на този силов среден лонжерон от шперплат е че мога да му задавам какъвто ъгъл си искам ако реша някога крилото на модела да има и диедър, примерно 2 до 5 градуса.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	14.Krilo Taksi61.JPG‎
Views:	682
Size:	118.2 KB
ID:	6018  

  7. #27
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Поздравления за работата дотук!

    Аз, обаче, съм на мнение, че освен морална подкрепа, не е зле да се изказва и по някоя критика, за да може нещата да се получат добре като краен резултат.

    Според мен в центъра крилото в този си вид е слабо. Добре е лонжеронът да достига извън границите на мотогондолите, до 4-тото или дори до 5-тото ребро. Ти си го предвидил до 3-тото, но точно там започва моторамата, която дефакто се крепи само на две борови клечки в този си вид, тъй като ребрата нямат носеща функция. А да разчиташ на фолиото... освен ако не си решил да обличаш с балса - тогава е друго. Моля да ме извиниш, ако си пояснил, че ще обличаш с балса - не успях да открия такъв текст, може и да съм го пропуснал.

    В твоя случай здравината ще страда допълнително от двата двигателя и най-вече от тяхното палене и обслужване. Не забравяй, че тази конструкция допълнително претоварва крилото и внася инерции:
    - 2 мотора с вибрациите им
    - 2 резервоара пълни с гориво
    - минимум 4 машинки (ако нямаш клапи)
    - кабелаж и тяги...

    Освен това не разбирам идеята на балсовите лентички, положени върху надлъжника. На това място обикновено се слагат най-твърдите възможни материали (понякога текстолит), за да се елиминира омекването и деформацията, а от там и луфтовете на полукрилете. Ако целта е да убираш вибрациите или луфтовете на лонжерона, то няма ли по този начин да се отворят по-големи такива?

    Поправи ме, ако нещо не съм разбрал.

    Пак казвам: само градивна критика на база наблюдения и опит!
    Георги Русинов

  8. #28
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Поздравления за работата дотук!

    Аз, обаче, съм на мнение, че освен морална подкрепа, не е зле да се изказва и по някоя критика, за да може нещата да се получат добре като краен резултат.

    Според мен в центъра крилото в този си вид е слабо. Добре е лонжеронът да достига извън границите на мотогондолите, до 4-тото или дори до 5-тото ребро.
    Изчакай да го довърша за да видиш как ще се получи! Реално аз не съм направил нещото и не съм го показал още нацяло готово в завършен вид, а ти казваш не е правилно така а онака. В същото време не мога да седна да описвам как ще правя даден самолет, а после да го показвам на снимките как го правя, трябва си последователно едно по едно нещата хем да ги описвам хем да ги показвам едновременно. Всичко е изчислено по 3,14 и то с голям запас, това е елементарна конструкция и повечето възли съм ги правил по много пъти на други модели-тоест изпитани са многократно.
    Отделно нещата за който съм имал съмнение някакво съм ги смятал по няколко пъти. Този самолет е предвиден освен да е двумоторен, то само със смяната на две ребра отпред в тялото да става и перфектния тренер високоплощник едномоторен на бензин, или метанол, даже и на електро при желание. Поради тази причина е доста по здрав от колкото е нужно в сегашния случаи, защото ако стане едномоторен тренер се предполага че ще е първи модел на някои някога, и поради това ще търпи доста яки удари по пистата. / Имам начертан друг модел, който го прави друг човек, изпада в свредел от 20 метра височина и на равна мокра поляна се забива като му няма нищо-даже и го снимах щото за такъв удар не беше разчетен но го издържа!/
    Иначе относно средния силов лонжерон то той може да бъде дълъг само 1,5 пъти ширината си и пак ще работи добре, тоест може да е 21,5х1,5=32,25мм на полукрило или общо 64,5мм, но тази дължина зависи от здравината, плътноста, и твърдоста на другите два лонжерона горен и долен. Тука става малко сложно защото съпромата се учи с години и не мога, а и не искам да го преразкажа в едно мнение.
    Относно пластините с балса за тях мисля съм описъл най-подробно защо ги слагам там, но виж и сниммката на първите три нервюри.
    Сега си лепкам по малко по крилото балсичка преди заспиване и след ден, или два ще пусна снимки и обяснения кое и защо...
    Поздрави!

  9. #29
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Бавно и полека с изчакване залепих пластинки балса като нишките трябва да са вертикални между двата лонжерона горен и долен. Идеята на тези пластинки балса с дебелина от 1,5мм. е да държат строго успоредни при силови натоварвания двата лонжерона горен и долен/да не им позволяват да се гънат/, и де факто да превърнат тези два отделни лонжерона в един цял кутиеобразен силов лонжерон със правоъгълно сечение. Затова е важно нишките да са вертикални за да работят на опън и натиск между двата лонжерона. Също така след като слепих тези балсови пластинки се получи правоъгълен отвор в началото на полукрилото в които отвор да влиза средния силов лонжерон с по 15см в полукрило, и да държи двете полукрила да не махат по време на полет.
    Крилото не е готово още, каквото правя на едното полукрило, после същото правя и на другото полукрило за да станат готови горе доле едновременно.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	15.krilo  Taksi61.JPG‎
Views:	658
Size:	58.8 KB
ID:	6019  

  10. #30
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Ако може ли да покажеш закрепването и монтажа на колесниците ,че малко ми е не ясно (мойте все изхвърчат при кацане особено предния) как се подбират като големина пресмята ли се точно къде да се монтират от какво зависи дали ще е със заден управляем и ли ще е с преден колесник?

    При мен се получава и нещо друго ,при транспорта много често управляващите повърхности се местят и повреждат машинките ,имали решение за този проблем,преди откачах тягите от машинките но много тегава работа всеки път настройвай на поляната.....този проблем с местенето само при мен ли е....?
    Даниел Георгиев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен