Колеги, цялото това упражнение с лодката е самодейност от началото до самия край. За момента гледам да си правя сам всичко, което мога. Доста неща не мога, но се надявам да се науча. Оттам нататък... Мотори мисля да не правя, приемник и предавател също, 60см дейвуди и противоположно въртящи се винтове също. Най-лесното е да идеш в един магазин, да дадеш едни пари и да се тупаш в гърдите, че имаш най-бързата (засуканата, красивата и т.н.) лодка. Аз нямам нищо против да съм юзър и аз също да давам едни купища пари, но не е в това въпроса. По въпроса със спийдовете преди някоя страница питах някой дали има впечатления от един спийд - нямам нито един отговор и досега. Не че ме устройва идеално - пише в описанието, че е за батерия до 7,4в. На мен обаче ми трябва за 12 волта. Не е каквото трябва и все пак е най-близкото, което успях да намеря в нашенските сайтове. Бих си купил с удоволствие, но нямам представа къде са тези спийдове по 15 лв, дето всичко си имат.

За мощността на мотора във форумa Modelboat Mayhem има сериозен раздел за четкови моторчета и там четох, че максималната мощност е линейна спрямо подаваният на мотора волтаж. Също там пише, че няма нужда да шпориш мотора на пълният му волтаж, а можеш да засечеш ампеража накъсо при напрежение, при което можеш да спреш оста без да ти пропушва кожата на пръстите и оттам екстраполираш. Може и да се бъркат хората, за мен това значи, че при 0,8А на 0,6V това е 16А на 12V, и оттам 192W. Там също съм чел, че максимална ефективност под товар такъв мотор има при 80% от максималните си обороти на празен ход, и ето оттам и получавам 16 000. По въпроса с кавитацията знам също, че по-малките диаметри винтове могат да се въртят до по-високи обороти без да се получи. Какъв диаметър винт и с каква стъпка не знам още, надявам се някой да ме насочи на базата на данните, които съм дал по-горните си постове.

А, за случая на отказ - то е ясно, че ще се плува. Май тия със самолетчетата са по-добре - при отказ си падат автоматично на земята моделите, не се налага на моделистите да умеят да летят, за да си ги прибират...