+ Ново Мнение
Страница 5 от 15
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 41 до 50 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

  1. #41
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    Привет! Да вметна едно мое виждане : 192 Вата - постоянна мощност ли е? Според мен, при дрелката се дава по-скоро като пикова мощ - а лодките искат постоянна .От друга страна - тези четки постоянно при 15-18 А - живот ?! Едно предложение - направете конзолите за закрепване колкото е възможно по-лесно достъпни за монтаж и демонтаж на мотори. А защо не, един мотор(по-големичък) с редуктор и едно паразитно - пак два вала - два винта + рул . Спестяват се кабели и платки. Поздрави за проекта !
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  2. #42
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    продължение

    Здравейте!

    Засега по лодката нищо ново, пак предимно шкурене. За съжаление ми свършиха запасите от бебешка пудра и минах на кит формула 2 - летоксит с гипсова шпакловка. Не е толкова добър от моя гледна точка вариант, но понеже съм на приключване с китването и шкуренето продължих така. Изисква доста повече шкурене, отколкото смола и талк, но му се вижда края. За съжаление в следващите няколко дни няма да мога да пипна лодката, така че нещата пак ще се забавят.

    Колега sides, доста обмислях и този вариант, даже имах предвид и мотор тягов, бавнооборотен, с 12 намотки на ротора и предвиден да работи с часове натоварен без загряване, но се отказах от тази схема заради необходимостта от още дупки в корпуса (два винта - два руля), и неизбежното навлизане на вода, после две серво машинки, два BEC-а. По-лесно ми е с два спийда миксирани да правя управлението, без BEC, без серво машинка (машинки), без рул и без приводи. Още повече, че не е необходимо модела да се кара нон-стоп на пълна газ. Прав си, обаче че мощността е пикова електрическа. Постоянната предавана на винта с предвидена ефективност на мотора около 70% и загуби в карета, редуктори и лагери в дейвуда на око я оценявам на не повече от 50% от максималната при най-ефективна работа на мотора.

    Те стойките за този размер моторчета са стандартни - това е т.нар. размер 550, оригинално измислен от японците от Мабучи, и всеки мотор от този вид (включително и Graupner-ските 600 е със все същото закрепване на 2бр. М3х0.5 диаметрално на оста (ф3,17мм със засечка, това също е стандарт) с междуцентрово 25мм.
    Последна редакция от ldv6; 25.06.2013 на 07:22.
    Любомир Динков

  3. #43
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    бавно, бавно...

    Click image for larger version

Name:	20130702_080425.jpg
Views:	772
Size:	123.8 KB
ID:	6113За мое огромно съжаление не само съм затънал в най-скучната и протяжна част от цялото упражнение, но и не ми остава почти никакво време... Струва ми се, че съм доникъде... Това е развитието досега, имам още да поизправя някои ръбове, да загладя тук-там и да запълвам, където съм прошкурил през кита. Поне още седмица от същото, ако все така нямам свободно време, а може и повече...

    Иначе се получава солидно, модела е доста по-корав с кита отгоре и вече не се притеснявам, че ще ми потънат пръстите във фибрана, щом го подхвана...А и вече има някаква повърхност и все повече заприличва на лодка.
    Любомир Динков

  4. #44
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Ще върви добре направо, но как ли ще завива.най- вече на скорост.

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    Ще върви добре направо, но как ли ще завива.най- вече на скорост.
    А и аз си го мислех, ама освен вместо въртене "навътре", винтовете да се въртят "навън" (погледнато отгоре)
    и с разни миксери на рул с мотори не се сещам друго.

  6. #46
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Може би и управляеми флапсове,но е доста вече сложно за изпълнение. Радиуса на завиване без проблем може би ще е около10 м.или по-малко с 2-3 м..но едва ли по- малък

  7. #47
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    завиване

    Благодаря за мненията, колеги! След като сте единодушни не виждам смисъл да се дърпам повече, явно няма да се мине без рул, серво и BEC, въпреки моето нежелание, сега въпросът е какъв тип да е руля. Виждал съм такива, които се монтират на задната част (кърмата) с планка над нивото на водата и перото на шарнир и стърчи надолу - но най-вече на модерните скоростни лодки. Също така съм виждал и такива, които са изцяло под дъното с вал нагоре през залята тръбичка към привода. Струва ми се, че вторият вариант ми харесва повече, като в този случай замислям един централно разположен рул под кила след винтовете, между тях. На какви разстояния ще са едно от друго още ми е рано да мисля. Как обаче бих могъл да направя управлението му, без да губя диференциалното командване на моторчетата? Един изцяло потопен рул би решил проблема със завиването на скорост, а маневреността при бавни маневри ще я имам от командването на моторите, макар да не е добро обтичането на пластината при ниска скорост, понеже няма да е точно в струята на никой винт. Дали би се получило по този начин?
    Последна редакция от ldv6; 03.07.2013 на 21:11.
    Любомир Динков

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Изглежда не си ни разбрал много добре. Това със завоя освен чисто маневреност засяга и устойчивостта на модела (динамичната компонента на устойчивостта).
    Ти си презапасен по такава заради надводния борд който имаш. Но това означава значително по голямо количество вода местиш при завоя. (при факта, че не си си избил идеята за четките, сещаш ли се при отнемане, турбинирането на външния винт в завоя какво искрене по колектора те чака)
    Нещата са свързани. Прочети внимателно това което Весо ти пише в горния пост.
    Другото което се сещам след като бях забравил възможноста за динамични балансери (идеята на Весо за флапсове) е два руля зад винтовете с независими серва . ако смяташ да вадиш валовете отзад тогава перата трябва са отзад.

  9. #49
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    аха!

    Значи, ако съм разбрал правилно, не е проблем (освен за моторите) да имам и диференциално управление на моторите и управление на по едно серво на рул на всеки винт, като ползвам по един спийд на мотор с миксиране на командите за завиване, което пък се прави от настройките на комплекта предавател/приемник. Само не знам при това положение колко канала трябва да има дистанционното? Четири канално май трябва да е достатъчно?

    За позицията на рулевите пера сега вече също ми светна:
    1. потопен винт под корпуса върви с потопен рул. Не ми се разваля визията на лодката, а получавам по-добро ускорение, но по-ниска максимална скорост. Трябва да не са ми твърде високи оборотите на винта, защото иначе се получава кавитация. Потопените винтове не пречат на излизането на глисаж, ако дъното позволява това.
    2. Изнесен винт отзад върви с изнесено рулево перо. Стърчат всички части от кърмата, но трябва в този случай да се ползва винт от полупотопен тип (винта е високо и винаги поне една лопата е във въздуха). Това означава възможност за достигане на супер висока максимална скорост поради няколко причини, но най-вече заради невъзможността да се получи вреден ефект от неизбежно получаващата се кавитация, защото падащата лопата вкарва въздух в зоната на ниско налягане. Това предотвратява колапса на балончетата кипнала вода (пара), но пък се отразява на ускоряемостта на лодката - така поставен такъв тип винт повече пени водата при старт или даване на газ от ниски скорости и заработва правилно едва след излизане на глисаж.

    Ако съм разбрал правилно значи ще се придържам към вариант едно и ще ми излизат два дейвуда отдолу като продължение на издадените части на надлъжните ребра на дъното и ще съм с потопени винтове с по едно напълно потопено рулево перо срещу всеки винт. Посоката на въртене на винтовете може да е произволна, стига да се въртят противоположно (вече съм с рул на винт). Ще мисля какъв редуктор да ползвам, за да не въртя прекалено бързо винтовете. А едно серво може ли да задвижи и двата руля ( като тяга)?
    Любомир Динков

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Любо,

    Най напред искам да оставиш кавитацията за бракуваните професорченца от университетите.
    За тях, цитирам : „Това просто се обяснява с троен интеграл” .Иначе ако го питаш
    - ако плътността не може да излезе пред интеграла кво прави? - той няма отговор
    След като забравиш за кавитацията следва да се замислиш откъде ще извадиш подходящите ляв и десен еднакви винтове. И чак тогава по това което разполагаме ще преиграем моторите като източник на момент при съответните обороти
    Варианта с полупотопените винтове не проумя ли че при теб не съществува освен във вентилиран канал.
    Обясняваш ли си защо две пера задвижвани независимо?????
    Тези редуктори не ти трябват няма проблем с оборотите дори при тебе може да са от полза.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен