+ Ново Мнение
Страница 7 от 15
ПърваПърва ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 61 до 70 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

  1. #61
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    две напред, едно назад, танго ли беше или валс...

    Здравейте!
    Днес вече имам снимки за публикуване. Не че не показват все още кит, фибран и ребра, но поради неприятното неколкократно тъпчене на едно място ми се наложи да взема мерки. Модела се получава добре, но на няколко пъти при шлайфането ми се случи да го подхвана по-здраво и на точно изшкурена повърхност оставаха грозни вдлъбнатини от пръстите ми. Накрая ми писна да изпълвам и шкуря на едни и същи места отново и отново и реших да изтегля следващия етап по-напред и да заздравя повърхността на модела с един слой стъкло и смола.

    Click image for larger version

Name:	20130719_230105.jpg
Views:	908
Size:	155.5 KB
ID:	6149

    Покрил съм модела с прахов мат 150г/кв.м и епоксидна смола Летоксит 227. Все още не съм решил дали да ламинирам и дъното. Там кита е в повечко и е кораво, а и мисля, че се получи добре формата и почти няма нужда от повече работа. Страните обаче ще ги попроменя, особено в зоната около носа, защото при сегашната форма не съм 100% сигурен дали модела ще се отдели както трябва от матрицата. На по-долната снимка се вижда частично изшкурената горна част на модела и непокритото дъно. Най-вероятно ще обмажа цялата повърхност на модела със смола, оцветител и тиксотроп, за да имам стабилна и що-годе гладка основа за по-нататъшното полиране, както и за да мога да следя докъде да шкуря.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	20130719_230226.jpg‎
Views:	641
Size:	90.6 KB
ID:	6150  
    Любомир Динков

  2. #62
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Укрепване част 2

    Здравейте!

    След известно обмисляне се реших да уякча и дъното на модела. Ето го в началото с общо взето докарана форма, надран с шкурка 60 за механична адхезия на смолата към съществуващата повърхност, преди всичко друго:
    Click image for larger version

Name:	DSC09621.JPG
Views:	696
Size:	715.3 KB
ID:	6154

    Следва оразмеряване на плата - този път стъклен биаксиал +/-45° 450г/м², три пъти по-тежък от гадния мат, който ползвах за укрепването на горната част:
    Click image for larger version

Name:	DSC09622.JPG
Views:	662
Size:	825.3 KB
ID:	6155

    Следва разбъркване на смолата и втвърдителя и след изчакване да излезнат повечето балончета от сместа и нанасяне:
    Click image for larger version

Name:	DSC09624.JPG
Views:	663
Size:	750.5 KB
ID:	6151

    След обмазването на модела със смола е ред и на полагането на плата и неговото намазване и пропиване със смола:
    Click image for larger version

Name:	DSC09625.JPG
Views:	776
Size:	802.1 KB
ID:	6153

    Въпреки че мата, който ползвах за горната част е само 150г/м² и при това е прахов (със свързващо вещество между влакната предвидено за разтваряне в епоксидна смола), а и формата там беше къде по-проста той така и не легна по модела както трябва. След свързването на смолата ми се наложи да го прошкуря на места почти до основата, а където се беше надигнал и до самата основа. За сравнение прилагам следния кадър за илюстрация как биаксиала буквално обгръща сложните форми:
    Click image for larger version

Name:	DSC09627.JPG
Views:	631
Size:	748.8 KB
ID:	6152

    Горе-долу там, където свършват надлъжните ребра на дъното се виждат малки участъци, главно по кила и ръбовете до бордовете, където смолата още не беше пропила добре и не бях изгонил въздуха докрай. Нарочно снимах преди да довърша - за илюстрация, в последствие всички такива слаби места бяха оправени. Върху готовата ламинация сложих пласт PE домакинско стреч фолио и с валяче прокарах още веднъж плата отгоре. След това насипах върху фолиото сух гипс и го затъпках в опит да спра оттичатето на смолата по по-стръмните участъци. След първоначалното стягане махнах гипса и фолиото и сложих модела на слънце за 6-7 часа, за да се загрее качествено и да се получи пост-полимеризацията както трябва. Резултатът е просто кефещ. Много ме беше страх да не си съсипя труда от последните седмици с тази процедура, но добрата смола и добрия плат направиха процедурата лесна и съвсем безпроблемна.

    Сега ми предстои да покрия и горната част с плат, после изглаждане с оцветен кит, и накрая шкурене с все по-фини номера, последен слой тиксотропирана смола, полиране и това ще му е на модела. Ако мога ще пускам снимки от етапите. Ако не ми мине котка път до две-три седмици трябва да започвам с правенето на матрицата по модела...
    Любомир Динков

  3. #63
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Цветен кит

    Здравейте!

    След като покрих и горната част на модела с плат дойде време и на изглаждането. Понеже е почти невъзможно да се види точно къде са високите места и с колко точно, докато модела е покрит с прозрачна смола и плат се налага да се добави цвят. В случая към вече стандартната ми смес от Летоксит и талк добавих на око минерален оцветител - железен оксид. По принцип няма значение какъв ще е цвета, но на мен ръждиво-червено-кафеникаквият цвят, който се получи не ми хареса и добавих на око графит на прах до получаване на хубав шоколадов цвят. С така оцветения кит нахлепах с шпакла горната част на модела, като преди това го поостъргах с груба шкурка - за адхезия.. Ето и резултата:

    Click image for larger version

Name:	20130728_164834.jpg
Views:	653
Size:	283.7 KB
ID:	6173

    След първоначалното стягане смолата е солидна, може да се пипа спокойно, но не става още за шкурене, понеже зацапва шкурката. Налага се няколко часа на повишена температура за завършване на полимеризацията, което по това време на годината е лесно - 4-5 часа на слънце вършат чудеса, още повече ако цветът е тъмен. След това е ред на търкането. Ето и резултата от 20 минути фитнес с ръчно трупче и суха шкурка 60:

    Click image for larger version

Name:	20130728_171841.jpg
Views:	674
Size:	173.7 KB
ID:	6172

    Високите места лъсват почти веднага, ниските също - драскотините от шкурката изсветляват цвета на кита, а където е ниско кита си остава тъмен и лъскав. Когато беше прозрачна смолата съм търкал на места до плата, без да се усетя, което не е добре да се получава. В доста случаи съм търсил високите участъци опипом, и пак не всеки път се получаваше каквото трябва.

    Сега по горната част ще има още стъргане, после едно фино китване за запълване на ниските участъци и после няколко все по-фини шкурки и ще дойде пак реда на дъното...
    Любомир Динков

  4. #64
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    приключва китването

    Здравейте колеги!

    Вече мога да се похваля, че приключвам с китването. Горната част на модела е със запълнени ниски места и търкана със суха шкурка 60, после 100 и е готова за пръскане с шприцкит, и макар на този етап да прилича по окраска на петниста хиена аз съм доволен. Ето и резултата от последния напън:

    Click image for larger version

Name:	20130801_015915.jpg
Views:	619
Size:	99.8 KB
ID:	6178

    Дъното ми изглежда добре и не съм решил още дали да му направя една последна сесия с епокси кит или да минавам направо на шприцкит.

    Преди няколко дни проверих какви видове шприцкит се намират из бояджийските магазини из Пловдив. Намерих някакъв на водна основа, който не ми изглежда добър (ако е такова недоразумение като боите на водна основа, на които съм попадал няма да го пипна посмъртно), акрилен и полиестерен. То е ясно, че химическа връзка с епоксидната смола няма да направи никой и ще се надявам на чиста механична адхезия, така че и двата останали вида май стават. Все пак полиестерния ми вдъхва малко повече доверие, но ми трябва повече информация. Някой знае ли кой вид/коя марка е най-добре да се ползва и има ли опит от работа с тези видове? Всяко мнение ще ми бъде от полза .

    Благодаря предварително!
    Любомир Динков

  5. #65
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Tx & Rx

    Здравейте отново!

    Благодарение на колегата GEORGI се сдобих с читаво 2-канално дистанционно Futaba T2PL 40MHz с приемник. Изскочиха ми нови опции за мотор, така че по темата със задвижването май пак съм на изходна позиция. Предстоят ми тестове, за да определя опитно кой/кои мотор/мотори, с какви батерии, на колко волта, ще ми трябва ли охлаждане и т.н. Надявам се до ваденето на първата тестова лодка (муле) ;-) да имам вече яснота и да съм си набавил вече всички части.

    Иначе по модела за съжаление нямам напредък, не само че почти не ми остава време, но и когато успея да скатая няколко минути е твърде горещо за каквото и да е физическо усилие.
    Любомир Динков

  6. #66
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Времето минава...

    Здравейте на всички и честито Рождество Христово!

    След няколко месеца, през които нямах възможност да отделя никакво време на хобито май вече изглежда, че ще мога да заделям по някоя и друга минута на седмица за правенето на лодката. Модела, по който работя не е напреднал изобщо от последния ми пост и за съжаление изпуснах топлото време, през което полимеризацията на смолата си ставаше сама. Сега ще ми се наложи да си правя камера, в която да създам условия на смолата да стяга както трябва. Наскоро ми попадна едно от клипчетата на www.easycomposites.co.uk, посветено на правенето на позитивни модели, по които да се направи калъп впоследствие. Оказа се, че по принцип съм на прав път с модела, макар че е можело да.си спестя много часове време и усилия. Адресът на видеото е: http://www.easycomposites.co.uk/Comp...-Tutorial.aspx.

    На другия фронт със задвижването големият ми син ми разреши проблема с избора на мотор и реши, че мотор от винтоверт Budget 1801, 18V му изглежда като най-подходящ за първата тестова лодка. Междувременно успях да си набавя 20 бр. батерии R14 или C размер NiMH 4000mAh всяка, които смятам да ги пробвам при пробите на лодката дали да бъдат по 10 последователно, 2 пакета в паралел за получаване на 12V номинал 8000mAh акумулатор или 20 бр последователно за пакет 24V 4000mAh номинал акумулатор.

    Харесах си и схема за.контролер - на www.pt-boat.com. Това е засега, надявам се оттук нататък да мога да отделям време и да има повече резултати...
    Любомир Динков

  7. #67
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Колко тежат батериите?

  8. #68
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Задвижване

    Адреса, където е публикувана схемата на контролера е:

    http://www.pt-boat.com/electric/spee...r.html#January. От схемите там най-вече ми харесва #4, като този контролер има една интересна функция, а именно че работи с две батерии с различен капацитет и волтаж - една за заден ход и една за напред. При ход напред под 100% натоварване на мотора пиковете от разпада на полето в намотките се прехвърлят в батерията за заден ход и така я зареждат. Обратното се получава при ход назад - зарежда се батерията за напред. Интересното в този контролер е, че в него няма нищо, което да ме ограничава във волтажа на необходимата батерия освен волтажния регулатор на BEC-а , а LDO чипове в наши дни има под път и над път - все някой ще пасне.

    Там има и схема за реализиране на миксер, която най-вероятно ще ползвам на по-късен етап, ако все пак реша да направя лодка с два мотора.

    Все още не ми е изпипано самоделното тягово ТЕС-че докрай и затова не съм свалил още точни характеристики на мотора от 18V винтоверт, че купешкото е много слабичко. Това, което съм видял на практика е, че моторчето захранено с 12бр AA NiMH по 2300 mAh последователно, т.е 14,4V и въртейки някаква пластмасова перка ф38 с две лопати във вода си остава хладно до края на заряда на батериите. С перка трилопатна ф40х57 във вода моторчето си остава хладно, но за максимум минута работа сумарно батериите започват да парят. Може би ще трябва да си сглобя и един пакет 4600 mAh от тестовите батерийки АА и да видя как ще се държи тогава мотора, а може и да си взема и перка с малко по-малка стъпка, 40х55 например.
    Любомир Динков

  9. #69
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Тегло батерии

    Сега ми я няма вкъщи електронната везна, но утре ще премеря теглото и ще го опиша тук. За момента съм се прицелил в 20бр R14 за напред и няколко R6 за назад. Пак да кажа, че ми е по-важно да имам дълго време за плаване отколкото висока максимална скорост. В крайна сметка пробите на вода ще си кажат. Може да се окаже, че от намаляне на теглото ще имам повече полза, отколкото от носенето на много ампери...
    Последна редакция от ldv6; 26.12.2013 на 21:10. Причина: допълване
    Любомир Динков

  10. #70
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    Сега ми я няма вкъщи електронната везна, но утре ще премеря теглото и ще го опиша тук. За момента съм се прицелил в 20бр R14 за напред и няколко R6 за назад. Пак да кажа, че ми е по-важно да имам дълго време за плаване отколкото висока максимална скорост. В крайна сметка пробите на вода ще си кажат. Може да се окаже, че от намаляне на теглото ще имам повече полза, отколкото от носенето на много ампери...
    В такъв случай има оптимален диферент към кърмата при който при ускоряване постигаш желаната скорост с минимална енергия. С местене напред назад на батериите можеш пробва.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен