+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

Threaded View

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    аха!

    Значи, ако съм разбрал правилно, не е проблем (освен за моторите) да имам и диференциално управление на моторите и управление на по едно серво на рул на всеки винт, като ползвам по един спийд на мотор с миксиране на командите за завиване, което пък се прави от настройките на комплекта предавател/приемник. Само не знам при това положение колко канала трябва да има дистанционното? Четири канално май трябва да е достатъчно?

    За позицията на рулевите пера сега вече също ми светна:
    1. потопен винт под корпуса върви с потопен рул. Не ми се разваля визията на лодката, а получавам по-добро ускорение, но по-ниска максимална скорост. Трябва да не са ми твърде високи оборотите на винта, защото иначе се получава кавитация. Потопените винтове не пречат на излизането на глисаж, ако дъното позволява това.
    2. Изнесен винт отзад върви с изнесено рулево перо. Стърчат всички части от кърмата, но трябва в този случай да се ползва винт от полупотопен тип (винта е високо и винаги поне една лопата е във въздуха). Това означава възможност за достигане на супер висока максимална скорост поради няколко причини, но най-вече заради невъзможността да се получи вреден ефект от неизбежно получаващата се кавитация, защото падащата лопата вкарва въздух в зоната на ниско налягане. Това предотвратява колапса на балончетата кипнала вода (пара), но пък се отразява на ускоряемостта на лодката - така поставен такъв тип винт повече пени водата при старт или даване на газ от ниски скорости и заработва правилно едва след излизане на глисаж.

    Ако съм разбрал правилно значи ще се придържам към вариант едно и ще ми излизат два дейвуда отдолу като продължение на издадените части на надлъжните ребра на дъното и ще съм с потопени винтове с по едно напълно потопено рулево перо срещу всеки винт. Посоката на въртене на винтовете може да е произволна, стига да се въртят противоположно (вече съм с рул на винт). Ще мисля какъв редуктор да ползвам, за да не въртя прекалено бързо винтовете. А едно серво може ли да задвижи и двата руля ( като тяга)?
    Любомир Динков

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Любо,

    Най напред искам да оставиш кавитацията за бракуваните професорченца от университетите.
    За тях, цитирам : „Това просто се обяснява с троен интеграл” .Иначе ако го питаш
    - ако плътността не може да излезе пред интеграла кво прави? - той няма отговор
    След като забравиш за кавитацията следва да се замислиш откъде ще извадиш подходящите ляв и десен еднакви винтове. И чак тогава по това което разполагаме ще преиграем моторите като източник на момент при съответните обороти
    Варианта с полупотопените винтове не проумя ли че при теб не съществува освен във вентилиран канал.
    Обясняваш ли си защо две пера задвижвани независимо?????
    Тези редуктори не ти трябват няма проблем с оборотите дори при тебе може да са от полза.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    винтове

    Иво, от този форум и от някои други места в нета знам, че се продават винтове както заготовки, които който иска да си пили както иска, така и готови фрезовани т.е. слагаш и караш. Аз за такива се настройвам, готови директно. Сега дали ще са на Octura, Raboesh или някакви други е рано да мисля, както и дали да са с две лопати или три, какъв да е профила им, стъпката и т.н. Ясно е, че няма откъде да разполагам с друга информация освен от форумите, опит нямам никакъв все още, но ми се струва разумно да пробвам първоначално с някакви готови пластмасови няколко вида, на база на препоръка от по-знаещи и от тях да стане ясно какво да си търся от месинг или друг по-солиден материал. Вече съм наясно, че напасването на винт/мотор/корпус в 99% от случаите става чисто опитно, по метода проба-грешка. Ако се пробвам да пиля винтове шанса да ги докарам по-еднакви (огледални) от матрица за пластмасовите или CNC фреза за металните е точно никакъв, така че грешката ми е сигурна.

    А за полупотопените винтове се интересувам не по друга причина, а за да не направя някоя магария и да купя такива вместо каквито ми трябват. Знам че трябва да се различават, но по какво точно? Трябва да има нещо, по което като го видя винта и да знам, че става за мен или че не става. Все още не съм намерил обаче някаква характеристика, нещо общо за потопените, което да го няма при полупотопените и обратно. Та те така за винтовете. За рулевите пластини обаче защо да са на отделни сервомотори нямам никаква представа.
    Любомир Динков

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен