+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

Threaded View

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Моторите, които имам са автомобилни - за разлика от моделарските (Граупнер, например), които са с три намотки на ротора (бързооборотен) или 5 намотки (по-бавнооборотен, с по-малък ток накъсо , но с повече въртящ момент), моите са с доста повече. Единия, от парно на Опел Астра 1993г е с 12 намотки. С монтирана турбина тегли 20А , с перка би отнесъл и повече тормоз (въртял съм го на 24V и не му пука). Само теглото не ми харесва, че е около 1кг. Другия е от Рено 19 от парното пак, марка Валео. Малко е по-слаб, но теглото му не е повече от 400г. Това са ужасно преоразмерени мотори (колекторите и на двата са като нови, намотките са от доста по-дебели от на моделарско или винтовертно моторче.) На всичко отгоре четките са огромни, предвидени за години работа почти нон-стоп. Другите ми четкови моторчета правят страхотно искрене по колектора при повечко волтаж, а тези не го усещат. Въртящия момент на един ел. мотор е до голяма степен функция от диаметъра на ротора и броя полюси, а моите и по двата параграфа са перфектни. В Англия на мотор от Астра по моделните влекачи праскат по два винта многолопатни на 70мм поне и си правят състезания по теглене. Ако не ми излизат оборотите моторите мога да ги пусна и с повишаващ редуктор даже.
    Любомир Динков

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    нЕ ЗАБРАВЯЙ, ЧЕ ПРИ ТИЯ 20А,турбината охлажда мотора. Ще се наложи при тая консумация охлаждане навярно, иначе май ,ще опържиш ротора. Другото, което може да стане е да отлепиш магнитите ( при тия мотори почти всички са лепени).Повече от втулките са синтеровка. На някои мисля френските са графитено -1угунени, а немските е графит -бронз. Помисли за влагата, която неминуемо ще влезе. При ДВГ-няма грижи -всичко е в масло. Чугунено -графитните синтеровки много бързо ги лови влагата.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Наясно съм с много от тези неща. Влагата не е проблем с по малко WD40 тук-там и по капка смазка на втулките от време на време. Монтирани в колата не виждат и толкова с години наред и пак бачкат. Охлаждането също не е проблем - по едно вентилаторче процесорно ще осигури достатъчно поток през корпуса. Тези мотори са предвидени да бачкат натоварени часове наред в режим вътрешна циркулация на купето при пуснато парно на мах, та не се притеснявам особено какво ще им се случи при един заряд на батериите време на каране. Повече ме притесняват батериите, понеже не вярвам да могат да живеят дълго при разряда, който се очертава. Тя лодката няма да се кара на пълна газ нон-стоп, но ми се получават едни разряди от 4С максимум, което е на границата на това, което биха изтърпяли безнаказано батериите. Да се преборя с ТЕС-а и ще реша какво ще правя с моторизацията. 18-20А до 20-тина волта за въртене на мотори и до 24 за други цели туч линеен довършвам, и скоро ще съм готов, пък после следва ВЕС и така, едно по едно, макар че няма какво да снимам и покажа още.
    Любомир Динков

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Интересна тухла се заформя.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    туч

    Дано да имаш предвид захранването, а не лодката...


    Както гледам тя лодката ще стане поне толкова тежка, колкото ТЕС-а...

    Общо взето захранването е базирано на това:

    Click image for larger version

Name:	FF9LOUWGSUT1NQE.MEDIUM.jpg
Views:	1206
Size:	32.2 KB
ID:	6701

    Има доста промени, като например защита по претоварване и късо на базата на триак добавена (въпросното ограничение 18-20А), крайни транзистори 7бр. MJE15003 с променено изравняване на емитерите и добавено изравняване и на базите, Дарлингтън драйвер от два отделни биполярни, както и полярен електролитен кондензатор 2200uF/350V напряко на изхода за гасене на обратните импулси от моторите, индикации разни и т.н. 120/25мм вентилатор за топлообменника на крайните транзистори. Захранва се от тороидален траф с вторична 42V/10A по задание, но преоразмерен, с отделно обдухване за охлаждане, 50А грец с 84000uF/40V и добавени токова защита и кликсон за темп. на един от крайните транзистори, прекъсващ оперативната верига на първичното захранване. Тежичък туч става, но с идеята да е тотално идиотоустойчив и почти неразрушим. Общо взето е готов, чакам от Фарнел първата степен на драйвера да пристигне. Той и сега си работи, но не съм догледал при замяната на BD243С и интегралката не може да даде на драйвера достатъчно, че да го отпуши както трябва и се шашкат малко.
    Любомир Динков

  6. #6
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Каквото и да стане ,накрая важното е ,че си се забавлявал- поне на мен ми се струва ,че успяваш за сега. Дерзай. Нищо, че много от нещата ,които правиш са безмислени или ненужни- не се спирай - накрая сам ще стигнеш до свои изводи, които са безценни.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    заигравки

    Е, това последното го бях замислил от доста време, че понякога си трябва нещо такова в домашната работилница, а социалистическия ми ТС-30 дава до 1А, по-модерното ТЕС-че и то е слабо. Частите така или иначе ми се мотаеха наоколо повечето и схемата дойде идеална и почти без пари. Занимаването ми с електриката на лодката беше причината да си седна на задника и да го сглобя. Ако минавам на ЛиПо по-късно пак ще свърши работа за захранване на зарядно.

    Що се отнася до останалото предпочитам да се уча на практика. Някой беше казал навремето, че само глупаците повтаряли грешките на другите, умните хора изобретявали нови. Дори и да повтарям чужди грешки, те пак са си мои. Иначе би трябвало да вярвам 100% на мнения на непознати хора...
    Любомир Динков

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)))

    Привет ! Моторчето от реното, изглежда много добре ... стига да не гоните високи скорости
    Последна редакция от sides; 04.02.2014 на 06:04.
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Ами аз затова пуснах по-нагоре снимки на двете лодки, Swallow и Baby Bootleggеr - не гоня. След обсъждането на винтовете и оборотите с колегите в последните страници на темата се отказах от намислената скорост 7,5м/с и пуснах снимките да се види какво ще търся горе-долу като поведение на водата. Не искам да се състезавам с лодката, а да се забавляваме с големия син. Има и друго - времето за каране. При 20-тина А консумация максимална с моите батерии мога да имам около 20 минути каране, ако е на пълна газ. При микс бързо-бавно ако докараме 30 минути ще е супер.
    Любомир Динков

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен