Здравейте!
Не съм писал в темата от известно време, понеже имах доста неща да изчистя като проектиране и изпълване по лодката.

За съжаление единствената фреза, до която имам достъп за без пари не може да ми изреже формата нацяло. Аз пък не смятам, че трябва за калъпа на една хоби лодка да плащам като за изработка на индустриална свръхвисокоточна матрица и за това ще я карам от нулата.

Планът ми засега е прост - смятам да използвам цялото това упражнение, за се уча. Смятам даже да си отварям и повечко работа понякога, стига да ми е полезно като тренировка.

Та за лодката - стъпка първа ми беше да оттренирам самото правене на калъп от нещо криво. С учебна цел избрах една евтина алпака купа на жената. Набавих си за 30лв електронна кухненска везна, няколко метра стъклен мат 150, 300 и 600 гр/кв. м, кутия авто полираща вакса неабразивна за отделител, пластилин, четки и кутия Епокса АП-1. Изрязах от картон с една полирана страна ограничители (калъпът е по половината външна страна на купата), така че да се получи нещо като четвърт сфера или резен от диня. Интересното е, че въпреки нарочно подбраните подръчни материали работата се получи. Извадих си следните изводи:
1. Епокса АП-1 я избрах, защото е гъста като мед и няма да ми се разтича. От нея обаче не трябва да се бърка по повече от 150гр. Първият път разбърках 350 грама и за малко да се запали.
2. Стъклен мат няма да ползвам никога повече през живота си доброволно. Когато не е напоен със смола не ляга по формата, а когато се напои се развлачва, лепи се по четката, надига се и изобщо е гадно нещо.
3. Някаква автовакса за отделител става, ако съвсем няма какво друго да се ползва. Успях да си разделя купата от калъпа - с доста напъване, но стана.
4. За оправяне на обратните ръбове разтопен парафин от обикновена свещ е по-добър от пластилин. Е, моят пластилин беше от някакви останки от детето и може да е бил стар, все пак.

След това упражнение си правих пробно плоскости от 350 и 500 грама стъклен плат 1/1 и 240 2/2 плетка с Епокса Ап-1 и отделител ПВА и сандвич панел от 1 слой би-аксиал 450г, 1 слой 350г 1/1, 3мм депрон и същите платове в обратен ред. Получи се добре, след пробното счупване на №1 и подобренията в технологията правих от биаксиал 450 - 1слой, плат 240 2/2 - 1 слой и депрон 3мм сандвич №2 и 3 и даже ще ги ползвам при правенето на скелета на калъпа за матрицата на лодката.

За момента чертая ребрата и проучвам какви четкови мотори бих могъл да ползвам, правя проби, замервам и те така.
Някой има ли мнение за това: http://specrc.com/bg/product-view/1330.html?