+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

Threaded View

  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    На мен не ми харесват четковите мотори накрая излизат по скъпи
    - това с 80 процента дето го пишат ни им вярвай. Много от сметките по окомплектоване не ми харесват.
    тези 16 000 оборота също - отиваш на перки с големи размери и при грешни конфигурации си с пушек под капака.
    Не съм човекът с опит !
    Не си копувам "дървени" корпуси, които да се гърча да накарам да вървят. За това нямам опита на мазохистите.
    Но колкото и малко да разбирам ми се струва че си в грешна посока.

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Предстои да видим

    До колегата plamby - някъде из интернет бях видял такава схема с 555, само че се използваха други транзистори. Понеже IRF 3710 са с подходящи характеристики според мен, а са на добра цена бих могъл да ползвам тях. Не съм електрончик, но да си навържа 10 - 20 елемента мога, така че не смятам да откривам топлата вода. Не помня къде гледах схемата, но когато опра до там ще потърся пак. Благодаря за линковете!

    До Иво Горанов - 16000 излиза да са търсените обороти на мотора. На всеки мотор ще има по двойка зъбни колела между вала на мотора и дейвуда. Какво да е предавателното число е все още загадка за мен. Какви да са оборотите на винтовете не е решено още, чакам някакви градивни предложения от членовете на форума за обороти, диаметър и стъпка на винтовете. Иначе вместо да хвърлям много пари за бръшлеси и контролери за тях бих могъл да ги дам за хубави батерии и да мина на Li-Po. А и при 2x10,80лв за моторчетата даже и да не дават толкова, колкото смятам ще ги сменя с 2x16лв за много по-тягови 18 волтови и пак няма да съм и наполовина на цената на един бръшлес. Другия въпрос е, че вие се състезавате с над 70 км/ч, а аз търся максимум 25-30, но поне 30 минути спокойно каране на лодката или 10 минути с газ за комплект батерии. Засега съм се прицелил да не преминавам 3кг на готова оборудвана лодка, така че батерии ще мога да си нося.
    Любомир Динков

  3. #3
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Любо, ето линк на евтин четков спийд без реверс: http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...USHED_ESC.html
    Като ориентир:
    На моето корито засега сетъпа е такъв: винт 30мм, четков мотор 540, спийд като горния, батерия Ли-По 2 клетки на 2200 мАч, тегло на модела 1,1 кг. на пълна газ около 5-6 минути. ВМГ е без редуктор, с каре.
    Спийда и мотора са с водно охлаждане. Скоростта едва ли му е над 40...
    Стоян Пулевски '71 набор.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    наясно съм че няма се гони висока скорост.
    Проблемът е в неопределеностите. Поне аз не мога да помогна, ако не си изясня входните величини.
    - Тези 3 кг тегло - съответно 3 литра обем на каква намокрена площ отговарят?
    - колко вата мощност предвиждаш?
    от там ще следват скорост и нужният мощностен запас за достигането и
    на база на това се подбира винт или винтове спрямо обороти.
    Рутинно упражнение но иска захранване с данни на входа.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Разград
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    Понеже IRF 3710 са с подходящи характеристики според мен, а са на добра цена бих могъл да ползвам тях.
    Ти си решаваш. При нас твоите струват 2,3лв. и са на 25m ома при отпушено състояние. А какво ще кажеш за IRF 3205 за 2,9лв, но на 8m ома - ще отделят три пъти по-малко топлина. Може да има и по-добри, ако се търси старателно в каталозите им.
    За захранването - пак си е твоя работа. Да припомня и едно по-старо - Литиево-йонни клетки с размер 18650 за 9,9лв. на Елимекс. Ползват се в лаптопите, във винтовертите, в прожекторите
    Пламен Иванов

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Трудна работа, много опции...

    Колеги благодаря ви за ангажирането и за темите за размисъл, които ми дадохте... Толкова са много опциите, че за момента наистина не съм сигурен какво точно да предпочета. Изкушавам се да си поръчам спийдове от една страна и това ще ме облекчи много, от друга ми се иска сам да направя възможно най-много неща по лодката, ако ще и да са с по-ниско качество от фабричните в някои отношения...

    Днес напълних догоре аквариума на костенурката (нямаше време да снимам, че трябваше да заминавам на бачкане) и пуснах моделчето да плава. Общо взето нивото на водата е на 0,5см над ръба при кърмата и по средата на модела е на 1 см над ръба по страничната най-широка част при тегло засега частично китван 2,44кг. Поставих точно върху задницата шише ~0,5кг и тя потъна още с най-много 0.5см и с толкова се вдигна носа. Щеше ми се да е по-дълъг аквариума и да я видя как пори водата, но и на това съм доволен засега. Иначе китване, шкурене и пак едно и също започва да ми омръзва, макар че започва да изглежда все по-добре.

    Намокрената площ ще я извадя от Delftship, сега като имам представа за газенето при лимита, който си поставих - 3кг и ще я постна по-късно като приключа с шкуренето за тази вечер, че сега съм целия в прах. А ако са ми верни сметките мощността чиста на моторите трябва да е 384W, и си мисля че се връзва- за 12в винтоверт не бих очаквал нито много по-голяма, нито кой знае колко по-малка мощност от тия 192W на брой, дето ги изчислявам.
    Любомир Динков

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post

    Намокрената площ ще я извадя от Delftship, сега като имам представа за газенето при лимита, който си поставих - 3кг и ще я постна по-късно като приключа с шкуренето за тази вечер, че сега съм целия в прах. А ако са ми верни сметките мощността чиста на моторите трябва да е 384W, и си мисля че се връзва- за 12в винтоверт не бих очаквал нито много по-голяма, нито кой знае колко по-малка мощност от тия 192W на брой, дето ги изчислявам.
    Намокрената площ - трябва много грубо, грешката при определянето и малко влияе върху пресмятанията при малките скорости.
    За мощността под "Чиста" предполагам разбираш полезна
    ако е така 384 вата са напълно достатъчни моделът да ускори и достигне 6-7 м/с
    Дано не ме лъже паметта за дъното че не виждам изображенията.

  8. #8
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Ето и евтин четков с реверс:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...d_Car_ESC.html
    Радиаторчето му може да се смени с водно охлаждане.
    Е, за две клетки е, не е за 12в., но е вариант.
    Стоян Пулевски '71 набор.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен