+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

Threaded View

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    интересно развитие

    Здравейте на всички!

    При първоначалното обмисляне на формата на корпуса съм гледал много моторници от всеки възможен период и ми харесваха много малко, главно преди всичко от периода между двете световни войни. Този тип - водоизместващ корпус с елегантни линии ми допадна най- много. От публикуваните в интернет чертежи пък ми харесаха най- много моделите на Джордж Крауч, особено Baby Bootlegger от 1923г. Една случайност е, че не я правя нея - просто ми поискаха твърде много пари на водното рязане за готовите чертежи. После ми попадна темата на Szmyk в rcgroups.com за неговия модел Swallow. Там го беше задвижил с един Graupner 600 и макар и явно недостатъчно като мощност движението на модела приличаше на това на реставрираната Baby Bootlegger от клиповете в нета. Това ме наведе на мисълта, че няма нужда да търся непременно скъп кит безчетков мотор + спийд + полимерка с много С- та на етикета. А ако при движение се надигне донякъде още по-добре - точно ще има по-малко съпротивление. Та понеже исках движението на модела да прилича на това, което гледах реших да наподобя тези две дъна. Добавих две надлъжни ребра за уж стабилност при ход напред и реших, че съм готов. Глисирането все още не ми е приоритет, още повече че и големият ми син (на 7 и 1/2 г.) ще я управлява. Ако някой желае да се упражнява или има пари за трошене по непроверен корпус нека само каже и ще публикувам всички файлове от развитието на модела дотук. И на мен ще ми е интересно колко бързо би могла да се движи тази лодка, с нужните изменения, разбира се. За Иво Горанов - при така описаните от теб условия биха ли били успешни полупотопени винтове?

    Двата винта ги обмислям главно като начин да избегна ефектите, които един винт поражда върху корпуса - накланяне, разлика в завиването наляво/надясно и т.н.

    Засега мисля за винтове с противоположно въртене около ф50мм, задвижвани с не повече от 3-3500 оборота в минута на 500мм дейвуди (заради по-малкия ъгъл с водолинията) към мултипликатор/редуктор (зависи от двигателя, който ще харесам), задвижван от един двигател, разположен максимално близо до кърмата с прав вал напред към носа.

    За vlado - надстройка, кабина или нещо друго определено са в списъка за близко бъдеще, но за момента се концентрирам най-вече върху изграждането на основния корпус и оборудването му.
    Последна редакция от ldv6; 14.06.2013 на 23:45.
    Любомир Динков

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    . За Иво Горанов - при така описаните от теб условия биха ли били успешни полупотопени винтове?

    Двата винта ги обмислям главно като начин да избегна ефектите, които един винт поражда върху корпуса - накланяне, разлика в завиването наляво/надясно и т.н.

    Засега мисля за винтове с противоположно въртене около ф50мм, задвижвани с не повече от 3-3500 оборота в минута на 500мм дейвуди (заради по-малкия ъгъл с водолинията) към мултипликатор/редуктор (зависи от двигателя, който ще харесам), задвижван от един двигател, разположен максимално близо до кърмата с прав вал напред към носа.
    При водоизместващ корпус, като твоя, полупотопени винтове са ефективни само във вентилиран канал. Правил съм корабен модел за оценка на някои хидродинамични критерии (Фруд и Аналогия на Рейнолдс) при малки напредвания на винта.
    (твърдеше се в дебелите книги неефективна работа на полупотопени винтове при значителна промяна на газенето респективно на потопеността) Твоят случай е същия ако съм обяснил правилно в предния си пост. С винтове зад кърмата не се получава.

    Имам съмнения, че предният ми пост е неправилно разбран. Като имам по добър интернет (като престанат да хвърчат около мен че са им силни заглушителите) ще кача два или повече клипове за странични ефекти на винтове и може би ще стане по лесно за разбиране.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Напредване

    Ще пиша повече после, сега поствам от телефона. Намерих си парче строителен шперплат 4 мм с достатъчен размер и за 5-те ми липсващи ребра, само че плотера нещо се е шашнал и ребро 11 не е симетрично. Понеже не зная коя му е правилната страна реших да го пропусна изцяло. Успях да изрежа грубо (+1~2мм) 17 -те ребра и кила! Най-вероятно утре ще ги докарам на точен размер и ще започна да ги лепя. По-късно ще пиша по-подробно от компютъра.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	20130615_210340.jpg‎
Views:	1181
Size:	159.0 KB
ID:	6085  
    Любомир Динков

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    П0-подробно...

    Ето сега и малко по-подробно по това как стигнах до тука...

    Първо се заиграх да си правя сандвич-панел. За скелета на позитивния калъп, който сега изграждам щеше да ми е перфектно да си взема един лист 125*200см буков 4мм шперплат от Топливо за 18лв всичко, ама нали трябва да си отварям работа, та...
    Първо свалих на един гардероб вратата - не ми се намираше нищо друго с нужния размер. След два слоя PVA с дълго изчакване да изсъхне се заех да си направя сърцевината...

    Това е Депрон 3мм подов, като сега качвам снимки от правенето на сандвич панел №3 - при №1 просто налепих всичко и се оказа, че депрона има твърде малка якост на натиск и панела се деформира при натоварване. Та като седнах и помислих се сетих, че на фабричната сърцевина Lantor Coremat има много на брой малки дупчици, през които смолата свързва двете кожи. С помощта на един бодлив валяк за саморазливни замазки си маркирах листа депрон и с 2.5мм свредло допробих всички дупки, които ми трябваха. Панел 2 беше с по-малко дупки, а на този са 720 за 23/70см... Който иска нека смята колко има в кв.м. - на мен около 1000 за двата панела ми стигат!

    Uploaded with ImageShack.com

    Това е вратата на гардероба след като PVA-то изсъхна и съм положил първо смола Епокса Ап-1, после 1 слой би-аксиал 450г/кв.м., после 1 слой плат 2/2 240г/кв.м, напоил, пропил и изгонил балончетата въздух и сега е ред на сърцевината.
    Uploaded with ImageShack.com

    Тук сърцевината е прясно положена и притисната към по-долните слоеве. Вижда се как част от излишната смола излиза отгоре през дупчиците:
    Uploaded with ImageShack.com

    Тук полагам 2/2 240г/кв.м. върху сърцевината. Много добре се вижда докъде съм притиснал плата по пропиването със смолата - стъклените платове стават прозрачни при пропиване.
    Uploaded with ImageShack.com

    Тук целият плат е пропит и току-що съм изгонил балончетата.
    Uploaded with ImageShack.com

    Това е крайният слой - биаксиала.
    Uploaded with ImageShack.com

    В процес на пропиване...
    Uploaded with ImageShack.com

    И моята Подръчна Домашна Система за Изправяте на Панели, Гонене на Излишна Смола и Бързо Стягане.
    Включва друга ПДЧ-плоскост, намазана с PVA два ката и стояла на слънце до сгорещяване. Това със сгорещяването се оказа грешка, защото смолата стегна за под минута и каквато е гъста Епоксата нямаше време да избяга излишната смола навън под тежестта на 40 кг вода. Също така ПДЧ-то се измята от нагряване на слънце, така че и оттам се раждат проблеми.
    Uploaded with ImageShack.com

    Като цяло депроновият сандвич панел на мен ми свърши работа (то поне още 10 материала щяха да станат, и всички по-евтино), но слабата якост на депрона компенсира ниската цена. Като избор на сърцевина има големи възможности и това чудо да отварям на ръка с въртеливо движение 1000+ дупки, за да се получи изобщо нещо не мисля да го повтарям.
    Любомир Динков

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    малко по малко

    Днес успях да напасна ребрата към кила и да ги залепя с 5-минутно епокси (така е, когато забравям да си взема цианоакрилат), както и да налепя пълнежа. Лепилото за пълнежа ми създаде ядове, но май се справих. По-долу са снимки от крайния резултат:

    Uploaded with ImageShack.com
    Uploaded with ImageShack.com

    Утре или вдругиден, когато е сигурно че лепилото е стегнало ще започна по-грубото изрязване и оформяне. След това шлайфане, китване, смола и плат. Ще се опитам до пускам снимки според напредването.
    Любомир Динков

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    пак забавяне в програмата...

    Поради простичкият факт, че т.нар. Професионално лепило Хенкел момент с технология "моментално свързва" не можа да свърже нищо се наложи да го чистя от фибрана и да си бъркам Епокса АП-1,с която да си лепна нещата. Използвам момента да си направя някои проби по въпроса с кита, който да използвам след грубото изшкурване на модела. Откакто снощи се оказа, че с полиуретановата пяна е много по-трудно да се работи и преминах на фибран обмислям с какво ще китвам, понеже стандартните авт. китове са полиестерни и стирена в тях разтваря фибрана. Сега започвам да бъркам две малки тестови постановки - едната епоксидна смола яко напълнена с талк, а другата пак епокси, но с гипс. Заедно с тях ще разбъркам и малко полиестерен кит за контрола. Най-много ме вълнува как ще се шкурят тези китове, но на това отговор ще имам утре вечер. Иначе даже за лаик като мене 40мин отворено време на епоксидната смола трябва да стигнат за нанасяне и заглаждане!

    Между другото с това презалепване си приключих и последните запаси от Епокса и вече минавам на по-нормална смола, Лантоксит май се казваше от Бестимекс.
    Любомир Динков

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Смола + гипс = мъка за шкурене! Купи си акрилатен кит за дърво.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 3 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 3 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен