+ Ново Мнение
Страница 2 от 8
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 76

Тема: Двумоторно Такси61

  1. #11
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Слепих предната към задната част на тялото и започнах да се кефя. Модела все повече започва да ми харесва с тази класическа форма която се получи. А и тази технология тялото да е от части която измислих преди 2-3 години, и това е пети модел по нея се доказа че е много по добре спрямо ако тялото беше по стандартно си само от една част. Лесно се сглобява и достатъчно бързо, при краш ремонта също е лесен и бърз - просто с подмяна на една част с нова което е има няма 10-15 мин работа. Относно днескашната слепка на предната към задната част-трябва си пак нивелирана хоризонтална плоскост-стъклен плот на която плоскост се поставя предната част на тялото, към нея залепвам задната част и само с един нивелир гледам задната горна част на тялото да е хоризонтална тоест нивелирана за да се получи правилния ъгъл от 0 градуса на задния хоризонтален стабилизатор, ъгъла на крилото от +3 градуса си е заложен в предната част при лазерното рязане и когато предната част е на хоризонтална маса няма как да се объркат тези ъгли. Теглото до тук е 470грама, здравината на око мисля че е достатъчна, ще помисля малко дали да обшия тялото и с балса 1,5мм., или да обличам както си е така с фолиото.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	4.Taksi61 tialo 470grama.JPG‎
Views:	625
Size:	31.1 KB
ID:	5996  

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Имам питане:

    Тази модулна конструкция не отслабва ли прекалено много тялото? Питането ми е провокирано от факта, че крашове не се случват всеки ден. Т.е. моето мнение е, че не бива те да бъдат презумпцията за коренна промяна на класическата форма.
    Притеснява ме, че таова сегментиране всъщност е предпоставка за крашове. В смисъл - така едно по-леко чукване не води ли до отделяне на два съседни сегмента?
    Искам да кажа - това сегментиране не води ли до по-лесно счупване при лек удар?

    Питам, понеже класическата схема е достатъчно здрава и тотално счупване се случва само при много силен удар, когато заминава всичко - тяло, крило, опашка. При по-леки удари при класическата схема се чупи най-много надлъжник или ребро, които просто се подлепят.

    Въпросът ми е провокиран от подобно решение в един от моделите ми. Случи се счупване точно в една такава сегментирана зона. Отне ми доста повече време и ресурс да сменя сегмента, отколкото да подлепя пукнат или счупен надлъжник.
    Георги Русинов

  3. #13
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    До сега по тази технология съм начертал и направил пет модела: ТР40,САР232,ТР46,Г55 и това такси61, краш съм имал със Г55 и със ТР40, заминавала е първата част от тялото. Новата такава първа част от пред съм слепвал на ново за не повече от 10 мин. защото са просто 4 страници и 1 или 2 ребра и после за още не повече от 5 мин съм залепвал новата част към тялото. От експлоатацията на предишните 4 модела съм много доволен и не съм забелязал нещо нередно в тази конструкция. Тест за здравина съм правил на всичките тела с 10литра бутилка пълна със вода сложена отгоре телата им-не са мръднали, в полет също не са мръднали. Точно поради тази причина продължавам с тази технология да конструирам, чертая, и правя моделите си.

  4. #14
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Днескашните слепки са за укрепване на тялото. Най-напред взимам балса с дебелина 10мм и със резачката за балса описана в тази тема:
    http://modelist.bg/showthread.php?t=1860
    нарязвам няколко ленти от пластината със квадратно сечение 10х10мм. После тези квадратни пръчки с макетното ножче ги срязвам по диагонал за да станат със триъгълно сечение. След това на всяка една част от тялото където е слепена към друга част от тялото подсилвам с тези балсови трупчета и обилно лепило на хенкел за да се получи много здрава слепката между всяка една секция от тялото.Тези балсови трупчета със триъгълно сечение се лепват към страница и ребро де факто в тялото и така получавам нужната ми здравина на цялото тяло за да не се счупва лесно.
    След това реших че крилото ще бъде захванато към тялото посредством 4 пластмасови болта М3 или М4, за целта трябва да монтирам гайки за дърво в балсови трупчета който балсови трупчета залепвам към тялото така че да се получи и тази сглобка на крило към тяло. Най накрая пак с балса 10мм. дебела и обилно лепило на хенкел подсилвам тялото от долната част където ще се захване основния колесник. Към тази балса също ще има захванати гайки за дърво, а от долу с метални, или пластмасови болтове ще се завинти основния колесник. С това подсилването на тялото е завършено и следва или обличане на стените му с 1,5мм. балса за още по голяма здравина, или директно обличане с фолио.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	5.Taksi61 ukrepvane na tialoto.JPG‎
Views:	597
Size:	59.3 KB
ID:	6003  

  5. #15
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    След укрепването на тялото се усетих че не съм монтирал опашния колесник и веднага поправих тази грешка. Използвах пак балса с дебелина 10мм., височина 20мм., и дължина на око някъде 20см. като в нея със две гайки за дърво М3 и два болта М3х20 закрепих и планката на опашния колесник. Залепих това балсово трупче в задната долна част част на тялото. Нарочно съм толкова подробен в тази тема и давам такива подробни обяснения който сигурно са повече от ясни за хората който са напред в моделизма, но за някои от старите теми съм получавал много въпроси еи такива, защо, и как аджеба, та затова тука пиша възможно най-подробно всяко едно свое действие.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	6.Taksi61 kil i opashen kolesnik.JPG‎
Views:	605
Size:	49.7 KB
ID:	6004  

  6. #16
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Тялото взех че го довърших, тоест облякох с фолио, претеглих го-590грама с опашния колесник което е малко повече от колкото мислих, но често суровата действителност е по различна от мечтите, въпреки тези 590грама мисля че е идеално и от към тегло и от към здравина. Направих и задължителния тест за здравина този път с 11 литра вода което си е едно 11,5кг тегло заедно с бутилката. Поседя така на двата стола тялото със шишето пълно с вода отгоре му, кефих се има няма 15 минути, доказах си за пети пореден път че технологията тялото да е от части е достатъчно здрава. Замислих се също колко от стандартните купешки, или самоделно правени модели в размер 1,5м. разпереност, или както е в сегашния случаи 1,8м. разпереност ще издържат този тест за здравина в продължение на около 15 минути .
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	7.Taksi61.JPG‎
Views:	620
Size:	51.1 KB
ID:	6005   Click image for larger version

Name:	8.Taksi61.JPG‎
Views:	633
Size:	30.4 KB
ID:	6006   Click image for larger version

Name:	9.Taksi61 test zdravina.JPG‎
Views:	660
Size:	60.9 KB
ID:	6007  

  7. #17
    Заслужил Автор Аватар на Bovyanski
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    243

    Слаба работа, ние тестваме депрона с бира и ракия
    Анатоли Бовянски
    София

  8. #18
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Quote Originally Posted by Bovyanski View Post
    Слаба работа, ние тестваме депрона с бира и ракия
    Не се и съмнявамракията е в шишенце от 200мл нали?
    Ако те дразни темата да спра да пиша, и без това никои едно браво не каза

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2012
    Живее в
    гр.Пловдив или Норвегия
    Мнения
    18

    Продължавай да показваш как стават нещата.Защото,ако е само за чесане на езиците защо е форум за моделизъм тогава?Макар,че не е лошо да има и някой и друг майтап от време на време за разведряване на обстановката.

  10. #20
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Продължавам с модела като идва ред на крилото, да сметна елероните като площ и размер, и сервомашинки с какво усилие ще ми са нужни.
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +
    Хоризонтален стабилизатор:
    -Смятам усилието нужно за да се движи клапата на хоризонтания стабилизатор при максимална скорост от 200км/час и отклонение от 30градуса при пикиране-идва 8,4кг. Значи трябва да използвам една сервомашинка с усилие поне 8,4кг., или две машинки с усилие от поне 4,2кг. всяка. Правилото за три пъти теглото на модела което е в моя случаи 3х3=9кг. си важи и тука в пълна сила!
    -Смятам още един път усилието на клапата на хоризонталния стабилизатор този път при отклонение от 10 градуса и скорост пак от 200км/час.-получава ми се 2,9кг.
    Следователно ако самолета е пълен акробат трябва да сложа машинка с усилие поне 8,4кг., но ако е както в моя случаи за релакс и видеозаснемане с малки отклонения от 10 градуса то машинка с усилие от 2,9кг. ще е достатъчна!
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++
    Вертикален стабилизатор:
    -Смятам усилието нужно за сервомашинката да движи клапата на вертикалния стабилизатор при скорост от 150км/час. И отклонение от 30градуса. Идва ми 10кг.
    -Смятам пак това усилие при същата скорост от 150км/час и отклонение сега за този модел от 10 градуса-получава ми се че е нужно усилие от 3,5кг.
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++
    -Елерони по площ трябва да са от 1/10 до 1/5 от площа на крилото.По ширина трябва да са от 1/5 до 1/3 от хордата на крилото. За моя случай се получава при площ на крилото 60:10=6кв.дм., и 60:5=12кв.дм. – значи от 6 до 12кв.дм. да имам площ на двата елерона. Ширината им идва при хорда на крилото от 333мм:5=66мм., и 333:3=111мм. Тоест трябва да са широки от 66мм до 111мм.
    Смятам ги за площ по цялата дължина на крилото и минимален размер за ширината им от 65мм. защото това не е акробатичен модел, и ми идва 180-10см от тялото=170 см да са дълги., и 6,5см. широки. Това идва като площ:170х6,5=11,05кв.дм. което е малко под горната граница, и почти двойно спрямо минималната граница под която не трябва да падам. Тоест в този случаи защото искам да са по цялата дължина на крилото елероните, те ми се предостатъчни и като размер, и като площ. Тъй като отиват в горната граница като площ то модела ще бъде доста рязък и много маневрен при пълни ходове. Затова трябва да се кара с малки ходове на елероните което е добре защото ще ползвам различни по дължина рогчета на серво и на елерон и от там ще печеля килограми от усилието на серво машинките! Може би ще е добре да се кара с експонента, или с два режима на елероните, но това ще установя по време на полетите като ще си го настроя както ми е кеф от радиоуправлението.
    -Смятам усилието нужно за сервомашинката/те/ за да се движат елероните при максимална скорост от 150км/час и максимален ъгъл на отклонение от 30 градуса- идва ми 19,5кг. ако е една машинка, или две машинки по 10кг. всяка.
    -Смятам пак усилието за елероните при скорост от 150км/час и отклонение сега обаче от 10 градуса – получава ми се нужно усилие от 6,8кг., или два пъти по 3,4кг.
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++++++++
    Според направените сметки трябва да използвам 4 серво машинки с усилие на всяка от около 10кг. Две машинки на двата елерона 2х10=20кг., една машинка за клапата на хоризонталния стабилизатор също 10кг., и една машинка за клапата ва вертикалния стабилизатор също от 10кг. За газта ще използвам квито машинки имам под ръка, но не от най-евтините!!!
    Разчета е за скорост от 150км/час на елерони и на вертикален стабилизатор, а за хоризонталния стабилизатор е за скорост от 200км/час защото може да влезна в отвесно пикиране от голяма височина и лесно да набера над 150км/час. Тези сметки за 4 серво машинки с усилие на всяка от по 10кг ми се получиха когато отклонението на плоскостите е от 30 градуса. Това е за самолет със супер акробатични свойства който да се върти като вентилатор във въздуха на всички възможни посоки обаче с тези голями отклонения! Моя модел обаче е за спокойни полети и следователно ще сметна сега за по малки отклонения да видя какъв е минимума.

    -Смятам още един път усилието нужно за отклонение на елерони, хор., и верт., стаб и ми се получава при отклонение на дадените плоскости под ъгъл от 10 градуса че ми е нужно усилие средно от 3кг. Тоест ако 10 градуса отклонение на дадена плоскост за управление е максимума и, то серво машинка със усилие от 3кг ще е достатъчна.
    Сега избирам серво машинките, 3 килограмови ако сложа ще работят на предела си, 10 кг ако сложа ще имат много запас, но и са доста по скъпи. Спирам се на среден вариант тоест около 6кг. машинки което е двойно подсигурен по сила вариант в моя случаи за самолет който е основно за релакс. Имам машинки тествани от мене с години които се представят отлично. Следователно ще ползвам както на всичките си самолети до сега серво машинки НК5010 с лагери, и с усилие от 6,5кг., при цена от 5 долара за брой. Хем идват най-евтино, хем са сигурни и проверени от мене лично, хем са с усилие двойно повече от колкото е нужно-тоест няма да работят в критичен за тях режим по време на полетите и следователно ще имат дълъг ресурс и живот.
    -Отклонението на плоскостите с ширина от 55 и 65мм. при 10 градуса е 10-12мм., а при 30 градуса е 32-34мм. Трябва да настроя така тягите и лостовете че да имам отклонение от около 10-12мм. нагоре и надоло на клапите му за управление при пълен ход на рамото на серво машинките - за този модел е предостатъчно!
    Модела мисля да лети нормално си със скорост в диапазона от 60км/час до 120км/час, и максимално до 150км/час при пикиране. Ще сложа витла със такава стъпка/6 до 8/ че да могат да го засилят до около 150-170км/час при максималните за ДВГ 18 000об/мин.
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++
    След направените сметки за размер и площ на елероните, и за усилие на серво машинките описани по нагоре начертавам крилото в солида. После си подготвям файловете за лазера и си нарязвам нужните ми нервюри с който да слепя крилото.
    Модела започна да добива вид на чертеж в солид ворк.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	10.Taksi61 nervuri za kriloto.JPG‎
Views:	595
Size:	96.8 KB
ID:	6012   Click image for larger version

Name:	Nervuri za krilo na Taksi61.jpg‎
Views:	622
Size:	37.2 KB
ID:	6013   Click image for larger version

Name:	10.Taksi 61 dvumotor.jpg‎
Views:	644
Size:	47.4 KB
ID:	6014  

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен