Да, и аз видях, че лопатите са им запоени. Не зная само как - ако е със сребърно-кадмиева композиция не би било проблем, но ако са само калайдисани няма как да е достатъчно здраво. На сайта им нищо не намерих, което да ме ориентира за технологията и изпълнението.

Направих си една проста сметка и излиза, че за скорост на модела от 7,5 м/с (към която се стремя) серия 145 не е достатъчна - при заложено 25% плъзгане най-големият размер по сайта (ф50мм, стъпка 51,2мм) трябва да се върти с над 8000 об/мин за скорост на лодката 5,12 м/с. За да постигна търсената скорост ще трябва да захраня мотора с 24~28V, което води до твърде високи обороти като за пропелер със запоени лопати, според мен, а и не е сигурно какво става с кавитацията. Серия 154 е с дори по-малка стъпка. Ако правеха подобни модели със стъпково отношение 1,1 - 1, 2 щеше да ми е по-удобно. По-малките диаметри не съм ги смятал, за тях нужните обороти биха били още по-големи.

Бях видял нещо подобно на модел 154 в магазин "Хобито" в Пловдив от месинг с доста по-издължени лопати и с незнаен диаметър и стъпка, ако стои все още на витрината ще го проверя по някое време тази седмица.