+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

Threaded View

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Перки

    Да, и аз видях, че лопатите са им запоени. Не зная само как - ако е със сребърно-кадмиева композиция не би било проблем, но ако са само калайдисани няма как да е достатъчно здраво. На сайта им нищо не намерих, което да ме ориентира за технологията и изпълнението.

    Направих си една проста сметка и излиза, че за скорост на модела от 7,5 м/с (към която се стремя) серия 145 не е достатъчна - при заложено 25% плъзгане най-големият размер по сайта (ф50мм, стъпка 51,2мм) трябва да се върти с над 8000 об/мин за скорост на лодката 5,12 м/с. За да постигна търсената скорост ще трябва да захраня мотора с 24~28V, което води до твърде високи обороти като за пропелер със запоени лопати, според мен, а и не е сигурно какво става с кавитацията. Серия 154 е с дори по-малка стъпка. Ако правеха подобни модели със стъпково отношение 1,1 - 1, 2 щеше да ми е по-удобно. По-малките диаметри не съм ги смятал, за тях нужните обороти биха били още по-големи.

    Бях видял нещо подобно на модел 154 в магазин "Хобито" в Пловдив от месинг с доста по-издължени лопати и с незнаен диаметър и стъпка, ако стои все още на витрината ще го проверя по някое време тази седмица.
    Любомир Динков

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    Направих си една проста сметка и излиза, че за скорост на модела от 7,5 м/с (към която се стремя) серия 145 не е достатъчна - при заложено 25% плъзгане най-големият размер по сайта (ф50мм, стъпка 51,2мм) трябва да се върти с над 8000 об/мин за скорост на лодката 5,12 м/с. За да постигна търсената скорост ще трябва да захраня мотора с 24~28V, което води до твърде високи обороти като за пропелер със запоени лопати, според мен, а и не е сигурно какво става с кавитацията. Серия 154 е с дори по-малка стъпка. Ако правеха подобни модели със стъпково отношение 1,1 - 1, 2 щеше да ми е по-удобно. По-малките диаметри не съм ги смятал, за тях нужните обороти биха били още по-големи.
    Любо
    - Не ти ли казах да за...ш кавитацията ?
    - при кви обороти очакваш 7.5 м/с ?
    - от къде залагаш 25% хлъзгане ? (4-8 ми звучи по умерено)
    - стъпково отношение е 1.1-1.2 си е сериозно предизвикателство при формата на 154 серия при което се обезмисля идеята да може да подържа отношение упор-мощност при широк диапазон на плъзгане.
    Това са винтове на Z-Drives или казано по друг начин азимути. те в определент момент работят при 100% хлъзгане защото се използват да държат кораб на едно място.
    Така че идеята в тахната форма и си изисква стъпковото отношение!



    Quote Originally Posted by ldv6 View Post

    Бях видял нещо подобно на модел 154 в магазин "Хобито" в Пловдив от месинг с доста по-издължени лопати и с незнаен диаметър и стъпка, ако стои все още на витрината ще го проверя по някое време тази седмица.
    Няма как да са същите - по вероятно е да са полупотопяеми за катамаран което много по различно.
    По ефтино ти излиза да намериш кабаков от пловдив и някой перка за фср. Пък и ако се наложи кастренка поне това го знаем и можем. Иначе висиш в неопределеност
    А наздраве докато не ми е кипнала бирата

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Наздраве!

    25% беше за всеки случай. При положение, че не знам колко ще е , един вид застраховка. А ако наистина очакваш чак толкова по-малко плъзгане при нормална работа на винта и на скорост, значи направо си стават винтовете. На г-н Кабаков му писах по Фейса, че няма публикувана друга контактна информация в профила, но нямам отговор никакъв вече много време. Ще рече, че ще поръчвам от на Raboesh винтовете и с това се приключва още един въпрос около лодката.

    Благодаря и още веднъж наздраве!
    Любомир Динков

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    На г-н Кабаков му писах по Фейса, че няма публикувана друга контактна информация в профила, но нямам отговор никакъв вече много време. Ще рече, че ще поръчвам от на Raboesh винтовете и с това се приключва още един въпрос около лодката.

    Благодаря и още веднъж наздраве!
    Ами тези винтове от Raboesh убеден ли си че ще издържат механически защото аз дълбоко се съмнявам.
    Другото решение е да се разровиш из нашите търговци и да видим кое можем окастри.
    Поне малко моделизъм да вкараме в полза на подрастващите.
    Нали бе купил за моно направи и снимка и дай да видим дали няма се получи с кастрене

  5. #5
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Имам отливки 52/65 , Ама трябва и стругар. Стъпката може и да се увеличава до няколко милиметъра ,ама до около75- материала е мек и потдава. Основата на отливката е 10 мм.-фи.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Благодаря за помощта, но ще търся такива варианти едва ако нямам друг изход. Засега е рано за бутикови винтове (това ми е първият опит за лодка), предпочитам да си купя няколко перки, ако трябва, тъкмо ще имам за по-нататък за други проекти. А ако стане абсолютно наложително, ще зная към кого да се обърна!

    Ако се разпадне перката на Raboesh, непременно ще пиша тук - най рано към средата на лятото, все пак - като гледам с каква скорост се развива лодката, няма как да е по-рано...
    Любомир Динков

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Разград
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    Ако се разпадне перката на Raboesh
    едва ли... имам няколко и малко практика и наблюдение на подобни екземпляри. не се занимавам с FSR и за такива натоварвания не знам. но има хляб в тях. като алтернатива, за проба до намиране на оптималния размер... вярвам им на каталога - там са дали максимални обороти за ф40-7000об; ф45-6200; ф50-5600об - на 9 страница от каталога им за 2012год.(11стр във файла). ти как ще ги натоварваш и какво ще се случи - ще почакаме да видим на лято.
    Пламен Иванов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 4 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 4 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен