+ Ново Мнение
Страница 1 от 8
1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 76

Тема: Двумоторно Такси61

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Двумоторно Такси61

    Реших да опиша тук направата на още един модел. От мисълта за този модел, минавайки през първоначалното задание което си правя, през измислянето конструирането и начертаването на конструкцията, после слепването, и накрая полетите с него. Решението за този модел дойде спонтанно след като се оказа че в моята малка ескадрила нямам междинен модел между големите над 2метра, и малките който са ми 1,5метрови в размах. Реших че е крайно време да запълня тази дупка като направя един междинен модел който да е по средата горе доле между 2,2м и 1,5м.
    Кръщавам модела ТАКСИ 61 защото е в размера за двигател .61 /10кубиков/ около 1,8м. разпереност. Модела го предвиждам предимно за релакс, или снимки, и видеозаснемане от въздуха-затова името му е ТАКСИ. За да бъде максимално стабилен и да лети сам значи трябва да е горноплощник със носещ сигурен и изтестван профил. Ще го направя с два двигателя на крилото ASP21, или ASP32, та чак до ASP52 според теглото му, като ще гоня тяга малко повече от общото полетно тегло което ще се получи. Трябва да дойде под, или около 3кг. по принцип общо полетно тегло този модел. Предвиждам на око горе доле да е около 1кг. гол самолет, 1кг. двг и електроника, и 1кг. полезен товар. Също така предвиждам някога ако ми скимне да го направя с един двигател отпред в носа 10 кубиков метанол, или 20-30 кубиков бензин. За целта просто ще сменя първото ребро от тялото с подходяща моторама на него. За да икономисъм някои грам /поне стотина грама/ ще бъде с основен колесник малко пред крилото с голями гуми даметър поне 80мм. до 120мм. за да нямам грижи при неокосена трева, и със заден малък колесник на опашката. Направата на модела трябва да е максимално бърза, ефтина и лесна, както и евентуални ремонти в бъдеще неопределено време. За целта се спирам на правогълно по сечение тяло за лесно слепване без да има нужда от станоци и прочие изгъзици усложняващи ми живота, и губещи ми времето в лепки вместо в летене. Тялото ще е от няколко части за лесна подмяна само на една от тях при нужда след краш, или чупене. Материал основно тополов шперплат 3мм дебел и борови лонжерони, балса 1,5мм. само за обличане на първата една трета от крилото. Фолио червено и бяло, бялото отгоре, червеното от доло, както на всичките ми самолети. Лепило в минимално количество на хенкел както на всичките ми самолети. При силен удар трябва да се разлепва даден детайл, а не да се чупи близко до слепката! После ремонта ще е лесен и бърз! Та те това е горе долу началното задание което нахвърлях набързо за този модел.
    Последна редакция от Gogo55; 30.05.2013 на 09:27.

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    След кратък мисловен процес определям точните размери на модела:
    -Крило с разпереност 180см., хорда 33,3см., профил CLARK-YN 12%, ъгъл на атака на
    крилото +3градуса, площ 60кв.дм. Натоварване на площ при 3кг. очаквано тегло---3000/60=50гр./кв.дм.
    Крилото да е от две части съединени с дъска с правоъгълно сечение, при краш тази дъска да се чупи и двете полукрила да се разхвърчават по поляната цели! Изпитана конструкция която спасява крилото!!!
    -Две мотогондоли с двг и резервоари в тях. Витлата им изнесени доста напред пред крилото за да се получи лесно правилния Ц.Т. и за по малък завъртъщ момент.
    Трябва да имам минимално челно съпротивление което значи кок на витлата, двг да са скрити в обтегатели, и да няма никакви стърчащи неща по модела, камерата да е в кабината която да е от прозрачен материал и заоблена за минимално съпротивление.
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++
    -Тяло с дължина 140см. сечения 100х90мм в носа,160х90мм под крилото, и 70х20в опашката.
    Тялото ще е с голяма прозрачна кабина подобно на пътническите самолети изнесена напред пред крилото, пред кабината малък заострено заоблен нос с голям ъгъл на долу за добър обзор на камерата която ще бъде в кабината, и ще може да се върти наляво и надясно. Под крилото където е Ц.Т. да има голям обем празно пространство за товари разни каквито реша да нося в бъдеще неопределено време и бомболюк за тяхното пускане.
    След като си нахвърлях точните размери започвам по малко да си чертая:
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	2.taksi 60 dvumotor.jpg‎
Views:	956
Size:	32.7 KB
ID:	5930  

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    След няколко часа високоотговорен и строго специализиран труд в името на хобито и моделизма тялото на модела взе да добива вид в солида.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	3.taksi 60 dvumotor.jpg‎
Views:	970
Size:	49.8 KB
ID:	5931  

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2012
    Живее в
    гр.Пловдив или Норвегия
    Мнения
    18

    Все по-хубави ги правиш,направо ще вземеш да ме откажеш от моделизма

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Quote Originally Posted by shved View Post
    Все по-хубави ги правиш,направо ще вземеш да ме откажеш от моделизма
    Сакън недей, кои ще прави модели с такива благозвучни имена като дрънгел3D иначе!
    Аз тази вечер довърших на чертеж тялото на моето такси60.Сега дойде голямата дилема дали да продължавам да чертая, или първо да си резна и слепя това тяло, и тогава да продължа с чертането на хоризонталния и вертикалния стабилизатор, и на крилото:)
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	4.taksi 60 dvumotor.jpg‎
Views:	928
Size:	50.3 KB
ID:	5933  

  6. #6
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Дойде време за вертикалния и хоризонталния стабилизатор да сметна и начертая. Използвам набити в главата ми съотношения от поне 20 години че даже и повече, още може би от ОСО времето.
    -Хоризонтален стабилизатор разпереност 1/3 от крилото което идва 180:3=600мм., площ на хоризонталния стабилизатор 1/5 от площа на крилото което идва 60:5=12кв.дм. Значи търся площ около 12кв.дм. Клапа на хоризонталния стабилизатор със ширина 5 до 6см. на око мисля че е предостатъчна. Ще я направя по средата значи 55мм.
    Спирам се на размер за хоризонтален стабилизатор от 600мм. разпереност, краина хорда175мм., и средна хорда 230мм.със клапа от 55мм. Площа ми идва 12,5кв.дм. което е напълно достатъчно и даже имам малък запас.
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++
    -Вертикален стабилизатор, трябва да е по площ горе доле половината от хоризонталния стабилизатор. Но поради причината че модела ще бъде основно с два мотора на крилото, то го увеличавам горе доле на око още около 1,5 пъти за да стига клапата му, и самата му площ да може при угаснал един двигател модела да бъде що годе управляем!
    Резултата след 15-20 мин чертане със сутрешното кафепиене е на снимката по долу:
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	7.taksi 60 dvumotor.jpg‎
Views:	954
Size:	50.3 KB
ID:	5934  

  7. #7
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Бях забравил да начертая нослето на модела та днес го начертах и него. Най-отпред на носа ще сложа някаква полусфера за да се получи що годе заоблена муцунката и да е добре от аеродинамична гледна точка. Подготвих също всичките детайли от тялото за лазера.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	9.taksi 60 dvumotor.jpg‎
Views:	954
Size:	46.7 KB
ID:	5935   Click image for larger version

Name:	8.taksi 60 dvumotor.jpg‎
Views:	927
Size:	50.4 KB
ID:	5936  

  8. #8
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Преминавам от чертане към изработване на този модел. Вчера нарязах на лазера всичките детайли за тялото, днес или тези дни ще почна да ги слепвам.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	1.Taksi60 tialo narezano.JPG‎
Views:	940
Size:	116.0 KB
ID:	5986  

  9. #9
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Слепих на три пъти по 10 минути задната част от тялото. Единственото условие тук е да се ползва равна повърхност, или хоризонтален плот при слепването на трито части една към друга. От горе задната част на тялото зад крилото е хоризонтална, и затова на масата в хола която е със стъклен плот се слепи идеално право. Лепих така все едно самолета е с гумите нагоре.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	2.Taksi61 tialo zadna 4ast.JPG‎
Views:	902
Size:	41.0 KB
ID:	5994  

  10. #10
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    След още две слепки и предната част на тялото е готова. Тук пак има важна особеност да се слепва на равна хоризонтална плоскост-масата със стъкления плот. Този път долната част на тялото е хоризонтална, а горната си има зададен при лазерното рязане ъгъл на атака на крилото от +3градуса.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	3.Taksi61 predna 4ast na tialoto.JPG‎
Views:	931
Size:	48.0 KB
ID:	5995  

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен