+ Ново Мнение
Страница 6 от 15
ПърваПърва ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 51 до 60 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

  1. #51
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    винтове

    Иво, от този форум и от някои други места в нета знам, че се продават винтове както заготовки, които който иска да си пили както иска, така и готови фрезовани т.е. слагаш и караш. Аз за такива се настройвам, готови директно. Сега дали ще са на Octura, Raboesh или някакви други е рано да мисля, както и дали да са с две лопати или три, какъв да е профила им, стъпката и т.н. Ясно е, че няма откъде да разполагам с друга информация освен от форумите, опит нямам никакъв все още, но ми се струва разумно да пробвам първоначално с някакви готови пластмасови няколко вида, на база на препоръка от по-знаещи и от тях да стане ясно какво да си търся от месинг или друг по-солиден материал. Вече съм наясно, че напасването на винт/мотор/корпус в 99% от случаите става чисто опитно, по метода проба-грешка. Ако се пробвам да пиля винтове шанса да ги докарам по-еднакви (огледални) от матрица за пластмасовите или CNC фреза за металните е точно никакъв, така че грешката ми е сигурна.

    А за полупотопените винтове се интересувам не по друга причина, а за да не направя някоя магария и да купя такива вместо каквито ми трябват. Знам че трябва да се различават, но по какво точно? Трябва да има нещо, по което като го видя винта и да знам, че става за мен или че не става. Все още не съм намерил обаче някаква характеристика, нещо общо за потопените, което да го няма при полупотопените и обратно. Та те така за винтовете. За рулевите пластини обаче защо да са на отделни сервомотори нямам никаква представа.
    Любомир Динков

  2. #52
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    Привет! Има какво да се чете, но трябва да се поразтърси човек: http://www.fastelectrics.net/monohulls.php

    Успех !
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  3. #53
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Яко!

    Благодаря! Сайта цепи мрака!
    Любомир Динков

  4. #54
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2013
    Мнения
    14

    здр.

    Защо са ти две независими пера за управление? Това се прави ако искаш много голяма маневреност на малка скорост но и при това положение ти трябват не пера а дюзи.

  5. #55
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Владо,
    Отговаряш на въпроса вместо Любо, но мнението ти се различава от идеята ми. Това е чудесно, щото всичките ако сме на едно и също мнение повече от сигурно е че грешим.
    Ето я моята трактовка
    Винтове ВЪРТЯЩИ НЯВЪН погледнато ОТГОРЕ .
    - това автоматично решава проблема с управляемост тъй като СТРАНИЧНОТО ХОДЕНЕ НА ВИНТА което е неизбежно явление от работата му и се компенсира от другия, при завой се превръща в от недостатък в предимство.
    Това поражда обаче проблемът за който ни подсети Весо с динамиката и претоварването на вътрешният (за завоя) мотор и дълщащо се на факта че коритото ще мести странично вода допълнително за да подържа динамичното си равновесие.

    Е за това трябва два независими руля
    При движение направо те са леко затворени 1 – 3 градуса. При завиване външния рул завива. - С един куршум два заека
    Идеята за дюзите не ми харесва поради факта, че неопитен моделист може да си навре много як таралеж в гащите – ТУРБИНИРАНЕТО на ВИНТОВЕТЕ!!!!!!

    Любо,

    това с подбора на винтове по проба и грешка не ми харесва
    На рибарска лодка може или в някой зарзаватчийски форум.
    Не се притеснявай излишно!
    Но не желая та ти налагам мои решения. Е виж но колко пъти и Стоян и Весо и Владо ми подсказват че греша.

  6. #56
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Много надълбоко взехме да копаем- нека си го прави както му харесва ,а после ще има какво да преправя. Едва ли ще хареса вариант едно, какъвто и да е.Те това му е готиното на моделизма.

  7. #57
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Прав си,
    както мой колега обича да казва: "минавайте на молекулно ниво"
    Извинявам се за спама!
    Наздраве от пън No 234 !

  8. #58
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    Привет! Нямам достатъчно познания да давам съвети, но примери мога.Това е лодката на едно момче с което се запознахме на езерото, по-точно това му беше първоначалната сглобка - вече е променена към по-добро Поствам снимката само да добиете представа как би могло да изглежда - изводите си ги правете вие Надявам се да съм бил полезен !
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	rz_IMG_0734.JPG‎
Views:	614
Size:	459.0 KB
ID:	6124  
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  9. #59
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    бавно, бавно...

    Здравейте!

    Благодаря на всички, които се включиха с мнения. Радвам се, че моя първи скромен опит в корабомоделизма е интересен за толкова хора - не само за колегите, които дават ценно мнение по моите проблеми, но и всички други, които четат моята тема, без да се включват. Иска ми се да мога да прескоча по-бързо сегашния скучен и прашен етап от правенето на модела и да пускам нови снимки, но за съжаление е невъзможно. Не само не ми остава почти никакво време за хобито от постоянната ми работа, но и всеки път когато подхвана лодката тя изглежда почти еднаква с предходния и по-предишния.

    Напредък някакъв има, за щастие успях да си набавя 0,5кг талк от една болнична аптека (в химическите складове и магазини няма, а в нормалните аптеки е по 50гр пакетчета), така че сега съм се отървал от гадния гипс и очаквам по-забележим напредък.

    Страничните ръбове между дъното и бордовете са почти готови, горната част иска само малко още работа, но оформянето на дъното ми създава ядове. Понеже в движение и на доста късен етап реших да увелича/подчертая надлъжните ребра на дъното на модела се наложи да преправям на ръка и сега не са еднакви. Намаляването на ъгъла на V-то на дъното между ребрата мина без особени проблеми, но ребрата сега не са особено успоредни на кила. Дясното е почти право, но лявото е като дъга. Засега се чудя кое да преправям - да запълвам дъгообразното или да поизшкуря правото. Изчисления по динамика на флуидите наум за съжаление не може, макар че леко закривеното ребро ми се струва, че стои по-добре. От друга страна валовете ще ги вадя от прорези точно навън от ребрата, така че май ще трябва да са прави. Ще трябва да ползвам нещо като мастар, което да закрепя успоредно на кила и по него да изпълня със смола с тиксотроп. Когато повторя упражнението и от другата страна ще имам две идеално прави, успоредни на кила ребра. Между другото, на английски се казват strakes, има ли термин на Български? Изобщо се хващам, че съм бос в терминологията - транец например кърма ли е?
    Последна редакция от ldv6; 07.07.2013 на 21:08.
    Любомир Динков

  10. #60
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    потапяне

    Здравейте!

    От поне две седмици насам не мога да отделя достатъчно време за работа по лодката и тази вечер реших да проверя докъде съм. По-долу качвам снимки на модела в аквариума. Предварително се извинявам за лошото качество, но мисля че се вижда достатъчно колко е потапянето при тегло около 3кг. Естествено разпределението на тежестта на модела не е като това на готовата лодка, но мисля дава някаква представа.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	20130712_202223.jpg‎
Views:	559
Size:	157.2 KB
ID:	6144   Click image for larger version

Name:	20130712_201752.jpg‎
Views:	567
Size:	194.2 KB
ID:	6145  
    Любомир Динков

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен